Mai aproape de realitate!

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Situatia la Dinamo incepe sa devina mai buna, implicarea DDB se simte si planul de redresare din punct de vedere financiar poate fi remarcat.

In momentul in care spaniolii au venit la Dinamo, primul lucru pe care l-au facut a fost sa creasca in mod aberant fondul de salarii, la un nivel pe care nicio echipa din Liga I nu il atingea. O crestere brusca, care nu putea fi sustinuta de veniturile echipei, depindeau de o infuzie de capital, care in final nu a mai venit niciodata.

La data de 13 august, Dinamo avea un plafon salarial de aproximativ 100 000 de euro, dar rand pe rand au venit jucatori cu salarii uriase pentru nivelul Ligii I. In doar doua luni de zile, dupa transferurile realizate la inceputul lui octombrie, plafonul salarial a crescut cu aproape 500%, la mare bataie cu CFR pentru titlul de echipa care ofera cele mai mari salarii. Insa spre deosebire de noi, clujenii participau in grupele EL si au un patron care poate sustine acest nivel financiar.

La Dinamo, a fost totul din hartie, nimic sustenabil si intr-un final, anumiti jucatori au ales sa plece de la Dinamo, Borja, Camara, Mejias, Isma, Gonzalez, Ba, Garcia sau Hinojo au plecat de la Dinamo, impreuna cu salariile lor uriase. Plafonul salarial a scazut, dar in continuare s-a calculat si stabilit ca este in continuare prea mare, mai ales ca mai era nevoie de cateva intariri, astfel incat lotul sa fie competitiv, sa ne putem prezenta cu sanse la meciurile din Liga I. Mai erau si datorii urgente din spate.

DDB a avut rolul principal, s-a negociat cu jucatorii adusi in trecut, ori in ultima perioada de mercato, care aveau salarii cu mult peste media echipei si din fericire, cu totii au inteles situatia si au acceptat diminuarea salariilor. Exista o exceptie, Adam Nemec, din informatiile noastre, au inceput discutiile si cu atacantul slovac, pana acum el a refuzat sa renegocieze salariul, ramane de vazut la ce intelegere se va ajunge. Dar asa cum s-a spus si intr-un email transmis de DDB catre membri, plafonul a scazut chiar sub 200 000, la un nivel pe care sa il putem sustine. Desigur, cu conditia ca si noi suporterii sa ne facem treaba, anume sa reusim sold-out la cele doua meciuri organizate lunar pe Arena Nationala.

Lui Dinamo nu i-a fost deloc usor sa aduca jucatori, s-a negociat dur, multi fotbalisti au refuzat sa vina la echipa noastra, unii cunoscand antecedentul cu spaniolii si nedorind sa riste, altii pur si simplu au avut parte de oferte mult mai bune din alte parti, cert este ca cei care au negociat, au stiut clar care este nivelul maxim peste care nu se poate trece.

Din cate se pare, Dinamo nu a oferit salarii mai mari de 7000 de euro, portarul norvegian primeste aceasta suma, Filip si Nepomuceno au in jur de 5000 de euro lunar, iar Blejdea, primu venit in iarna, castiga cel mai putin, 3000 de euro. In cazul lui Jonathan Morsay, acesta a venit sub forma de imprumut si Dinamo ii achita doar o suma mica, de cateva mii de euro, cea mai mare parte din salariu este platita de Chievo. De la 33 000, la 5000. Desigur, ne dorim pe viitor sa putem oferi salarii mai mari, ceea ce inseamna ca putem aduce jucatori de un alt calibru, dar situatia din momentul de fata atat permitea.

Depinde si de noi, daca vom ajunge un numar tot mai mare de membri in program, daca vom face sold-out meci de meci, in momentul in care ni se va permite accesul pe stadion, noi vom fi acolo, vom putea creste ritmul si cine stie, sa putem atrage de partea noastra si un investitor SERIOS. Dar pana atunci, sa cumparam ultimele 13 000 si ceva de bilete ramase pentru meciul de maine seara!

DOAR DINAMO BUCURESTI!

loading...

Lasă un răspuns