Solutia gasita de conducere pentru finalul de sezon

Stiri Dinamo

Scris de:

Dinamo este cea mai afectata echipa de coronavirus, nu mai putin de 21 de persoane din club au fost infectate cu virusul care a dat planeta peste cap.

Dinamovistii se afla in carantina de pe 22 iulie, iar astazi vor afla ce le rezerva perioada imediat urmatoare. Pentru a nu mai exista obstacole in calea atingerii obiectivului, salvarea de la retrogradare, conducerea „cainilor” vrea sa iasa o decizie radicala, pentru a putea duce la bun sfarsit campionatul

Intreg lotul sa ramana in cantonament la Saftica pana la finalul ultimei rundei, ca o masura de siguranta, astfel incat sa nu mai apara si alte cazuri de imbolnaviri. Inaintea reluarii sezonului, LPF si MTS au luat in calcul varianta ca jucatorii sa ramana in cantonament pana la finalul sezonului, pentru a micsora riscul imbolnavirilor cu Covid-19. Cluburile s-au opus vehement, jucatorii au amenintat ca renunta la contracte, iar rascoala a dat roade. Protocolul a fost modificat.

Dupa aparitia primelor cazuri de imbolnavire in Liga 1, ministrul Ionut Stroe a reiterat ideea cantonamentului: „Nu cred ca e o problema pentru cei din fotbal sa stea in cantonament in aceasta perioada. Nu moare nimeni 2 saptamani in cantonament!”.declara atunci ministrul Stroe.

Tot lotul ori este afectat de virus, ori se afla in carantina/izolare pentru 14 zile. Nimeni nu s-a putut antrena in aceasta perioada, in care observam vindecari miraculoase la Cluj sau vinderi la interval de cateva ore, vezi cazul Iasi. Echipa noastra nu stie ce va face in finalul de sezon si ieri a avut loc o intalnire intre Balanescu si Justin Stefan. Astazi va fi testat tot lotul de jucatori.

In functie de rezultate, se va discuta din nou cu DSP in privinta ridicarii carantinei in care a fost bagat clubul, raportat si la practica altor DSP-uri din tara.

LPF analizeaza inclusiv posibilitatea ca Dinamo sa inceapa disputarea partidelor restante inca din acest week-end, daca primesc acordul DSP. Oficialii lui Dinamo isi doresc sa joace si sa isi apere sansele de a ramane in Liga 1 pe teren, dar cer variante realiste de disputare a jocurilor. Dupa venirea rezultatelor testelor pe care jucatorii lui Dinamo le vor efectua marti, oficialii formatiei din „Stefan cel Mare” vor avea o noua runda de discutii cu LPF.

A fost lamurita situatia lui Valentin Lazar

Valentin Lazar a trebuit sa se izoleze alaturi de familia sa, conform rigorilor legii, dupa ce a fost depistat pozitiv cu coronavirus.

Duminica, insa, au aparut pe profilul de Instagram al sotiei sale fotografii in care se putea vedea ca Lazar era impreuna cu familia sa intr-o zona de munte. Au fost extrem de multe comentarii la adresa pozei si Lazar a fost criticat, ba chiar s-a spus ca nu respecta conditiile carantinarii.

”Lazar ne-a spus, imediat dupa ce rezultatul sau a iesit pozitiv, adresa la care va fi izolat impreuna cu familia. Este o comuna din varful muntelui, acolo unde el are o ferma. Au stat acolo pana astazi! A informat si DSP-ul cu privire la aceasta adresa, unde poate fi gasit la orice ora. Maine se va prezenta la retestare.

Valentin Lazar este un caracter puternic si sunt convins ca ne va ajuta sa salvam echipa si acest sezon!”, a spus Bogdan Balanescu, potrivit Sport.ro..

loading...

Lasă un răspuns