Meci excelent făcut de DINAMO împotriva lui Galatasaray! Gol superb marcat de Adam Nemec

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Dinamo a disputat în această după-amiază cel mai important amical al verii pentru toate echipele din România.

Dinamo a încheiat astăzi cantonamentul din Turcia printr-un amical de lux împotriva unei echipe de top, Galatasaray. Amicalul s-a disputat în baza de pregătire a turcilor și nici nu s-a pus problema ca meciul să nu fie transmis, țînând cont de nivelul turcilor și cât de urmăriți sunt în toată lumea.

Echipa de start a lui Dinamo: 12. Eșanu – 66. Puljic, 30. Bejan, 27. R. Grigore – 2. Sorescu, 5. Al. Răuță, 77. Vl. Achim, 3. A. Radu – 98. Mihaiu, 17. Nemec, 31. Fabbrini

Rezerve: 1. Fara, 34. Oncescu (portari), 6. Ehmann, 24. Giafer, 18. Nica, 75. Amzar, 21. Neicuțescu, 32. G. Crețu, 20. Bordușanu, 26. Florescu, 99. Moldoveanu, 29. Măgureanu, 28. Borcea

Galatasaray: Berk – Yedlin, Luyindama, Alpaslan, Ömer – Aytaç Kara – Ogulcan, Feghouli, Emre Kılınç, Babel – Mostafa MohammedRezerve: İsmail, Emre Taşdemir, Işık Kaan, Süleyman, Emin, Abdussamed, Erkan, Arda, Yunus, Sekidika, Ali Yavuz, Gökay
Antrenor: Fatih Terim

În minutul 5, Mostafa Mohammed a fost blocat în ultimul moment de Florin Bejan, dar atacantul turc a suferit și o accidentare după intervenția jucătorului care mai are contract cu Dinamo până la finalul lunii, dar care este dorit în continuare de Uhrin la echipă. În minutul 21, Esanu a avut o intervenție foarte bună în fața lui Babel, după o greșeală comisă de Grigore. În minutul 29, Fabbrini a luat o acțiune pe cont propriu, dar a fost faultat la marginea careului, din faza fixă rezultată, Sorescu a trimis în zid.

În minutul 37, Puljic a faultat la marginea careului, pentru a nu îi permite atacantului advers să ajungă în poziție de 1 contra 1 cu Esanu, dar din lovitura liberă rezultată s-a făcut 1-0, după ce același Esanu nu a avut niciun fel de reflex la execuția lui Aytac de la marginea careului. 1-0 la pauză, dar o evoluție încurajatoare a echipei noastre, care nu a fost deloc temătoare, s-a ridicat în foarte multe momente la nivelul adversarului.

După ieșirea de la cabine, evoluția bună a lui Dinamo a fost răsplătită cu un gol superb al lui Adam Nemec, care a marcat dintr-o scăriță, de remarcat și pasă filtrantă a lui Robert Moldoveanu. După pauză au început și schimbările. În minutul 54, Sorescu a avut o acțiune bună, și-a pus mingea pe stângul, dar a trimis puțin peste poartă.

Din păcate, nu prea contează pe unde suntem, prin ce țări, că arbitrajul este o problemă. Ehmann a avut o intervenție foarte bună în careu, la minge, dar arbitrul a dictat greșit penalty și același Aytac a făcut 2-1.

Interesant este că și Constantin Nica a fost trimis în teren, asta deși el nu a semnat încă cu Dinamo, dar va face acest lucru după ce va fi ridicată interdicția. Uhrin i-a trimis în teren și pe Giafer, Măgureanu, Ehmann, Moldoveanu, Crețu, Bordusanu și Fara după pauză, iar asta a făcut că evoluția ulterioară să fie mai puțin relevantă.

Dacă am reuși cumva să păstrăm mare parte dintre acești jucători, deși este extrem de greu, atunci Dinamo poate fi o echipa interesantă a campionatului, potențial există, dar depinde câți din acești jucători vor pleca, dar și mai important, care vor fi înlocuitorii lor în momentul în care va fi ridicată interdicția de transferuri.

Însă foarte important, Uhrin trebuie să rămână la echipa, este clar că este un tehnician foarte bun, care poate să scoată maxim din ce are la dispoziție, să sperăm că odată cu intrarea în insolvență și cu lămurirea situației, totul să devină mai clar.

 

loading...

Lasă un răspuns