VIDEO: Cine este portarul pe care il aduce Rednic!

Stiri Dinamo

Scris de:

Mircea Rednic nu are de gand sa astepte pauza competitionala din decembrie pentru a aduce jucatori si acesta a anuntat inca de aseara ca saptamana aceasta va aduce niste jucatori. 

Dupa cum v-am informat inainte, la conferinta de presa el a spus ca doi jucatori si-au luat deja bilete de avion si urmeaza sa se prezinte in zilele urmatoare la echipa: ”Doi jucatori au deja biletele luate, pana duminica sper sa fie cel putin patru jucatori, pe unii ii cunosc, i-am vazut, sper sa nu cada avionul sau sa se duca in alta parte, sper sa vina. Unii joaca in echipele lor nationale, sunt jucatori cu experienta.” Mircea Rednic, in conferinta de presa de aseara

UPDATE: Mircea Rednic a fost convins de Jaime Penedo sa nu aduca un alt portar in aceasta perioada: ”Nu se pune problema sa vina acum Logan Bailly pentru ca avem portar. M-a convins aseara Jaime Penedo ca merita sa apere in continuare la Dinamo. Asa ca nu mai aducem deocamdata niciun portar”, a declarat Mircea Rednic 

Rednic a spus in mai multe randuri ca vrea sa aduca si un portar, iar conform doardinamo.ro, portarul este un jucator alaturi de care Rednic a mai lucrat in trecut: Logan Bailly. 

Portarul de 33 de ani a fost crescut la echipa din orasul sau natal, Standard Liege, pentru care a jucat doar la echipa Under19. El a fost luat apoi de Genk, formatie la care a aparat mai multe sezoane, chiar daca a fost imprumutat in diferite randuri. Jucatorul ajunsese sa valoreze 5 milioane de euro in 2010, atunci cand era la Borusia Mönchengladbach. Dupa aceea s-a intors in prima liga belgiana, la Leuven, in 2012, de unde a fost transferat de Celtic in 2015. Din pacate pentru el, nu prea a prins echipa la scotieni si practic Rednic i-a intins o mana de ajutor luandu-l la Mouscron sezonul trecut.

Interesant este ca acesta are cateva sezoane bune petrecute in Germania si in prima liga belgiana, in Monchengladbach a aparat in 63 de meciuri in toate competitiile, iar la Genk are aproape 100 de meciuri. Mai mult de atat, are si 8 meciuri in nationala mare a Belgiei. Logan Bailly a fost selectionat prima data la echipa nationala a Belgiei, care este pe locul 1 in lume in momentul de fata, prima data in vara anului 2007.

Primul sau meci la echipa nationala a fost pe 10 octombrie 2009 in campania de calificare la Cupa Mondiala din 2010, impotriva Turciei. El a fost integralist si a reusit sa inchida poarta in meciul terminat 0-0. El a mai aparat inca sapte meciuri pentru Belgia, ultima partida fiind cea terminata la egalitate impotriva Austriei, 4-4, in octombrie 2010.

Pare un transfer interesant pregatit de Rednic, acesta ar fi un concurent serios pentru Penedo. Pana aseara, panamezul a avut prestatii modeste in acest sezon, dar ieri a inchis poarta si Dinamo a plecat neinvinsa de la Chiajna datorita paradelor sale. 

CE A DECLARAT REDNIC LA CONFERINTA DE PRESA! 

“Prima repriza buna, agresivitate si presing bun, dar degeaba, mingea a ajuns in fata portii si nu a ajuns nimeni sa dea gol. A doua repriza inexplicabil am cazut fizic, nu am controlat mijlocul terenului, ei si-au creat cateva ocazii din faze fixe, au jucatori cu talie. Am avut noroc cu Penedo in repriza a doua, a facut un meci bun. Eu mi-am felicitat jucatorii, sa raman pozitiv, sa fiu alaturi de ei. Sunt clipe dificile si grele pentru unii dintre jucatorii nostri. Suporterii au jignit, nu vreau sa comentez, respect suporterii, au si ei dreptate. 

Sa fi dominat de Chiajna, sa nu iti creezi o ocazie in repriza a doua, nu am avut nici posesie, nu au mai fost solutii sa ajungem in fata portii. Inca mai am jucatori pe care nu i-am vazut, o sa mai fie surprize. Astea sunt limitele lor, fac antrenamente cu ei si ii vad. Au limitele lor. Cu un lucru nu sunt de acord. Stiti ca nu sunt in relatii bune cu Negoita, dar acum se striga impotriva lui. El anul acesta nu a avut nicio vina. El a asigurat un buget suficient pentru a avea un lot bun. Nu are nicio vina si are dublu bugetul fata de perioada in care eu am antrenat. 

Nu el a pregatit echipa, acum nu are nicio vina. Stiti ca nu imi este drag, dar trebuie sa fim corecti. Salariile care sunt aici, mai mult de jumatate, castiga peste 8000, 10000, sunt salarii mari. Nu il apar eu, va spun care este adevarul. ” a spus Rednic la conferinta de presa.

Despre jucatorii noi pe care vrea sa ii aduca: “Doi dintre ei au biletele luate, pana duminica sper sa fie cel putin 4 jucatori. Jucatorii pe unii ii cunosc, i-am vazut, sper sa nu cada avionul sau sa se duca in alta parte, dar vor veni. Vom creste in calitate, asta e sigur. Si ca experienta, unii chiar joaca in echipele lor nationale. Deci ma misc, nu este usor ,dar trebui sa fac ceva. Mai sunt 13 etape, am luat un punct, lucru pozitiv ca nu am luat gol. In alte deplasari luam 2-3, acum nu am luat gol. O prima repriza buna, chiar foarte buna, pana la 16 metri. Acolo au fost centrari, dar nu am atacat cum trebuie, am fost statici. 

Ne gandim in primul rand la meciul de joi din Cupa, trebuie sa ne calificam si apoi meciul cu Voluntari. Sper ca pana duminica sa fie 3 jucatori legitimati.” 

“Sunt 13 etape, am vazut nivelul echipelor noastre, nu imi fac probleme, cu putina calitate. Punctul asta o sa fie important. Cred pana la sfarsit in play-off, intotdeauna am fost asa, ce am de pierdut. Atata se poate cu acesti jucatori, nu vreau sa ii iau la rand pe unde au jucat, cum au jucat, una e sa joci in provincie, alta la Dinamo. Suporterii nu au cum sa accepte situatia asta. Nu sunt jucatori cu mare experienta, sa zici ca trec mai departe. Ei sunt afectati, eu sunt in fiecare zi cu ei, sunt afectati. Sa inteleaga, macar sa dea maxim si azi atat au putut. “

Rednic a vorbit si despre incidentul cu Armando Cooper: “Cooper mi-a zis ca a fost jignit, poti sa spui ce vrei, nu trebuie jignit de culoare. Dar el nu are voie sa raspunda, nu rezolvi nimic, ii agiti mai tare pe suporteri”

loading...

Lasă un răspuns