Relaxare sau neputinta?

Editorial

Scris de:

Meciul cu Timisoara a avut doua reprize total diferite. In prima parte Dinamo a dominat categoric,  a reusit sa marcheze de doua ori in poarta banatenilor si parea doar o problema de scor la finalul partidei. Actul secund a adus de la cabine doua formatii total diferite, care au practicat alt fotbal, Dinamo a fost echipa mai modesta si Timisoara putea sa scoata un punct nesperat. 

Au fost lansate cateva discutii dupa aceasta schimbare din actul secund. Au fost opiniile mai moderate, ce considera ca Dinamo nu a avut pentru ce sa forteze, avand victoria asigurata si etapa viitoare avem de fapt meciul cu adevarat important. De cealalata parte, suporterii care au remarcat o slabiciune evidenta in jocul echipei, mai ales in zona fundasilor centrali coroborat si cu lipsa solutiilor de pe banca de rezerve, dar si lipsa de reactie a lui Andone care a facut prima mutare in minutul 70, lucru consemnat chiar de catre Andone.

Partea cu relaxarea o pot intelege pana la primul gol incasat de Dinamo. Pot sa inteleg ca jucatorii au intrat ceva mai relaxati de la cabine, avand un avantaj linistitor pe tabela, in fata unui adversar care in urma cu 3 zile credea ca va juca in liga secunda, avand lotul pentru liga a-II-a. Ai primit un gol, indeajuns pentru a te trezi la realitate. Insa nu a fost cazul. Dinamo a fost la un pas dupa cateva minute sa primeasca chiar golul secund in urma unei erori grave in defensiva. Deasemenea nici asta nu a fost de ajuns, Dinamo fiind neputincioasa in atac, creand foarte putin pericol la poarta banatenilor si doar bara lui Palic a animat suporterii ce nu au inteles jocul practicat de echipa noastra.

Am spus la final ca am cateva semne de intrebare si este normal acest lucru, cateva din aspectele negative sunt evidente. Dinamo in acest moment este departe de a fi o echipa completa, lotul din acest moment nu iti permite sa te bati la prima pozitie, lucru remarcat si de catre Andone la finalul partidei, intr-o declaratie realista si menita sa prezinte adevarul din acest moment. Pentru a putea ajunge acolo unde ne dorim, este o cale extrem de lunga, avem nevoie in primul rand de 3-4 intariri in aceasta perioada, altfel foarte curand va veni si prima infrangere din acest sezon. Daca semnalul de alarma nu a fost remarcat si de catre cei din conducere, vom avea probleme. Inca se pot remedia problemele, dupa luna septembrie acest lucru este imposibil.

Avem solutii dar nu avem Solutiile .

loading...

Comentariile sunt închise.