A refuzat să vină la Dinamo, dar a semnat în Liga I

Stiri Dinamo

Scris de:

Marius Nicolae a încercat să transfere un vârf la Dinamo, dar nu a fost posibil acest lucru și echipa noastră are mari probleme în atac.

Au fost negocieri cu mai mulți atacanți, dar toți au refuzat să vină la Dinamo. S-a sperat până în ultima clipă că va semna cu noi Yazalde Pinto, atacant trecut prin Liga I pe la Hermannstadt, Gaz Metan sau Astra. Acesta a refuzat în câteva rânduri, din cauza situației trăite în România, unde a avut mereu parte de restante salariale.

La Dinamo nu a venit, dar până la urmă a semnat în Liga I. El a fost deja anunțat oficial la Hermannstadt, echipa pentru care a evoluat și în stagiunea trecută, unde a marcat de 6 ori și a oferit 5 pase decisive.

Varzim, Braga, Rio Ave, Olhanense, Beira-Măr, FK Qabala, Gil Vicente și Belenenses sunt cluburile pentru care a mai jucat Yazalde în carieră să. În România, a jucat pentru Astra, între septembrie 2013 și iunie 2014, pentru Gaz Metan, între septembrie 2018 și iulie 2019, și pentru Hermanstadt, din iulie 2019 până în octombrie 2020. Yazalde era liber de contract de la începutul lunii februarie, când s-a despărțit de Najran SC.

Cotat la 2,8 milioane de euro de site-urile de specialitate în urmă cu nouă ani, lusitanul a strâns 84 de meciuri în România, reușind să marcheze de 18 ori și să ofere opt pase decisive.

Așadar, Dinamo se va baza doar pe Adam Nemec, Robert Moldoveanu și Geani Stere pentru postul de atacant, o situație foarte complicată. Înțeleg contextul, faptul că nu au fost bani, dar este un minus pentru Nicolae că nu a reușit să aducă un atacant la Dinamo.

loading...

Lasă un răspuns