Rednic supărat pe un jucător după meci! Concluziile antrenorului

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Mircea Rednic a fost foarte supărat la finalul partidei, deoarece Dinamo a pierdut printre degete o victorie atât de importantă pentru situația echipei noastre în campionat.

Două goluri încasate în prelungiri ne-au anulat cele trei trei puncte care ar fi însemnat atât de mult pentru noi. Rednic a fost foarte dezamăgit de rezultatul final și a fost extrem de supărat pe Plamen Iliev, cel care a greșit la ambele goluri, după cum a declarat Rednic.

Primul gol i se poate imputa în totalitate, deoarece a comis o lovitură de pedeapsă, la fel precum în partida cu Chindia, iar la al doilea gol nu a avut niciun fel de reacție, deși șutul de la marginea careului a fost pe colțul lui:

,,Sunt dezamăgit și trist pentru că nu ai ce să le reproșezi jucătorilor. Am întâlnit o echipă organizată, cu determinare, cu agresivitate în limite. Și-au jucat șansa lor. Când reușești să înscrii și ajungi până în minutul 90, pierzi pe o greșeală mare de portar.

Așa a făcut la meciul trecut, i-a băgat în joc pe cei de la Chindia. Le-am spus și acum, am fost egalați, dar era un punct, nu trebuia să cedăm. Așa au luat trei puncte, aveai jocul în mână. La 1-0 aveam contraatacuri foarte bune, am câștigat multe dueluri, am avut atacuri cu superioritate în care trebuia să înscriem, să închidem jocul.

A lipsit ultima pasă, am ales soluția cea mai grea, poate din dorința de a nu greși, moralul nu este încă foarte bun, chiar dacă veneam după o victorie. Am și jucători cu experiență, ei fac greșeli, care ne costă. Asta e ghinionul nostru, faci o greșeală, iei gol.

Noi nu are rost să ne uităm la clasament, nu e prima dată, cu Rapid am pierdut în 92, cu UTA în minutul 95. Azi nu au avut ocazii, le-am dat penalty aiurea și nu ai voie să iei gol pe colțul scurt. Se mai întâmplă, dar e păcat. Nu pot să fiu critic cu toți jucătorii, sunt supărat pe Iliev, atâtea experiență, jocuri pe care le ai, meciul trecut aceeași greseală, azi e aceeași greșeală.

Nu are rost să îți bați joc de munca colegilor. Nu a avut mari situații azi, nu avea ce căuta acolo, erau mai mulți jucători, nu putea ajunge la minge. Când pierdem, antrenorul e de vină, jucătorii mai puțin. Dar ce să reproșezi la un antrenor? Ajungi până în minutul 90 și pierzi pe greșeli copilărești.

Țîră a intrat titular, în 45 de minute nu a câștigat un duel, ce să mai fac cu el? Atacanții noștri nu înscriu. La noi înscriu Torje și Sorescu. De asta am 4 atacanți, trebuie să dai gol.

Nu stăm bine în poartă, Esanu a comis și el erori.

Se salvează Dinamo, mai sunt multe meciuri.” a spus Rednic în cadrul conferinței de presă de după meci.

”Dinamo nu a arătat rău astăzi. Faptul că am luat gol în minutele 91 și 92 nu înseamnă că Dinamo a arătat rău. Înfrângerea supără pe toată lumea, pe noi pe suporteri, pe oamenii din jurul echipei. E clar că în minutul 91 ne gândeam la cele trei puncte și la cât de mult ne ajutau în clasament, dar totul s-a întors împotriva noastră.

Anumite greșeli individuale, anumite greșeli de echipă, lipsa de încredere, dar nu trebuie să găsim un singur vinovat. Trebuia să gestionăm altfel meciurile. Dacă toate meciurile s-ar fi terminat în minutul 90, am fi avut cu șapte puncte mai mult.

Sunt supărat, dezamăgit că nu am putut să îmi ajut echipa. Indiferent cine va fi aici din ianuarie, cine nu, trebuie să salvăm Dinamo. E obiectivul principal pentru toți cei ce vor fi aici.

Suporterii au dreptate, sunt supărați. Le-am dat speranțe până în minutul 90. Apoi au venit erori de la un cap la altul”, a declarat Gabriel Torje la finalul meciului.

loading...

Lasă un răspuns