Un ultim meci în Cupă: Care sunt șansele de a merge mai departe

Uncategorized

Scris de:

Dinamo încheie anul 2022 marți seară, la Buzău, în Cupa României.

Unirea Slobozia-Dinamo București este ultimul meci al anului și echipa noastră speră să încheie anul cu un succes. O victorie ne-ar putea aduce calificarea în faza următoare, cea a sferturilor, dar nu depindem doar de noi.

Dinamo are doar un punct după primele două meciuri disputate în grupa A, în noul format al Cupei României. Sepsi este singura echipa cu punctaj maxim, 6 puncte din primele 2 meciuri, U Craiova are 4 puncte, Voluntari 3, în vreme ce Dinamo,Slobozia și Petrolul au câte un punct.

Primele 2 clasate merg mai departe, dar pentru a putea încheia grupa pe locul 2, trebuie să avem parte de rezultate indirecte favorabile.

Asta plecând de la premisa că noi vom învinge pe Slobozia, o echipă care nu traversează momentan cea mai bună formă sportivă, depinde foarte mult și cum va fi gestionat meciul, eu unul mă aștept ca mai mulți jucători care au evoluat mai puțin să primească minute, chiar și din jucătorii de ieri, însă în ultimele săptămâni am remarcat faptul că avem o bancă de rezerve din ce în ce mai puternică. Cu siguranță revine Gorka, care a fost suspendat pentru meciul cu Brașov, astfel încât ibericul este odihnit și poate evolua marți seară.

Pentru a avea șanse la calificare, este necesar ca Sepsi să își respecte statutul de favorită și să învingă pe Voluntari pe teren propriu. Dacă se încheie egal, Dinamo și Voluntari ar fi la egalitate și departajarea s-ar face la golaveraj. Dinamo are -1, în vreme ce Voluntari este pe 0.

Craiova are 4 puncte și joacă în deplasare cu Petrolul, aici lucrurile se complică, trebuie că Petrolul să învingă pe Craiova și dacă noi învingem pe Slobozia, am fi la egalitate cu Craiova. S-ar putea ajunge în situația ciudată de a avea 3 echipe cu 4 puncte.

Sistemul cu 6 echipe care nu evoluează între ele este cel puțin ciudat, nu avem șanse foarte mari de a merge mai departe, dar cred că trebuie să mergem la victorie, sunt bani frumoși puși în joc și până la urmă trebuie să ne respectăm blazonul, timp de vacanță este suficient după meciul cu Slobozia. Dacă indirectele ne vor ajuta, cu atât mai bine.

,,Mai avem un meci de Cupă, la Buzău, contra Sloboziei, și sper să câștigăm și acel meci pentru a termina cu o impresie pozitivă”

CITESTE SI:

Răsplata continuității

Minutul 13!

loading...

Lasă un răspuns