Raduta: “Florin Bratu este omul potrivit la locul potrivit”

Stiri Dinamo

Scris de:

Gabriel Raduta, seful centrului de copii si juniori de la Dinamo, are asteptari mari de la Bratu. 

“Fotbalistii de Academia clubului au jucat in majoritatea finalelor la aproape toate categoriile de varsta. Fotbalistii nostri sunt crescuti si se dezvolta cu o mentalitate de invingatori, asa cum ne-a obisnuit brandul Dinamo de-a lungul timpului.

Sunt tineri care stiu ce inseamna istoria lui Dinamo si sunt formati cu atitudine, determinare si profesionalismul specific. Pentru mine, personal, este o bucurie enorma sa vad ca vine un fost tanar antrenor al centrului, care a avut succese la nivel intern si stie cu prisosinta ceea ce inseamna acest club.

Si la nivel international avem exemple, iar cele mai la indemana sunt cele ale lui Pep Guardiola si Luis Enrique, ambii proveniti din fotbalisti de inalt nivel la Barcelona, deveniti ulterior antrenori in cadrul La Masia, dupa care au fost propusalti de rezultate la prima echipa. Ambii au facut istorie.

Florin Bratu este omul potrivit la locul potrivit. Cunoaste filosofia clubului, traditia, istoria si, mai ales, profilul fotbalistului care trebuie sa imbrace tricoul clubului nostru. In tot acest timp, fotbalisti formati la academia noastra au plecat la echipe din strainatate. In plus, am reusit sa aducem la prima formatie a lui Dinamo foarte multi fotbalisti de la centru, continuand sa promovam tineri crescuti in filosofia clubului.

Cu venirea lui Florin Bratu, eu imi doresc mai multi jucatori din centru, talente adevarate, in cadrul primei echipe”, a spus Raduta.

Gabriel Raduta a lucrat cu Bratu atat la echipa secunda cat si la U19.

 

loading...

Lasă un răspuns