,,Trebuie să fim modeşti, umili şi să încercăm să câştigăm cu mare sacrificiu”

Stiri Dinamo

Scris de:

Florin Răducioiu (52 de ani), actualul team-manager al celor de la Dinamo, a vorbit despre barajul pe care alb-roșii îl vor juca pentru a se menține în prima ligă și despre alegerea unei noi sigle pentru echipă.

Viitorul lui Florin Răducioiu la Dinamo este incert, recent s-a scris despre faptul ca acesta este nemultumit de statutul sau la echipa, nu a fost prezent ieri la evenimentul organizat de CS Dinamo, unde au fost prezenti foarte multi fosti dinamovisti.

Răducioiu îi avertizează pe jucătorii lui Uhrin că partidele de baraj nu vor fi ușoare și că aceștia nu trebuie să se considere superiori adversarei de la baraj.

„Ne aşteaptă două meciuri foarte, foarte grele. Cred că nimeni nu e favorit şi e mai bine aşa. Mă refer la Dinamo, nu trebuie să fim favoriti. Dimpotrivă, trebuie să fim modeşti, umili şi să încercăm să câştigăm cu mare sacrificiu şi cu o motivaţie ieşită din comun.

Vom trage linie şi vom vedea cum vom aborda sezonul următor. Cel mai important e ca Dinamo să se salveze. Ăştia suntem, eu sunt convins că Mister trebuie să-i motiveze pentru că e pentru binele tuturor.

Nimănui nu-i convine să fie Dinamo o echipă retrogradată. Nici nu vreau să mă gândesc. Sunt profesionişti şi au datoria morală şi profesională de a juca la potenţialul maxim”, a declarat Florin Răducioiu potrivit orangesport.

Răducioiu a vorbit și despre cele 5 propuneri de sigle din care se va alege noua emblemă a „câinilor”.

„Am ales 5 între trecut şi prezent. Încercam să îmbinăm trecutul cu prezentul. Să nu uităm că totuşi trăim timpuri moderne trebuie să fie şi un pic modernă în componenta ei”, a mai precizat Răducioiu.

Uhrin, cu gândul doar la baraj! Cum vede duelul cu UTA

La conferința de presă premergătoare partidei, Dușan Uhrin a recunoscut că toată concentrarea este pe viitoarele partide de la barajul pentru rămânerea în Liga 1, unde Dinamo o va întâlni, foarte probabil, pe U Cluj, învinsă marți de Hermannstadt.

”E ultimul meci. Jucătorii care intră trebuie să-mi arate tot ce au mai bun și să ne pregătim pentru disputa de la baraj. Nu sunt probleme cu accidentările, doar suspendările ne pot pun probleme. Grădinaru a fost suspendat. La fel și Sebi Moga (n.r. antrenor secund). Pentru mine e o greșeală să iei roșu, am discutat despre asta cu ei.

Nu mă interesează cu cine vom juca la baraj, eu vreau doar să-mi pregătesc echipa. Probabil vom juca împotriva lui U Cluj, dar nu asta e important. Nu mă concentrenez foarte mult pe meciurile din Liga 2, mă concentrez doar pe echipa noastră, nu contează cu cine vom juca la baraj. Suntem concentrați, nu pot spune că nu suntem pregătiți”, a spus Dușan Uhrin.

”Mie-mi place emblema actuală, nu am nicio favorită. Nimeni nu mi-a spus că trebuie să aleg. O să aleg alta, pot să fac și eu una. Le-am văzut pe cele de pe Facebook, cred că ar fi mai bine dacă am păstra-o pe aceasta.

E greu, știu, dar ar fi bine să se discute cu domnul Badea și să nu se schimbe nimic. Mie-mi place să fie emblema cu cei doi câini pe ea”, a spus Dușan Uhrin.

Întrebat despre noul stadion al lui Dinamo, care, în cele din urmă, se va face, Dușan Uhrin a oferit răspunsul răzând: ”Nu am contract așa lung să prind stadionul nou, poate-l prind când vin data viitoare”.

CITESTE SI:

,,O să-mi fie dor de acest stadion”

,,Voi fi alături de cei care vor face tot pentru a readuce în prim plan istoria clubului Dinamo”

Sabău, emoționat la revenirea în vestiarul lui Dinamo! ,,E incredibil câte momente frumoase am avut”

loading...

Lasă un răspuns