Dinamo aduce un portar crescut de PSG, însă ultima dată în liga secundă

Stiri Dinamo

Scris de:

Dinamo are o mare problemă între buturi, acolo unde echipa noastră se poate baza doar pe Ștefan Fara și Eduard Chioveanu pentru partida cu FC Argeș.

Mihai Esanu s-a accidentat în partida cu Mioveni și va lipsi câteva săptămâni, în vreme ce Plamen Iliev nu vrea să mai joace pentru Dinamo.

Însă Dinamo este pe cale să aducă un nou portar, de la o echipă surpriză, de la Concordia Chiajna mai exact. Ca să fim corecți până la capăt, rezerva de la Concordia Chiajna, Thomas Chesneau.

Conform Fanatik, oficialii lui Dinamo s-au mişcat rapid şi au reuşit să obţină împrumutul francezului Thomas Chesneau, legitimat la Concordia Chiajna. Portarul în vârstă de 22 de ani va juca până în vară la Dinamo, clubul având opţiune de transfer definitiv.

Informaţiaa fost confirmată de preşedintele Concordiei Chiajna, Cristi Tănase: “Aş vrea să se salveze Dinamo şi el să facă meciuri foarte bune în prima ligă. Azi se fac actele”, a precizat Tănase pentru Fanatik. Informația a fost confirmată și pentru RD1948! 

Thomas Chesneau a evoluat în 17 meciuri din sezonul trecut pentru Concordia Chiajna şi a fost unul dintre remarcaţii echipei ilfovene. Însă, în noua stagiune, portarul nu a bifat decât o prezenţă în echipă. 

Din cauza regulii U-21, francezul a pierdut poarta, în campionat fiind preferaţi tinerii Alexandru Silveanu şi Marius Aldescu, ambii în vârstă de 18 ani. Astfel, Chesneau a fost nevoit să rămână pe banca de rezerve.

Thomas Chesneau a fost format de PSG, fiind crescut în academia parizienilor încă de la vârsta de 11 ani. El chiar a fost în lotul primei echipe în sezonul 2019-2020, fiind al treilea portar al echipei, după Gianluigi Buffon şi Alphonse Areola.

La finalul sezonului 2020, francezul nu a mai fost păstrat în lot devenind liber de contract. Portarul a fost dus la Concordia de agentul său, fiind bucuros că a primit încă o şansă să îşi arate calităţile.

Esanu va lipsi câteva săptămâni de pe teren

În meciul Dinamo-Mioveni, transmis în direct de Radio Dinamo1948, a fost un eveniment nefericit, în care doi jucători au ieșit accidentați.

Atacantul Mioveniului, Bogdan Rusu, a suferit o accidentare foarte urâtă, după ce Esanu a ieșit târziu la balon și l-a lovit cu pumnul în figură pe atacantul echipei argesene. Din păcate, nici Esanu nu a ieșit prea bine după acel duel și va lipsi câteva săptămâni de pe teren după intrarea lui:

„Din fericire pentru mine, nu mă simt așa rău precum colegul meu, dar nici eu nu sunt bine. Văzând reluările, e adevărat că puteam face mai mult, dar din păcate nu am reușit să evit contactul. Nici nu știu… l-am lovit, apoi l-am văzut pe jos. Am văzut sânge și nu m-am uitat prea mult. M-am lovit și eu la mână, am simțit imediat, mă durea și capul, apoi am văzut că a plecat ambulanța.

I-am scris, l-am întrebat cum se simte cât de repede am putut, după meci. A fost ceva întâmplător, nu voit, Doamne ferește! Am văzut că vine, dar am crezut că ajung înaintea lui, nu se pune problema că m-aș fi gândit că am să-l lovesc.

Am degetul rupt, mâna în ghips. Peste o săptămână am un control, peste 3 încă unul. Să vedem, să sperăm că se lipește. Mi-am rupt degetul mijlociu, probabil după ce am lovit pometele lui”, a declarat Esanu pentru Digisport.

„Am fost lovit și în jurul șoldului, nu doar în față. Și când mă urcam în mașină, aveam un disconfort la șold. Eșanu a intrat cu pumnii în mine, apoi și cu tot corpul în mine. El are fractură la degete. Nu știu cum s-a întâmplat asta…

El a venit cu toată forța în mine și tot el a fost accidentat. Totuși, tind să cred că n-a fost voit. Nu l-am văzut că vine. Dacă îl vedeam că vine, îl lăsăm să iasă. Eu cred că Eșanu putea să evite totuși contactul”, a declarat Rusu în direct pe contul de YouTube „Sport Maraton”.

loading...

Lasă un răspuns