Minutul 13!

Dinamo a reușit într-un final să profite de rezultatele indirecte și să se apropie de zona de play-off.

Înainte de fluierul de start al partidei dintre Brașov și Dinamo, ultimul meci al anului în liga secundă, echipa noastră beneficiase de o serie de rezultate indirecte care ne avantajau. Dej remizase pe teren propriu cu Baia Mare, deși erau în superioritate numerică, Csikszereda pierdea surprinzător la Timișoara cu 2-1, Șelimbăr pierdea categoric acasă cu Dumbrăvița, Slatina doar egal, Buzău doar egal cu Steaua, așadar aveam posibilitatea să urcăm în clasament și să reducem diferența.

Pentru meciul cu Brașov, Ovidiu Burcă a schimbat în primul 11, a optat pentru o echipă cât se poate de experimentată, a lăsat pe banca jucători precum Bani sau Borcea, titulari cu Iași, în schimb au intrat în teren jucători cu mai multă experiență, care să poată gestiona momentele de tensiune.

Spre deosebire de partida cu Iași, Dinamo a început foarte bine meciul și am presat încă din start. În timpul comentariului LIVE de la Radio Dinamo1948, colegul nostru Sorin Badea anticipa obținerea unui penalty în minutul 13. A menționat acest lucru de două ori și parcă a fost auzit, deoarece Iulian Roșu obține penalty în minutul 13 și Vasile Buhăescu o aduce pe Dinamo în avantaj. Cum a reușit Sorin să anticipeze obținerea acelui penalty, puteți să îl întrebați pe el.

A fost un meci gestionat aproape perfect de Dinamo în plan defensiv, Brașovul a presat, dar nu a reușit să își creeze vreo ocazie serioasă de poartă. Singura lor oportunitate a venit pe final de meci, la o ezitare a lui Denis Oncescu, eroare reparată tot de tânărul portar.

Însă până la acea ocazie, același Iulian Roșu, votat de fanii dinamoviști drept jucătorul lunii noiembrie pe grupul Radio Dinamo1948 (detalii aici) a dublat avantajul echipei noastre la capătul unei faze frumoase de contraatac, care părea încheiată fără gol, dar Iulian a marcat superb cu piciorul stâng, deși el este dreptaci. Asta înseamnă calitate și asta înseamnă să fii un jucător decisiv în momentele cheie.

Dinamo pleacă cu 3 puncte de la Brașov și reușește ceea ce ne doream după startul ratat de sezon, din cauza haosului generat după retrogradare. Suntem pe locul 8, avem 24 de puncte, nu sunt multe echipe în fața noastră până în zona de play-off, avem 2 puncte până la locul 6 și mai sunt 3 etape de jucat în 2023. Așadar, totul este posibil și avem în continuare șanse la play-off!

Victoria această ne oferă șansa să putem întări lotul în iarnă, să putem atrage jucători de calitate, dar totul după data de 5 decembrie!

Da, ne-au ajutat și celelalte rezultate. Vom lupta până la ultima picătură, la ultimul minut. Sunt bucuros că astăzi am câștigat contra unei echipe foarte bune, unui antrenor care îmi este și prieten, fost coleg, Dan Alexa. Cu un ochi râd, cu altul nu. A făcut o echipă bună aici.

Astăzi, cred că am fost echipa care a dominat meciul. Am avut personalitate, curaj, chiar dacă a fost un duel dificil. Cred că am făcut un meci foarte bun.

Ultimele minute se joacă cu mingi lungi, dar cred că dacă aveam mai multă luciditate mai puteam marca. Cred că suntem echipa care a meritat victoria.

(n.r. – dacă vor fi făcute transferuri în iarnă) Nu știu. Ne vom gândi. Vom face o analiză. Echipa a crescut de la meci la meci, nu a fost ușor să legi echipa în timpul campionatului, dar cred că am făcut o treabă bună. Mai avem un meci de Cupă, la Buzău, contra Sloboziei, și sper să câștigăm și acel meci pentru a termina cu o impresie pozitivă, a declarat Ovidiu Burcă, după victoria cu FC Brașov.