AcasăEditorialDinamovistul Andone si antrenorul Andone

Dinamovistul Andone si antrenorul Andone

Declaratiile de lauda oferite de Andone rivalilor din Ghencea nu puteau sa nu aduca o reactie virulenta a fanilor dinamovisti. Si eu am avut ceva de spus in acest sens. Nu imi schimb opinia, consider ca a gresit in modul in care a abordat aceasta chestiune, a fost mult prea elogios la adresa lor si nu cred ca era cazul. 

Dinamo se afla la inceput de campionat, rezultatele deocamdata sunt in favoarea noastra, insa totodata avem si ceva probleme. Faptul ca la nivel administrativ lipseste un conducator, lotul nu este completat si incercam acum pe final de mercatto sa il completam, doar o parte. As fi preferat ca atentia sa fie indreptata inspre Dinamo si ce trebuie rezolvat la noi. Dupa cum observam, campionatul este in cadere, numarul echipelor cu pretentii scade si noi avem o sansa mare de a putea reveni acolo unde ne dorim.

Insa in ceea ce am spus si nici pe viitor nu voi face asa ceva, nu voi putea contesta dinamovistul Ioan Andone. Vorbim de un jucator emblematic pentru acest club, component al echipei care a adus Dinamo in prim planul Europei fotbalistice. Dinamovistul Andone a ridicat 5 trofee din postura de jucator al acestui club si pe veci numele lui va fi rostit cu respect de  catre adevaratii suporteri dinamovisti. Totodata, sa nu uitam ca Andone a oferit momente magice chiar si ca antrenor al echipei in primul mandat, campionatul castigat cu el de o maniera spectaculoasa, de cupele consecutive adjudecate, de prima supercupa adusa in vitrina clubului. Cel mai important, a readus spiritul european clubului. Va aduceti aminte de marea victorie a lui Dinamo impotriva Sahtiorului lui Schuster sau de seara magica cand Dinamo s-a calificat in premiera in grupele Cupei Uefa, dupa 5-1 cu Everton, ori victoria impotriva detinatoarei trofeului, CSKA Moscova? Eu unul imi amintesc cu mare drag.

Reactia mea nu a fost indreptata impotriva dinamovistului Andone, el merita respectul nostru pe veci si cei care se bat cu pumnul in piepta ca sunt dinamovisti, stiu sa aprecieze momentele frumoase oferite de acest caine veritabil. Reactia mea a fost indreptata impotriva antrenorului actual al echipei, care a facut o serie de declaratii ce nu isi aveau rostul, intr-un moment in care suflarea dinamovista este destul de aprinsa si ar trebui sa fie pus la curent cu acest lucru. Suporterii au avut de indurat multe in ultimii ani, chiar prea multe, avem deja prea multe trusturi care-i trateaza pe „aia” precum niste zei, nu avem nevoie si de antrenorul echipei noastre sa faca acest lucru. Nu e momentul si nu cred ca are cineva ceva de castigat din acest lucru.

Andone sper ca a fost atentionat si pe viitor va avea grija cu astfel de declaratii, sa fie preocupat de intarirea echipei pentru ca Dinamo are o sansa buna, vreau sa profitam de ea si sa avem motive de bucurie. Cred ca poate fi realizat acest lucru, dar cu realism si acest realism s-ar traduce in evaluarea corecta a lotului.

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

80,000FaniÎmi place
13,500AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare