Mesajul lui Dario la plecare: ,,Mă simt folosit din punct de vedere fotbalistic”

Stiri Dinamo

Scris de:

Dario Bonetti nu mai este antrenorul lui Dinamo din această după-amiază, iar deja fostul antrenor dinamovist a transmis un mesaj pe contul de facebook.

,,Salutare tuturor. Am venit la Dinamo pentru a săpa tranșee, astfel încât echipa să rămână în viață, iar odată cu venirea cavaleriei, echipa este în siguranță. În acest moment mă simt folosit din punct de vedere fotbalistic și aruncat la o parte, dar trebuie să spun că în sinea mea știam acest lucru. Știu ce înseamnă fotbalul și am prevenit acest lucru venind cu inima, nu cu mintea.

A trebuit să antrenez o echipă pe care nu o cunoșteam, formată din jucători foarte, foarte tineri din liga a treia sau de la Dinamo II. Țin minte în momentul în care am ajuns aici, nimeni nu dorea să preia banca tehnică a echipei și mi s-a transmis atunci faptul că primele 10-12 meciuri nu sunt importante pentru poziția din clasament, fiind mai importantă organizarea echipei, așteptarea unei decizii din partea FIFA, pentru ridicarea interdicției. Știam încă de atunci, cunoscând lumea fotbalului, că după doar câteva înfrângeri, presiunea va veni, 12 meciuri sunt departe.

Acestea fiind spuse, vreau să le mulțumesc angajaților de la Săftica, clubului Dinamo, jucătorilor, dar în primul rând acelor fani adevărați, deoarece ai demonstrează un atașament extraordinar, fiind principalul motiv pentru care am acceptat să vin, să vin cu inima. Am așteptat ridicarea interdicției, care a venit și a fost o campanie de întărire a echipei, în care doar parțial am putut avea un cuvânt de spus în privința jucătorilor.

Am insistat pentru un jucător rapid și experimentat pe postul de fundaș central, un mijlocaș de creație și încă un atacat de calitate, lângă Mirko. Cum au decurs lucrurile sunt confirmate de ceea ce a fost în mintea mea și ce am simțit câteva săptămâni. Vreau să vă spun că sunt foarte liniștit și mulțumit cu munca depusă deoarece în acest timp, câțiva jucători au trecut de la Dinamo II la naționala U19.

Alții au avut posibilitatea să își arate calitățile în Liga I. Am avut foarte mulți jucători tineri, așa cum nu s-a mai întâmplat în istoria clubului. I-am trimis în teren și am încercat să ii ajut să crească. Sunt convins că ei înțeleg care este calea profesionalismului pe viitor și am deschis noi posibilități pentru carierele lor. Îmi doresc că acest club și echipa să ajungă cât mai sus posibili. Vă îmbrățișez pe toți!” a fost mesajul lui Dario

Sorin Colceag va conduce antrenamentul de astăzi. Tehnicianul de la echipa secundă a fost numit interimar până când la Dinamo va fi instalat un nou antrenor principal. Dacă un alt antrenor nu va fi numit până duminică, există posibilitatea ca Sorin Colceag să continue în următoarea perioadă în funcția de A1.

ȘTIREA INIȚIALĂ: Dario Bonetti nu mai este antrenorul echipei Dinamo Bucureşti! El a confirmat informaţia de ultim moment apărută şi a susţinut că a fost decizia şefilor din “Ştefan cel Mare”: „Da, este adevărat! Ei au decis, asta e strategia lor”, a afirmat italianul pentru Playsport.ro.

41 de meciuri a adunat Dario Bonetti pe banca dinamoviștilor, în precedentele două mandate, în toate competițiile (Liga 1, Cupa României și Europa League): 10 în perioada iunie-octombrie 2009 și 31 în anul 2012, între lunile aprilie și noiembrie. Acum a strâns 8 meciuri, 6 înfrângeri și 2 victorii

2 trofee a câștigat Dinamo București cu Dario Bonetti la conducerea tehnică a echipei, Cupa României și Supercupa României, ambele în 2012.

2009 este anul în care echipa noastră, pregătită de Dario Bonetti, a reușit “Minunea de la Liberec” și s-a calificat în grupele Europa League, aceasta fiind și ultima performanță notabilă în cupele europene.

Sestreze, Dundee FC, Potenza, Sopron, Gallipoli, Juve Stabia, prima reprezentativă a Zambiei, ASA Tg. Mureș și Dinamo București sunt echipele pregătite de Dario Bonetti în cariera de antrenor

loading...

Faci un comentariu sau dai un răspuns?