Un nou transfer de top confirmat!

Stiri Dinamo

Scris de:

Echipa de handbal continua sa se intareasca in vederea noului sezon in care formatia noastra spera la o noua participarea in Liga Campionilor.

Dinamo isi contureaza lotul pentru sezonul urmator in care echipa noastra trebuie sa aduca mai multi jucatori romani. Dupa ce au fost confirmate transferurile lui Szasz si Ghionea, astazi a venit si anuntul confirmarii transferului lui Humet la Dinamo. Javier Humet a semnat un contract pe doi cu ani Dinamo! Nascut in Spania pe 22 ianuarie 1990, Humet este de trei ani cetatean roman, fiind component al nationalei Romaniei.

Dinamo s-a intarit pe partea dreapta a liniei de 9 metri cu un jucator extrem de valoros. Javier Humet (inter dreapta, 1,96 m inaltime) are in spate o experienta de 12 ani, la cel mai inalt nivel, inceputa in 2008 la Portland San Antonio, in Spania. Din 2012 a venit in Romania, unde a jucat pana in prezent, exceptand sezonul 2013-2014, cand a a fost sub contract cu Ivry (Franta).

In Romania, Humet a jucat la HCM Constanta (2012-2013 si 2014-2015), la CSM Bucuresti (2015-2018) si la Steaua, in ultimele doua sezoane. Principal om de gol la toate echipele la care a evoluat, Humet are un randament ridicat si in aparare. Din 2017, el este cetatean roman, evoluand constant pentru prima reprezentativa a Romaniei.

”Ma bucur ca am venit la cea mai buna echipa din Romania. Sper sa jucam in Liga Campionilor si sa aducem un nou titlu in vitrina clubului”, a declarat Javier Humet pentru csdinamo.eu. Pe postul de inter dreapta, Dinamo va avea pentru noul sezon doi jucatori de mare valoare: Amine Bannour si Javier Humet.

loading...

Lasă un răspuns