miercuri, iulie 17, 2024
AcasăStiri DinamoZiua și transferul: Un nou jucător sub comanda lui Kopic!

Ziua și transferul: Un nou jucător sub comanda lui Kopic!

Dinamo transferă la foc automat în această perioadă.

Așa cum v-am anunțat încă de luni, Dinamo urmează să transfere un fundaș stânga cu potențial de echipa națională, Raul Oprut. Mutarea a fost oficializată astăzi și anunțul a venit pe pagina clubului:

,,Bine ai venit, Raul OPRUȚ!
Cluburile Dinamo 1948 București și KV Kortrijk au ajuns la un acord pentru împrumutul pe un sezon al fundașului stânga Raul Opruț. Născut la Caransebeș, Raul a început fotbalul la Liceul Sportiv Banatul Timișoara și a fost format, mai târziu, de italienii de la Chievo. A ajuns apoi la echipa de tineret a celor de la Genoa, iar 3 ani mai târziu a fost repatriat de FC Hermannstadt.

În sezonul abia încheiat, Raul a jucat 3 meciuri în Liga I Belgiană pentru KV Kortrijk și 20 pentru Hermannstadt (sub formă de împrumut); 19 în Superliga și unul în Cupa României. A evoluat, de asemenea, 87 de minute pentru România, în amicalul disputat împotriva Columbiei, la finalul lunii martie a acestui an. Clubul nostru va avea opțiunea de a-l transfera definitiv pe Raul, începând cu sezonul 2025-2026.”, a fost anuntul clubului.

Raul Oprut este adus la Dinamo pentru a întări flancul stâng al apărării. Suporterii dinamoviști îl cunosc din Liga I, de la Hermannstadt, acolo unde a evoluat și în sezonul trecut, deși a fost cedat pe 400 000 de euro în Belgia la KV Kortrijk, pentru care a evoluat destul de puțin. A revenit sub formă de împrumut la Hermannstadt, echipa pentru care a evoluat în Liga I și unde s-a afirmat în fotbalul din România.

Crescut la juniorii lui Genoa, Oprut a făcut trecerea în România în 2019 și valoarea maximă pe transfermarkt a fost atinsă în momentul transferului în Belgia, 800 000.

158 de meciuri a adunat Oprut pentru Hermannstadt în primele două ligi, marcând 5 goluri și oferind 15 pase decisive

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

82,000FaniÎmi place
15,100AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare