AcasăStiri DinamoPesic nu se gandeste sa stea prea mult: "Sa plec undeva la...

Pesic nu se gandeste sa stea prea mult: „Sa plec undeva la un nivel mai inalt”

Desi Dinamo traverseaza o perioada dificila, Ivan Pesic este in mod cert un transfer reusit pentru echipa noastra. 

El a reusit sa marcheze si in derby-ul cu FCSB, iar cu Gaz Metan a fost unul din cei mai buni jucatori de pe teren. 

Acesta insa nu se gandeste sa stea prea mult la Dinamo, mai ales dupa anuntul lui David, in privinta obiectivului lui Dinamo. 

„Dinamo e o echipa mare, dar toata lumea de aici trebuie sa vada Dinamo ca un simplu pas daca acestia vor sa ajunga in Europa la echipe mari sau sa faca bani sa le ajunga tot restul vietii”, a declarat Pesic.

„Vreau sa joc, sa dau ce am mai bun si, dupa o perioada, un an, poate doi, am contract doi ani si jumatate, sa plec undeva la un nivel mai inalt. Sunt la varsta potrivita, nici tanar, nici batran, iar daca demonstrez ceva, pot pleca”, e convins Pesic.

Alexandru David, presedintele lui Dinamo, a suprins spunand ca obiectivul echipei pentru sezonul viitor este salvarea de la retrogradare.

„S-a vorbit in ultimii ani de constructie, de New Dinamo si putini antrenori au incercat sa faca asta. Indiferent cine a venit pana acum, toti au avut presiunea rezultatelor si nu s-au tinut de asta. Incercam sa o facem diferit de data aceasta. Mi se pare o idee sanatoasa. Obiectivul in primul an e sa ne salvam de la retrogradare, in al doilea, vedem ce se va intampla”, a spus Florin Bratu, la Fotbal Club.

Care vor fi jucatorii experimentati ce vor ramane la Dinamo si din vara?

In momentul acesta, mai multi jucatori au contract cu Dinamo pana in vara. Este vorba de Penedo, Romera, Branescu, Nica, Maric, Torje, Monroy si Nemec. Jucatorii ce vor ramane la Dinamo si din vara sunt Dan Nistor, care are contract pe mai multi ani, Mahlangu, Pesic, Hanca si Salomao. Giorgos Katsikas mai are si el contract cu Dinamo pana in 2019 si foarte posibil sa fie pastrat, daca nu vine o oferta pentru el.

O situatie incerta o are Antun Palic, care nu este in cea mai buna forma in momentul de fata. El mai are contract cu Dinamo pana in vara lui 2019, dar pana acum a evoluat foarte putin si nu pare a fi luat in considerare pentru a ramane si din vara la Dinamo. Aceste ultime etape ramase de disputat vor fi decisive. 

Laurentiu Corbu, Daniel Popa, Ionut Serban, Mihai Popescu mai au si ei contract cu Dinamo in continuare, dar nu se incadreaza la categoria jucatorilor experimentanti.

 

Ieri Florin Bratu spunea ca vor fi adusi si alti jucatori in vara, care sa completeze lotul: “O sa mai vina si jucatori, trebuie sa mai intarim si echipa, dar imbinati cu jucatorii tineri imprumutati in primele ligi, dar si cei prin clubul Dinamo. Se vor tria din jucatori, cu nucleul ce va ramane, cu 4-5 jucatori ce vor veni pe posturi deficitare, eu cred ca putem face aceasta reconstructie. Pana acum s-a tot vorbit, dar nu au avut curajul sa o faca. Acesti tineri, nu au avut parte de increderea necesara.”

Ce tineri are Dinamo acum in lot? 

Dinamo are in acest moment o serie de tineri in lot sau care se antreneaza cu prima echipa, pe care e posibil sa ii vedem in teren pe viitor, dupa cum lasa de inteles Florin Bratu. 

Pe Robert Moldoveanu deja il stim de mai multi ani, cu Gaz Metan a reusit sa marcheze primul gol si cu siguranta va beneficia de mai multe oportunitate. Vlad Olteanu este sigur de postul de titular. 

Mai sunt jucatori precum Ion Gheorghe, Liviu Gheorghe, Ricardo Grigore, iar Bratu isi poate face o idee in cazul lor, daca pot face fata la prima echipa in sezonul viitor. Ar mai fi si Ehmann, transferat saptamana trecuta.

Foarte multi jucatori imprumutati

Un numar de 14 fotbalisti, imprumutati la diverse echipe din Romania, vor fi monitorizati de catre staff-ul tehnic al lui Bratone, pentru ca la vara sa poata face pasul la prima echipa.

Portarul Esanu (Balotesti), fundasii Denis Ciobotariu (Chindia), Negotei (Metaloglobus), Anghel (Popesti Leordeni), mijlocasii Mihaiu (Vointa Sacele), Vlad Vladut (Metaloglobus) si atacantul Neicutescu (Chindia) vor fi urmariti fie de Bratu insusi, fie de colaboratorii sai, pentru a vedea care merita sa faca pasul la vara la prima echipa, acestia fiind elevii lui Florin la juniorii A.

Alti 7 fotbalisti imprumutati din primele trei ligi vor fi monitorizati, iar Bratone va studia fisele lor tehnice. Unii ii vor fi adversari in play-out. Portarii Iustin Popescu si Burci, de la Chindia, respectiv Metaloglobus, fundasii Dima (Sepsi) si Apetrei (Slobozia), mijlocasii Patrick Petre (Sepsi), Manole si Tarcoveanu (ambii de la Gaz Metan Medias).

La prima vedere, doar cativa dintre ei au potential de a ramane la Dinamo si de a avea un oarecare impact. Este vorba mai ales de cei imprumutati in prima liga, Patrick Petre, Andrei Tircoveanu si Constantin Dima. Dar si jucatorii de la Chindia au multe meciuri in picioare in acest sezon si vor veni mult mai pregatiti. 

De asemenea, nu sunt de neglijat Raul Negotei si Vlad Vladut de la Metaloglobus, care evolueaza constant la formatia bucuresteana. 

Probabil in vara se va face un trial cu toti acesti tineri si Bratu se va decide pe cine se va baza. Ma gandesc ca exista si posibilitatea ca echipa secunda sa fie reactivata, daca vor fi adusi la Dinamo, pentru a avea si unde sa evolueze. 

Totusi, lucrurile se pot schimba pana la vara, in sensul ca se poate schimba ceva in privinta actionariatului. Ramane de vazut.

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

80,000FaniÎmi place
13,500AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare