OFICIAL: Jonathan Morsay prezentat oficial

Stiri Dinamo

Scris de:

Dupa anuntul transferului lui Gudmung Kongshavn, a venit si anuntul transferului jucatorului suedez, Jonathan Morsay.

Anuntul a venit si de acesta data pe pagina oficiala de facebook a clubului: ” Dinamo Bucuresti si clubul italian Chievo Verona au ajuns la un acord pentru transferul temporar al mijlocasului suedez Jonathan Sahr Morsay la echipa din Stefan cel Mare pana la finalul acestui sezon competitional, a declarat managerul sportiv Marius Adrian Nicolae pentru site-ul oficial, www.fcdinamo.ro.

23 de ani, nascut in Suedia, Jonathan Morsay si-a inceput cariera la juniorii clubului Sundsvall, in tara sa natala.
Jonathan Morsay a jucat pentru pentru prima echipa a celor de la Sundsvall, apoi a fost imprumutat la Brage (Suedia) si, luna ianuarie a anului trecut, a fost transferat la Chievo Verona, in Serie B, liga secunda a campionatului italian.

Noul jucator al echipei noastre a efectuat in aceasta dimineata vizita medicala si se va alatura lotului dinamovist in cantonamentul de la Saftica. 26 este numarul oficial de joc al lui Jonathan Morsay la Dinamo Bucuresti.
4 meciuri a jucat Jonathan Morsay la Chievo in acest sezon competitional, 3 in Serie B si unul in Cupa Italiei.

45 de partide la Sundsvall (Allsvenskan, Suedia 1), 28 la Brage (Superettan, Suedia 2) si 10 la Chievo (Serie B, Italia 2) a adunat Jonathan Morsay. Pentru Sundsvall a inscris un gol, pentru Brage are 6 reusite.
5 octombrie 1997 este data la care s-a nascut Jonathan Morsay in Suedia, la Sundsvall.
2 selectii are Jonathan Morsay la reprezentativa sub 20 de ani a Suediei.” se arata in comunicatul clubului

VIDEO: CINE STE JONATHAN MORSAY!

Jonathan Morsay a implinit 23 de ani, are 1.77 si poate evolua in ambele benzi, dupa cum reiese si din filmuletele de mai jos. Crescut in Suedia, acesta a debutat in prima liga la GIF Sundsvall, unde a jucat vreme de 3 sezoane. A evoluat in 47 de partide, a marcat un gol si a oferit 4 pase decisive. Apoi a mers in liga secunda sub forma de imprumut, la IK Brage, unde a avut cifre bune, 6 goluri si 4 pase decisive.

A fost transferat de Chievo Verona in ianuarie 2020, dar a evoluat destul de putin la Chievo, totusi o echipa de nivel bun din Serie B. 11 partide in total pentru Chievo, dar in general a intrat de fiecare data pe final de partide. Acum are sansa sa aiba ceva mai multe sanse, cu siguranta nu i se va oferi din prima postul de titular, dar va crea concurenta in benzi, acolo unde suferim destul de mult, mai ales in stanga.

Din cate observ din filmulete, este un jucator tipic de banda, cu ceva viteza, sa speram ca va aduce si un plus la capitolul centrari, unde suferim in ultima perioada, avem atacanti de careu cu joc bun de cap, dar nu prea reusim sa ii punem in valoare.

Asa cum s-a spus inca de acum cateva luni de zile, Dario va ajuta Dinamo si la acest transfer cu siguranta are un merit major, avand relatii in fotbalul italian. Ii uram pe aceasta cale mult succes lui Morsay, sa se integreze cat mai repede in echipa!

Mai jos aveti cateva filmulete cu jucatorul care s-a alaturat lotului condus de Jerry Gane

DUPA SECUNDA 35, golul de 2-0

CENTRAREA DE GOL OFERITA DE MORSAY

loading...

Lasă un răspuns