Hermannstadt-Dinamo: Praf si pulbere in deplasare! Echipa de nerecunoscut

Stiri Dinamo

Scris de:

Dinamo a mers la Sibiu u gandul de a obtine cea de-a doua victorie a sezonului in deplasare, dar si pentru a ajunge in premiera pe loc de play-off la finalul etapei.

Misiunea nu era facila, intalneam o echipa incomoda, cu un antrenor care nu a avut parte de cel mai reusit mandat in Stefan cel Mare, drept urmare avea o motivatie suplimentara sa ne incurce, indiferent de declaratiile oferite inainte de meci. Startul de meci a fost groaznic pentru Dinamo.

Dinamo a primit gol in primul sfert de ora, o faza in flancul drept ne-a surprins, Petrescu a trimis in centru, de unde Yazalde a reluat singur, singurel din mijlocul careului, imposibil de scos sutul, Filip era departe de atacantul ce a mai trecut si pe la Astra in trecut. Dintr-o faza de nimic, ne-am facut meciul infinit mai greu, deoarece stim ca echipele antrenate de Eugen Neagoe se aseaza pe doua linii cand trec in avantaj.

Dinamo a intrat greu in joc, doar dupa golul incasat. Prima actiune mai periculoasa a venit in minutul 18, Gabriel Moura a preluat rapid o minge venita de la Nistor, care a executat o faza fixa, brazilianul a trimis un sut centrare, la care Ciobotariu nu a putut ajunge si nu a putut trimite in poarta, iar mingea respinsa de portar a ajuns la Sorescu, care nu a putut trimite in poarta din cativa metri.

Cateva minute mai tarziu, Filip, care a gresit si el la golul incasat, a trimis cu stangul putin pe langa poarta. Minute bune de joc ale echipei noastre dupa golul primit de la Yazalde. Ulterior doar atacuri sterile ale echipei noastre, chiar si Nistor era deranjat de faptul ca nu exista spatii si jucatorii nu cauta sa se demarce. Era si greu sa atacam cu 6 fundasi , 7 jucatori defensivi totusi in garnitura de start. De aceea Uhrin nu a mai stat pe ganduri si a efectuat prima schimbare chiar inainte de pauza, l-a trimis in teren pe Mrzljak in locul lui Grigore, care nu a functionat prea bine in meciul din seara asta, totusi el este fundas central la baza, nu mijlocas defensiv, cu Chindia a fost ok, dar acum erau altele datele problemei.

Repriza secunda incepe perfect pentru Dinamo, Slavko Perovic scoate o minge perfect dintre doi adversari, il pune pe Sorescu intr-o pozitie excelenta si mijlocasul de banda, foarte increzator in executiile sale in ultimele luni, marcheaza din nou cu un sut superb la coltul lung. A cincea reusita pentru jucatorul venit anul trecut din liga secunda, 1-1 in minutul 50 si timp suficient pentru Dinamo ca sa obtina victoria.

In minutul 58, Dinamo a ratat doua ocazii MONUMENTALE. Nistor ramane singur cu portarul, dupa un dribling din scurt, dar nu il poate invinge pe Cristiano. La cornerul rezultat, Dinamo a surprins apararea adversa, dar Ciobotariu din 3 metri reuseste performanta de a trimite peste transversala, parea infinit mai greu sa dai peste de acolo, decat sa nimeresti cadrul portii. Un mare merit l-a avut si Viera, care l-a jenat pe Denis in momentul executiei.

Sibiul s-a trezit dupa aceste doua oportunitati, Yazalde si Luchin l-au pus la grea intrebuintare pe Piscitelli, dar italianul a fost la post, interventia in fata lui Yazalde a fost fabuloasa. Minute de fotbal de calitate. Dinamo a fost anesteziata de ocaziile sibienilor si in minutul 70 a venit golul gazdelor, Piscitelli, inger mai devreme, a fost demon de aceasta data. A fost spectator la o centrare din corner, care a venit in careul de 6 metri iar Dalbea a marcat iar de langa Filip. Acelasi Dalbea putea face 3-1 cu un sut fabulos de la distanta, un jucator recunoscut pentru asta, de aceasta data Piscitelli este la post si deviaza spectaculos in transversala.

Dinamo a fost iar de nerecunoscut, dupa ocaziile avute la 1-1, efectiv am disparut din peisaj si dupa alte cateva minute de presiune, s-a facut 3-1, Viera reia din interiorul careului dupa ce apararea noastra nu a fost in stare sa respinga o minge dupa un nou corner. Incredibil ce diferenta intre Dinamo de acasa si Dinamo din deplasare, aproape de neinteles de ce atatea diferente.

Dinamo putea sa revina in joc la un sut de la distanta a lui Mrzljak de la marginea careului, respins in extremis de Figueiredo in corner. In minutul 81 a intrat si Mihaiu in teren, pentru a forta macar egalarea, desi jocul nu ne oferea prea multe motive de optimism atunci.

Dinamo cedase de mult lupta si Yazalde, care pana astazi marcase un singur gol, a dus scorul la limita umilintei, 4-1, dupa o actiune din care Mihai Popescu nu a inteles nimic. Dinamo este cu totul si cu totul alta echipa in deplasare, nu inteleg de ce atat de mare diferenta, pur si simplu am fost net inferiori sibienilor, am fost in joc doar 10 minute, in rest blazati, neincrezatori, lipsiti de orice idee. Nu putem sa ne legam doar de dubla ocazie avuta la 1-1, dupa acel moment, am renuntat complet la lupta si nu este deloc in regula. Nu prea ai cum sa emiti pretentii la play-off cand din deplasari te intorci mereu cu 3-4 goluri incasate. In minutele de prelungiri, Perovic a punctat si el pentru a mai reduce din diferenta, dar umilinta nu o mai putea sterge, am pierdut totusi rau cu penultima clasata.

Dezamagitoare prestatie…

loading...

Lasă un răspuns