DINAMO-Argeș: Mai câștigăm și noi? Cum ar putea arăta primul 11

Stiri Dinamo

Scris de:

Dinamo vrea să scape din zona retrogradării și poate reuși acest lucru cu o singură condiție, să mai câștige și în campionat.

Șase meciuri fără victorie în Liga I, o serie neagră pentru echipa noastră, care are un parcurs la fel de modest precum Mediaș și Iași, prima are înfrângeri pe linie, în vreme ce Iași are un egal și patru înfrângeri în ultimele 5 etape. O serie pe care trebuie să o întrerupem, pentru a ieși din zona neagră a clasamentului. Înainte de dispută, suntem pe locul 14, însă un succes ne poate urca (puțin) în clasament. În cazul unui succes, urcăm pe locul 12 și egalăm Viitorul, echipa clasată pe 11, dar care are și un meci mai puțin.

O situație grea pentru echipa noastră, care traversează o perioadă mai bună din punct de vedere financiar, jucătorii sunt plătiți, li s-au asigurat condiții, dar care efectiv nu evoluează la nivelul așteptat și pe care l-am văzut în câteva rânduri. Dinamo sub comanda lui Gane nu arată așa cum ar trebui, mari probleme în plan ofensiv, dar nu este vorba doar că nu „o băgăm în ațe”, nu prea ajungem în poziție de finalizare. Cu Voluntari a fost excepția, deoarece ei erau în inferioritate numerică și doar așa am ajuns să ne creăm o ocazii.

Gane,temporar! Jerry Gane este în continuare antrenor principal, dar nimeni nu știe pentru cât timp, el a primit un vot de neîncredere din partea DDB, care a anunțat zilele trecute că se caută înlocuitor, știe că orice meci poate fi ultimul. Se pune presiune suplimentară pe el, dar pe de altă parte, nici nu și-a ajutat în vreun fel cauza, neavând rezultatele dorite. Dacă Dinamo ar fi arătat mai bine, nici nu s-ar fi adus în discuție schimbarea lui. Dar aici suntem și nici nu știu dacă o victorie îi poate salva postul, poate doar dacă este una impresionantă, deși nu am niciun fel de siguranță că putem reuși asta.

Argeș, surpriza campionatului! Cu siguranță, piteștenii sunt marea surpriză a anului 2021. Mulți îi vedeau deja retrogradati, dar este realmente incredibil cât de bine evoluează în 2021. Șase victorii, patru rezultate de egalitate și o singură înfrângere, împotriva celor de la CFR. De la o echipa condamnată, stau destul de confortabil, pe locul 9, cu 33 de puncte. Dacă ar câstiga astăzi, chiar ar avea șanse bune și la play-off, Clinceniul nu mai câștigă și s-ar apropia la un singur punct de ilfoveni. Așadar, nu întâlnim o echipa care nu are niciun fel de obiectiv, au pentru ce să lupte.

Cephas Malele este golgheterul oaspeților, cu 10 reușite, este genul de jucător care nu anunța nimic înainte de venirea în Liga I, era transferat din liga secundă portugheză, dar are un an incredibil. Este și în formă, are 3 goluri în ultimele 3 meciuri, a marcat golurile victoriei cu Iași și  Voluntari, trebuie atenție sporită. Dar nu doar lui, mai sunt jucători interesanți la pitesteni, precum Palic.

Atac improvizat! Magaye este out de la Dinamo, nu va mai juca, el speră să dovedească că nu a consumat cocaină, dar să fim serioși, individul nu mai are ce căuta la echipa noastră, îi va fi reziliat contractul după finalizarea cazului. Pentru astăzi vom avea o mare problema, asta pentru că Nemec nu este încă apt de joc. Avem ceva probleme de efectiv, din informațiile RD1948, Răuță nu poate evolua nici el, Janusz Gol de asemenea, iar Blejdea încă nu poate evolua, este în afară lotului. Pentru o echipa care are un lot subțire, sunt absențe importante. La centrul terenului stăteam bine, acum dintr-o dată avem doar două soluții.

Cum ar putea arată primul 11: Gane a folosit la Voluntari un sistem interesant, cu 3 fundași centrali, criticat de unii, apreciat de alții. Se pare că i-a plăcut ce a văzut, deoarece foarte probabil vom vedea același sistem și astăzi. În defensivă nu mă aștept la schimbări, Esanu în poartă, Puljic, Grigore și Bejan, deși eu mi-aș dori să îl vedem pe Ehmann în locul lui Bejan, însă jucătorul de 20 de ani a cam gafat cu Viitorul și a fost multă nemulțumire față de evoluția lui.

Deian Sorescu și Steliano Filip sunt extremele noastre, care joacă un rol extrem de important în sistemul cu trei fundași centrali, ei trebuie să „are” toată bandă, atac și apărare. În locul lui Răuță va intra Vlad Achim, care va face cuplu cu Anton. Acum care vor fi jucătorii ofensivi? Cu Voluntari a fost folosit Crețu, dar fără mare succes, de aceea cred că va intra Fabbrini din primul minut, lângă probabil Morsay.

În atac, va juca Robert Moldoveanu din primul minut, urmând ca Stere și Măgureanu să între și ei pe parcurs. Sincer, nu prea avem noi jucători de un astfel de sistem, dar să sperăm că vom avea succes astăzi.

Oricum ar juca Gane, ne trebuie victoria, nu mai putem face încă un pas greșit, orice înfrângere sau egal ne face misiunea și mai grea în play-out, sper să fie și un joc care să ne ofere ceva mai multă speranță. Încrezător nu am cum să fiu, mai ales la ce a arătat echipa în ultimele săptămâni, dar chiar vreau să fiu surprins plăcut de băieți astăzi, să văd o echipa capabilă să își creeze ocazii, să marcheze, să JOACE FOTBAL!

MECI SPECIAL PENTRU PALIC

“Eu sunt pregătit, dar nu știu dacă joc. Nu s-a făcut încă primul 11, nu am fost anunțați. Meciurile se diferențiază între ele, niciunul nu seamănă între ele. Avem un feeling bun, atmosfera este OK, încercăm să scoatem maximum din ultimele etape. Nu este o favorită între Dinamo și Argeș, fiecare se poate impune.

Este prima oară când joc împotriva lor”. Da, am rămas cu foarte multe amintiri frumoase de la Dinamo, o să mă simt bine să joc din nou pe un stadion care mie mi-e drag. (râde). Chiar dacă Național Arena e mai frumoasă, acolo, la Dinamo acasă, e o atmosferă deosebită. Dinamo pentru mine a rămas ceva drag, de suflet.

Fanii fac o treabă extraordinară ajutând echipa și susținând clubul să nu intre în colaps. Chiar mi-aș dori să rezolve toate problemele, iar Dinamo să ajungă din nou să se lupte la titlu ca în 2017. Îi salut cu căldură pe toți dinamoviștii, mi-ar fi plăcut să se joace cu suporteri pe stadion, derby-urile cu rivalii sunt printre cele mai frumoase momente din viața mea. Am marcat în astfel de dueluri, te simți fotbalist!” a declarat Palic pentru GSP.

loading...

Lasă un răspuns