AcasăEditorialOare asa sa fie?

Oare asa sa fie?

Evident ca am inceput sa imi pun multe semne de intrebare cu privire la evolutia echipei noastre, de ce aceasta schimbare fata de formatia care invingea Astra cu 4-1 in deplasare in prima etapa. Cred ca lucrurile incep sa devina destul de clare pentru toata lumea si verdictul este unul sumbru. 

Vreau sa las deoparte discutia legata de arbitrii, am analizat aseara in cronica de dupa meciproblema mea este cea legata de joc, deoarece observ cum de la meci la meci Dinamo joaca mai prost si nu pare sa avem solutii. Ca intotdeauna, sperantele noastre se leaga de vesnica pauza competitionala, in care mai legam relatiile de joc. Sunt satul de aceasta atitudine, de parca in astea doua saptamani poti rezolva ceea ce nu a functionat un campionat intreg, mai ales ca iti lipsesc si vreo 7 jucatori ce vor evolua la echipa nationala.

Am vazut in general doua teorii: lotul prea slab sau antrenorul care nu gaseste solutii. Cred ca cea legata de lotul prea slab nu prea tine. Cred ca Dinamo are un lot superior celui din sezonul trecut, ori daca nu superior, macar pe acolo. Desigur, avem cateva compartimente care anul trecut poate aratau mai bine, spre exemplu in defensiva cu Mevlja si Puljic, dar acum ai un mijloc mai bun, ai un Lazar net superior celui din sezonul trecut, Rotariu este in crestere, asadar nu cred ca problema ar fi ca lotul este modest, mai ales ca punctele irosite nu au fost nicidecum in fata unor „granzi”, am pierdut puncte cu Botosani, Chiajna, Medias si ASA Tg Mures, nicidecum formatii cu pretentii europene, nici macar Botosaniul, e probabil vorba de o forma de moment.

Legat de antrenor, am avut saptamana trecuta o discutie extrem de interesanta cu un om de mare experienta din baschet. S-a ajuns si la discutia legata de Dinamo si de forma noastra slaba. Imi spunea ca in baschet este o teorie clara, atunci cand o echipa obtine cateva victorii la inceput de sezon si apoi curg infrangerile, este clar vina antrenorului. Explicatia ar fi ca jucatorii evolueaza din ceea ce avea impregnat sezonul trecut, deoarece antrenorul nu a avut timp sa isi puna in aplicare ideile. Odata cu trecerea timpului, isi impune filozofia sa de joc. Ori suntem in luna octombrie si cred ca in aceste 4 luni de cand Andone e la echipa, a avut timp suficient. Ori ce vedem la echipa noastra? In ultimele 7 etape am strans 7 puncte, este uluitor si cu astfel de punctaj nu ne putem indrepta decat spre play-out. Pericolul este real si cat de curand trebuiesc luate decizii, altfel vom rata complet acest sezon.

Noi ce am vazut in prima repriza la Botosani? Mingi plouate pe varf, mijlocul era doar la numar si Dinamo si-a creat o singura ocazie in urma unui corner. JALNIC!

Andone se poate ascunde dupa acest meci in spatele arbitrajului, insa jocul modest ramane si punctele pierdute sunt si pe mana noastra si pe evolutia catastrofala pe alocuri. Cred ca urmatoarele doua dispute sunt decisive si la finalul turului trebuie luata o decizie drastica daca Dinamo este departe de obiectiv.

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

80,000FaniÎmi place
13,500AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare