Dinamo invinge in primul amical disputat sub comanda lui Mihalcea!

Stiri Dinamo

Dinamo a disputat in aceasta dimineata incepand cu ora 11:00 primul meci sub comanda lui Adi Mihalcea.

Partida s-a jucat in conditii speciale si foarte putine persoane au avut acces la meci. Dinamo s-a impus cu scorul de 1-0. Unicul gol al partidei a fost marcat de atacantul Slavko Perovic in minutul 59, cu capul, dupa un corner al ros-albilor.

Straton – Kostrna, M. Popescu, R. Grigore, Sin – I. Serban, I. Filip – Ahmed Bani, Montini, Sorescu – D. Popa au evoluat din primul minut pentru dinamovisti, Montini fiind inlocuit in prima repriza, in minutul 23, cu Neicutescu.
Au mai jucat, dupa pauza, Piscitelli, Kilyen, Puljic, Borcea, Skovajsa, Al. Rauta, Mrzljak, Mihaiu, Fabbrini, V. Lazar si Perovic, anunta FC Dinamo. Rapidul a oferit pe pagina oficiala de Facebook o scurta prezentare a primei reprize.

”Jocul a fost echilibrat, cu un plus pentru Rapid la numarul de ocazii. Draghiceanu a avut doua lovituri libere foarte periculoase, una scoasa greu in corner de Straton (’17), iar cealalta a lovit bara (’36). Gazdele au avut un singur sut periculos, in startul meciului, putin peste poarta lui Popa”, au scris giulestenii.

Meciul amical Dinamo vs Rapid a fost inchis publicului si presei, accesul reprezentantilor celor doua cluburi fiind restrictionat conform noilor reglementari prevazute in ordinul comun emis de Ministerul Tineretului si Sportului si Ministerul Sanatatii.

Cele doua rivale din Bucuresti s-au intalnit ultima oara pe 11 aprilie 2015, pe Arena Nationala, in ultimul sezon fara sistemul competitional cu play-off si play-out. Atunci, Dinamo s-a impus cu 2-0 prin golurile marcate de Pavel Cmovs (autogol) si Bogdan Gavrila.

A fost, de asemenea, si ultimul sezon al giulestenilor in Liga 1. Rapidul a ocupat la finalul acelui sezon locul 16, cu 33 de puncte, si a retrogradat in esalonul secund, dupa care a urmat desfiintarea si ”drumul” din Liga 4 pana in Liga 2.