Semne de fotbal

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Dinamo a învins în deplasare pe Tunari în Cupa României și echipa noastră a mers fără probleme în faza următoare a competiției.

Dezamăgirea provocată de înfrângerea cu Steaua nu a fost ușor de digerat, mai ales pentru fanii dinamoviști, dar cumva indiferent de rezultatul înregistrat, a rămas ideea că Dinamo a început să joace mai bine, să practice un fotbal de un nivel mai bun.

Normal, putem compara cu ceea ce echipa juca în startul sezonului, deși dacă aș fi răutăcios, cumva cam ce nu prea jucam în primele săptămâni de mandat ale antrenorului Ovidiu Burca, când lipsea identitatea echipei noastre în joc.

În ultimele săptămâni încep să văd un Dinamo care are o idee de joc, care cumva începe să arate mai bine și victoria cu Tunari a confirmat acest lucru. O victorie convingătoare, împotriva unei echipe de liga a treia, normal că nu poate fi ignorat acest aspect și nici nu vreau să facem o mare sărbătoare, însă cred că evoluția a fost una solidă.

Acum trebuie să mai facem un pas, am început să jucăm mai bine, să se lege mai bine evoluția băieților din teren, trebuie să vină rezultatele în campionat, acolo unde am suferit prea mult și înainte de mini-pauza competițională, avem nevoie de un succes la Buzău.

Nu va fi ușor, întâlnim o echipă care are pretenții de play-off, dar o echipa care a dezamăgit și ea în startul sezonului și putem să ajungem la un singur punct de trupa lui Pustai, care era considerată una dintre favoritele la promovare înainte de startul campionatului. O victorie în Crâng ar confirma forma bună traversată de echipa noastră și ar fi altă stare de spirit în cadrul lotului înainte de acea pauză prilejuită de meciurile echipelor naționale. E bine că în meciul de la Buzău, cel mai probabil va fi în poartă portarul Dujmovic, care nu a suferit o accidentare atât de gravă!

Este de apreciat faptul că ne creăm ocazii destul de ușor, ajungem în poziții de finalizare, nu la fel de promițător este faptul că suntem ineficienți și ratăm cu mult prea multă lejeritate unele ocazii importante.

Vești bune după victoria cu Tunari

Pe finalul lunii septembrie, mai exact pe 29 septembrie se desfășoară play-offul pentru accederea în faza grupelor în Cupa României, aflată pentru prima dată în acest format, un format care se anunță mai spectaculos, adversarul îl vom afla vineri,de la ora 12:00.

Până atunci, ne trebuie un rezultat pozitiv duminică dimineață, în caz contrar, discuțiile despre play-off devin tot mai greu de acceptat.

,,Istoria ne obligă să mergem până în fazele finale. Mă bucur că echipa a avut o reacție extrem de bună după dezamăgirea provocată de înfrângerea cu Steaua” Ovidiu Burcă

REZULTATELE ÎNREGISTRATE ÎN CUPA ROMÂNIEI

CSM Reșița – Politehnica Timișoara 2-0
CSM Flacăra Moreni – CSA Steaua 2-2 (3-5 d.l.d.)
CSM Satu Mare – CS Minaur Baia Mare 1-2
CS Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud – FC Unirea Dej 0-0 (3-2 d.l.d.)

CS Ocna Mureş – CS Unirea Ungheni 2018 1-1 (4-1 d.l.d.)
ACS Flacăra Horezu – ACS Viitorul Pandurii Târgu Jiu 2-3
AFC Dunărea 2005 Călărași – AFC Unirea 04 Slobozia 1-5
CS Afumați – Metaloglobus București 0-0 (2-0 d.l.d.)

CS Blejoi – Gloria Buzău 0-4
Axiopolis Cernavodă – AFC Unirea Constanța 3-1
CS Viitorul Ianca – ACS Suporter Club Oțelul Galați 1-3
ACS SR Municipal Braşov – CSC 1599 Șelimbăr 0-3
ACS KSE Târgu Secuiesc – Fotbal Club Brașov 0-5

CS Ştiinţa Miroslava – Politehnica Iași 1-3
Foresta Suceava – CS Dante Botoșani 2-1
CS Tunari – SC Dinamo 1948 București 0-3

CS Şoimii Lipova – CS Lotus Băile Felix 3-1
CSC Ghiroda și Giarmata Vii – SC Fotbal Club Ripensia Timișoara 0-2
CS Avântul Periam – CSC Dumbrăvița 0-1
CSM Jiul Petroşani – CSM Deva 0-0, 3-0 după prelungiri

CSO Petrolul Potcoava – CSM Slatina 1-3
CSM Alexandria – AFC Progresul 1944 Spartac 2-1
SC Popești-Leordeni – CS Concordia Chiajna 0-0, 0-0, 4-5 la penalty-uri

Faza următoare este Play-off, programată pe 29 septembrie, când vor fi intra în competiție și primele cluburi de Liga 1! Tragerea la sorți pentru faza următoare va avea loc vineri, 16 septembrie, ora 12:00.

loading...

Lasă un răspuns