AcasăEditorialUnde au ajuns toti jucatorii plecati: La noi platiti regeste, la urmatoarele...

Unde au ajuns toti jucatorii plecati: La noi platiti regeste, la urmatoarele destinatii nu chiar

Jucatorii iberici sau care au avut treaba cu campionatul Spaniei au ales sa plece de la Dinamo, sa nu mai astepte rezolvarea situatiei de catre DDB.

Dupa ce Cosmin Contra a dat tonul plecarilor, rand pe rand jucatorii au ales sa plece. La Dinamo cu totii au avut parte de salarii uriase, niciunul sub 15 000 de euro lunar, altii mult peste 20 000. Salarii doar pe baza unor promisiuni, astfel ca acum si-au cautat alte echipe. Si echipele unde au ajuns sa joace, cu una sau doua exceptii, nu le ofera nici pe departe aceleasi salarii. Sa nu uitam ca unii dintre ei nu au ajuns inca la o intelegere cu DDB pentru rezolvarea situatiei si este posibil sa ne trezim ca vom fi nevoiti sa le achitam sume enorme trecute in trecut, vezi cazul Roman Hinojo.

Borja Valle: Mijlocasul ofensiv spaniol nu putem spune ca nu a impresionat in tricoul lui Dinamo, atat cat a apucat sa joace, a facut-o foarte bine, mereu prezent in fata portii, a marcat 5 goluri in doar 9 aparitii, dar a fost printre primii care a ales sa plece. El a avut si cel mai mare salariu, desi venea de la o echipa retrogradata in al treilea esalon din Spania. La Dinamo a avut peste 30 000 de euro lunar, mult peste media campionatului, poate cel mai mare salariu din Liga I.  A semnat cu Oviedo din Segunda, o echipa de partea a doua a clasamentului si salariul nu se apropie cu ce avea la Dinamo, pe surse acesta ar avea in jur de 10 000 de euro lunar.

Isma Lopez: La fel, printre primii care a ales sa plece, ultimul care si-a gasit echipa. Fundasul stanga spaniol nu a impresionat in Stefan cel Mare, desi venea de la Tenerife, evoluase in trecut si in Primera, a venit insa si el cu un salariu mare oferit de spanioli, dar pe hartie. El a rabufnit dupa plecarea de la Dinamo, a povestit despre minciunile traite din cauza lui Cortacero si a infractorilor de langa el. Acum si-a gasit echipa, dar in al treilea esalon fotbalistic din Spania, Racing Santander. Daca la Dinamo avea avea 15 000 de euro pe luna, cu siguranta nici nu se apropie de aceasta suma la Racing, mai ales ca este vorba de a treia liga.

Aleix Garcia: Daca exista o exceptie, acesta ar fi Aleix Garcia. De asemenea, un jucator platit cu peste 30 000 de euro lunar, un transfer impresionant in momentul in care semna cu Dinamo, datorita C.V-ului impresionant, nu i-a fost greu sa isi gaseasca o echipa decenta. Nu dupa evolutiile de la Dinamo a fost ales de Eibar, formatie cu care a semnat pana in vara. Momentan este mai mult rezerva si intra doar pe final de meci.

Alexander Gonzalez: Un alt jucator care a ales sa plece rapid de la Dinamo, dar care din fericire a ajuns la o intelegere cu DDB destul de rapid, Gonzalez a mers acolo unde a petrecut mare parte din cariera lui, Segunda Division. A semnat cu Malaga, fosta semifinalista de Champions League, dar a carei perioada de glorie a apus de ceva timp. Malaga este undeva la jumatatea clasamentului in Segunda, fara sanse de promovare.

Tomas Mejias, Juan Camara: Aici situatiile sunt mai speciale, cei doi au avut salarii mari, dar Dinamo si-a luat angajamentul sa plateasca doar o parte din ele, mai putin de jumatate. Dar salariile pe care nu si le-au primit de la echipa noastra. Mejias a ales sa plece de la Dinamo cu o zi inainte de meciul cu Hermannstadt, pe zvonuri, chiar la indemnul lui Juan Camara. Mejias a plecat si de la Boro’, de unde venise sub forma de imprumut si astfel a semnat din postura de jucator liber de contract cu Ankarasport, penultimul loc din Turcia. Camara inca nu a semnat cu nimeni, dar este foarte aproape sa ajunga la o intelegere cu Craiova.

Roman Hinojo: Acesta este jucatorul care ne da cele mai mari batai de cap, portar de 37 de ani, refuzat de echipele cu care a negociat in iarna, a semnat in al treilea esalon din Spania acum doua zile, dar problema pentru Dinamo nu este asta, el avea la echipa noastra un salariu enorm, de 25 000 de euro, pe care vrea sa il primeasca integral pentru durata contractului. El va negocia la sange si pare cel mai dispus sa mearga la FIFA, desi „prietenii” lui spanioli sunt cei care au creat dezastrul de la Dinamo.

Puteti spune ca la Dinamo au fost doar salarii pe hartie, in teorie da, numai ca si in cazul celor care au plecat intelegand situatia, Dinamo si-a luat angajamentul sa achite o parte din aceste salarii restante, asadar, nu chiar pe hartie au fost, cel putin nu pentru noi. Nu stiu daca au vreo implicare in tot acest grup infractional, ori daca impresarii lor au avut ceva de castigat din toata povestea, dar cu siguranta nu este nimic intamplator.

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

80,000FaniÎmi place
13,500AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare