AcasăEditorialBotosani-Dinamo: Oare pentru ce mai jucam?

Botosani-Dinamo: Oare pentru ce mai jucam?

Stau si ma intreb dupa acest meci, chiar asa am ajuns, un sac de box pentru arbitri? Meci de meci suntem furati intr-un mod grosolan si nu se schimba nimic, avem in fiecare etapa greseli adunate impotriva noastra si acum chiar s-a ajuns la viciere de rezultat.

Jocul intr-adevar nu functioneaza, asta nu inseamna ca trebuie sa fie eliminat total gratuit Palic dupa o faza penibila, in care se poate observa clar ca nu se intampla nimic. Am ajuns intr-o situatie disperata in clasament, dar asta se intampla din doua motive: jocul nu functioneaza si arbitrajele sunt total impotriva noastra. As vrea sa vad ca cineva din clubul asta isi asuma responsabilitatea sa ceara in primul rand demisia lui Vasaras si sa fie luate decizii drastice impotriva acestor hoti. Atunci cand esti furat, vorbim de hotie, prostie poate fi considerata doar prima data, atunci cand se repeta este altceva.

Legat de joc, ma dezamageste si Andone. Dinamo a inceput extrem de modest meciul de la Botosani.

Primele minute gazdele au fost in atac, Dinamo nu a reusit sa mentina posesia si Botosaniul a avut cateva actiuni fara pericol la poarta noastra. Insa in minutul 8 Mihai Roman a izbit bara cu un sut superb de la 30 de metri si a fost primul semnal de alarma.

Dinamo joaca modest, o evolutie ce aducea aminte de Dinamo din 2014 care pierdea singurul meci la Botosani, 3-2. Total lipsiti de idei pe faza de constructie, doar mingi lungi pe Nemec pentru mingea a doua, dar fara succes, moldovenii au castigat mult mai multe dueluri la mijlocul terenului. Busuladzic care alta data oferea liniste, a fost extrem de lent in cateva actiuni si a pierdut mingea nepermis la mijloc.

Prima lovitura de colt a venit in minutul 20, de fapt prima actiune dinamovista care a dus la o bara, Maric a ratat incredibil din cativa metri. Botosaniul a lasat 3 oameni pe contraatac si a fost surprinsa de repunerea rapida si gazdele au fost surprinse nepregatite. Dinamo a fost surprinsa de o actiune rapida, Palic a pierdut, Vasvari a deschis frumos in dreapta si Elek a impins spre poarta nefericit. Imediat la faza urmatoare se putea face 2-0 Willie a sutat la cativa centimetri de bara.

In minutul 28 Vasvaru a mai incercat o data cu un sut de la distanta si Botosaniul a parut mult mai mobila, mai tehnica si din pacate, mult mai bine asezata in teren. Dinamo a incercat actiuni sterile, dar tot moldovenii au fost mai periculosi prin Golofca care a sutat si mingea deviata a trecut putin peste poarta si in ultimul minut Fulop a fost blocat in momentul sutului.

Dupa pauza, Dinamo a iesit ceva mai decisa de la cabine si Rotariu a reusit egalarea dupa o faza fixa, Lazar centreaza la coltul scurt si Rotariu deviaza ca un varf veritabil, un gol venit contrar cursului jocului, insa si pe fondul unei scaderi in ritmul gazdelor.

Nedelcearu a avut o interventie excelenta la o centrare venita din partea lui Fulop, care ar fi putut insemna 2-1. Dinamo a replicat dupa o noua faza fixa, Nistor centreaza foarte bine la coltul lung si Maric a fost din nou aproape de a relua, la fel ca si Nemec la cornerul urmator.

In minutul 64 Lazar a creat o faza incredibila si l-a dechis perfect pe Rotariu, care a sutat lamentabil, s-a grabit atunci cand am fi putut trece in avantaj pe tabela de marcaj.

Dar arbitrul a decis soarta meciului atunci cand a dictat penalty pentru gazde si eliminare la Palic dupa o faza in care nu s-a intamplat absolut nimic si Vasvari a marcat pentru 2-1. Dinamo cu greu a mai reusit sa construiasca ceva, doar atacuri sterile si o singura faza notabila la lovitura de cap a lui Rotariu, dupa o faza asemanatoare cu cea din care am egalat.

Starea de tensiune va fi si mai accentuata dupa acest rezultat si dupa maniera de arbitraj. Oare cand vor fi luate masuri?