Galatasaray-Dinamo, avem echipele de start!

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Dinamo București va juca în această după-amiază cu Galatasaray într-un meci amical programat la ora 18:00, la Florya, pe terenul central al cantonamentului vicecampioanei Turciei. Partida Galatasaray vs Dinamo București fi transmisă în direct de canalul oficial de YouTube al clubului din Turcia.

Iată, mai jos, echipa anunțată de tehnicianul dinamovist Dušan Uhrin: 12. Eșanu – 66. Puljic, 30. Bejan, 27. R. Grigore – 22. Sorescu, 5. Al. Răuță, 77. Vl. Achim, 3. A. Radu – 98. Mihaiu, 17. Nemec, 31. Fabbrini

Rezerve: 1. Fară, 34. Oncescu (portari), 6. Ehmann, 24. Giafer, 18. Nică, 75. Amzar, 21. Neicuțescu, 32. G. Crețu, 20. Bordușanu, 26. Florescu, 99. Moldoveanu, 29. Măgureanu, 28.

Borcea St. Filip, Anton și Bani, aflați într-un program individual de pregătire, nu vor evolua împotriva celor de la Galatasaray.

Pregătită de Dušan Uhrin (antrenor principal), ajutat de Iulian Mihăescu (antrenor secund), Dragoș Picu (antrenor portari), George Neagu și Denis Kavan (preparatori fizici), echipa noastră a câștigat primul joc amical din cadrul stagiului de pregătire efectuat în această perioadă la Bolu, scor 4-1 cu Ankara Keçiörengücü (locul 7 în liga secundă din Turcia). Delegația roș-albilor va reveni mâine în țară, ora 12:10 pe Aeroportul Internaţional Henri Coandă.

Se schimba regula jucatorului U21!

Incepand din sezonul 2019-2020, cluburile din Liga 1 erau obligate sa titularizeze 2 jucatori U21 formaţi la nivel naţional, eligibili pentru echipa naţională a României ca jucători titulari, unul dintre acestia fiind putand fi inlocuit pe parcursul meciului.

 

Pentru multe echipe, aceasta regula a reprezentat un impediment, astfel incat jucatorul era schimbat chiar si dupa 20 secunde de la startul partidei. Aceasta noua regula a Federatie nu doar ca nu a avut succes, insa chiar a avut un impact negatv asupra cluburilor care erau fortate sa schimbe sistemul de joc, sa iroseasca schimbari, si sa nu mai vorbim si de efectul negativ asupra tinerilor care erau scosi de pe teren fara ca macar sa fi avut ocazia sa atinga balonul.

Cluburile din Liga 1 si-au exprimat in mai multe randuri nemultirea in acest sens, iar astazi au primit si vestile bune. Comitetul executiv al Federatiei Romane de fotbal a decis ca, incepand cu sezonul 2021-2022, echipele Ligii I nu vor mai fi fortate sa foloseasca 2 jucatori U21 in primul 11, ci unul singur. 

loading...

Lasă un răspuns