Surpriza pentru meciul de maine! Cine va juca fundas stanga

Stiri Dinamo

Scris de:

Dinamo are maine un meci greu la Sibiu, in fata unei echipe aflata in foame mare de puncte. 

Echipa lui Vasile Miriuta a revenit la Sibiu pentru a evolua pe teren propriu in ultimele partide din sezon. Ne va astepta o atmosfera frumoasa, iar Mircea Rednic este constient ca va fi un meci interesant. Insa dupa cum va spuneam de dimineata, avem probleme de efectiv, din cauza suspendarilor. 

Un post cu probleme este cel de fundas stanga, deoarece singurul jucator fundas lateral de meserie, Naser Aliji, este suspendat, astfel ca Rednic este nevoit sa improvizeze. De asemenea, nu poate evolua nici Damien Dussaut in flancul drept: 

„Am fost la ultimul lor meci de la Sibiu (n.a – 1-0 vs. Concordia Chiajna). Au castigat datorita atmosferei, fanii i-au impins spre victorie. Nu ne va fi usor, dar sper sa profitam de spatiile pe care le vom avea.

Voi improviza la meciul de maine. Deian Sorescu va reveni pe postul care l-a consacrat, cel pe care sper sa joace la campionatul european U21 (n.a – fundas drepata). In stanga va evolua Kabashi (n.a – pe postul de fundas stanga, in locul lui Naser Aliji) Vasile, n-am ce sa ascund! La mijloc va reveni Nistor. Si Ionut Serban va fi titular. Sper ca Montini sa se antreze azi. Daca nu, vom risca cu Papazoglou”, a spus Mircea Rednic, la conferinta de presa de astazi.

Elvis Kabashi a fost adus in martie la Dinamo, dupa ce a fost adus in prealabil in probe. El nu a apucat sa joace foarte mult pentru echipa noastra, a fost titular intr-un singur meci, in deplasarea de la Iasi, dar a fost schimbat la pauza, el nefiind pregatit fizic sa joace mai mult. Va fi titularizat maine pe un post inedit, el fiind mijlocas de creatie la baza. 

Doi jucatori aproape de plecare!  Dinamo a avut parte de o campanie de transferuri spectaculoasa in iarna, mai ales prin numarul mare de jucatori adusi de Rednic. 

Insa atunci cand aduci si multi jucatori, creste si riscul ca o parte dintre ei sa nu se adapteze la cerintele echipei, asta fiind cazul si acum la Dinamo. Culmea, ca unul dintre jucatorii pentru care Rednic a insistat mult in perioada de transferuri, nu s-a adaptat. 

 

Este vorba despre Reda Jaadi, jucatorul adus de la Antwerp in iarna, un fotbalist pentru care Dinamo a achitat si o suma de transfer, modica, dar lucru care nu prea s-a intamplat in acesti ani la Dinamo. Cei 50 000 de euro achitati de club par sa se fi dus pe apa sambetei, deoarece mijlocasul ofensiv nu a reusit sa confirme asteptarile si se doreste rezilierea contractului, dupa cum anunta Gazeta Sporturilor. Insa din informatiile noastre, nu este atat de simplu.

El a semnat un contract pe trei ani de zile si nu va fi atat de usor de reziliat contractul, fara sa fie achitati niste sume compensatorii, de aceea si Rednic a insistat mult cu el in aceasta primavara, insa se pare ca nu mai exista nicio sansa, de aceea si Rednic isi doreste ca el sa plece in vara.

Insa nu va pleca singur, deoarece fratele sau, Nabil Jaadi, venit chiar pentru a-l ajuta pe Reda, la indemnul acestuia, nu s-a ridicat nici el la cerintele antrenorului si s-a vazut de ce nu a confirmat in cariera de profesionist, desi era vazut drept un jucator de foarte mare perspectiva acum cativa ani. Cel mai probabil si el il va urma pe fratele sau in vara, daca intr-adevar se va ajunge la rezilierea contractului. 

loading...

Lasă un răspuns