AcasăEditorialSa fie doar doi de ajuns?

Sa fie doar doi de ajuns?

Dinamo are obiective marete in acest sezon. Cresterea inregistrata sezonul trecut sub comanda lui Mircea Rednic a ridicat nivelul pretentiilor la nivel administrativ si Ioan Andone a venit cu gandul de a readuce Dinamo pe podium. Inca de la inceput am remarcat faptul ca aceasta tentativa poate trece de la stadiul de vis la cel de obiectiv realizabil daca vor fi adusi cativa jucatori de valoare. 

Acest lucru presupunea din start un efort financiar superior, Dinamo a obtinut maximul din ceea ce putea obtine sezonul trecut, cel putin asa cred. Se putea obtine mai mult daca perioada de transferuri din iarna ar fi fost tratata cu mai mult profesionalism si nu ar fi fost adusi atat de multi jucatori la numar, dar asta e alta discutie.

Perioada de transferuri a inceput greoi, au fost rostite de la inceput cateva nume de jucatori, trei doar la conferinta de presa, din pacate niciunul din cei trei nu au ajuns in curtea lui Dinamo si oricare din ei daca ar fi semnat cu noi, putea aduce un plus pentru echipa. Au fost cam multi jucatori ce au refuzat echipa noastra in aceasta perioada, ori care au preferat alta varianta, ori pur si simplu s-au folosit de echipa noastra pentru a-si gasi un angajament mai bun altundeva. Insa greoi cum a inceput, Dinamo a transferat cativa jucatori. Personal, nu as considera aceasta campanie una reusita, rezultatele bune au venit mai mult ca urmare a echipei bune lasate in urma de Rednic, dar si un Lazar reabilitat de Andone, aici trebuie sa recunoastem meritul Falcosului.

Intrebat la conferinta de presa chiar de Radio Dinam1948 ce alti jucatori vrea sa mai aduca in afara de atacant, Andone a spus ca un mijlocas, urmand sa completeze lotul la iarna cu jucatori de valoare, deoarece acolo se joaca adevaratul campionat. Aici eu stramb putin din nas. In primul rand, pentru a ataca cu succes play-offul, nu ar fi de dorit sa ai un lot omogen si jucatorii de valoare sa-i fi semnat deja? Mai mult de atat, daca tot mizam pe jucatori liber de contract in iarna mai greu sa-i gasesti, vara isi termina mai multi angajamentele.

In regula, trec peste acest aspect, dar ma rezum strict la ce avem acum. Pot sa accept ca avem o linie defensiva buna, avem concurenta pe postul de fundas stanga, Oliva a intrat bine ieri, in dreapta ceva probleme la Romera mai ales ca Hanca pare a fi o solutie mai degraba la mijloc, el va fi jucatorul polivalent din acest sezon. In zona centrala daca il aducem pe Nistor, pana in iarna putem sa o ducem la capat, ii avem pe Tircoveanu, Serban, poate si Hanca la nevoie. Cu inca un atacant esti rezolvat in zona varfurilor, insa pe benzi eu cred ca avem probleme in acest moment. In afara de Patrick, ce nu a prins multe minute in acest sezon, nu prea mai exista solutii de rezerva pentru Lazar si Rotariu. Daca se intampla ca unul din cei doi sa se accidenteze sau sa prinda o perioada de joc mai slaba, pe cine poti introduce? Iar incepem sa reprofilam jucatori doar pentru ca am mers pe „mana sansei”  si nu am actionat profesionist, sa formam nu doar o echipa puternica, cat si un lot pe masura?

Andone pare decis pe aceasta directie, oricum timpul se scurge si in afara de Nistor, care pare a fi mijlocasul dorit si semnat, dar care nu se poate alatura lotului in aceasta perioada, nu se mai aude nimic de alt transfer. Atacantul mult dorit sper sa fie de valoare, dupa cum se vede chiar si Popa se poate dovedi o solutie, un jucator care sa intre pe parcurs, sa bifeze minute si sa marcheze la nevoie, are si avantajul varstei. Ca sa fac o comparatie cu perioada Rednic, ar fi bine sa terminam acest mercatto cu niste cirese pe tort, ca parca ducem lipsa si o perioada de transferuri per total deloc spectaculoasa sa fie incheiata cu bine. Rezultatele bune sunt imbucuratoare, insa fotbalul are tendinta sa te pedepseasca daca nu iti iei masuri de precautie si nu te asiguri.

Dinamovistul Andone si antrenorul Andone

loading...
Articole similare

Punct de presiune!

Moment definitoriu

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

80,000FaniÎmi place
13,500AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare