Grigore poate pleca și el de la Dinamo! Ce se întâmplă cu Filip

Stiri Dinamo

Scris de:

Într-o perioada în care discutăm și despre veniri de jucători,mai mulți jucători ai echipei pot părăsi formația noastră în următoarele zile.

Astăzi am scris despre trei jucători trași pe linie moartă de antrenorul Flavius Stoican (mai multe detalii în articol).

Ieșiți din calcule

Însă nu doar cei trei pot părăsi echipa, pentru Filip si Sorescu se caută echipe, care să ofere sumele cerute de Dinamo, însă un alt jucător poate pleca pe bani de la Dinamo, după cum a declarat Zăvăleanu:

„Pentru Steliano am discutat. Aseară am avut o discuție cu niște impresari abilitați de un club din Ungaria. Din păcate, acest club dorește să-l transfere fără niciun fel de sumă, gratis. Acest lucru este inacceptabil pentru un jucător de valoarea, vârsta lui Steliano, un jucător de care Dinamo are nevoie. 

Niciuna dintre ofertele pentru Sorescu nu se ridică la suma pe care ați amintit-o dumneavoastră. Nu discut despre salariile jucătorilor sau sume, ar fi lipsit de fair-play pentru partenerii de discuție. Ofertele nu sunt clare. Unele sunt cu procente, altele sunt cu anumite bonusuri în funcție de performanță. Nimic nu e bătut în cuie, analizăm fiecare ofertă. Azi, niciuna nu se ridică la așteptările noastre. Avem o singură ofertă în scris, cea din Polonia. Verbal, mai este cea din Golf”, a declarat Zăvăleanu la Prox X.

Ricardo Grigore (22 de ani, fundaș central) a fost absent la cele două partide de pregrătire din această pauză competițională. Ricci s-a accidentat la unul dintre antrenamentele lui Dinamo și a devenit indisponibil în urma unei ședințe de pregătire efectuate de „câini” pe sintetic. Inițial, Ricci era răcit, acum s-a ales și cu o lovitură la tendon:

”Există interes pentru Rici Grigore, dar nu s-a ajuns la o ofertă concretă”, a spus Răzvan Zăvăleanu, administratorul judiciar de la Dinamo, pentru Pro X.

Dinamo aduce un portar crescut de PSG, însă ultima dată în liga secundă

Dinamo are o mare problemă între buturi, acolo unde echipa noastră se poate baza doar pe Ștefan Fara și Eduard Chioveanu pentru partida cu FC Argeș.

Mihai Esanu s-a accidentat în partida cu Mioveni și va lipsi câteva săptămâni, în vreme ce Plamen Iliev nu vrea să mai joace pentru Dinamo.

Însă Dinamo este pe cale să aducă un nou portar, de la o echipă surpriză, de la Concordia Chiajna mai exact. Ca să fim corecți până la capăt, rezerva de la Concordia Chiajna, Thomas Chesneau.

Conform Fanatik, oficialii lui Dinamo s-au mişcat rapid şi au reuşit să obţină împrumutul francezului Thomas Chesneau, legitimat la Concordia Chiajna. Portarul în vârstă de 22 de ani va juca până în vară la Dinamo, clubul având opţiune de transfer definitiv.

Informaţiaa fost confirmată de preşedintele Concordiei Chiajna, Cristi Tănase: “Aş vrea să se salveze Dinamo şi el să facă meciuri foarte bune în prima ligă. Azi se fac actele”, a precizat Tănase pentru Fanatik. Informația a fost confirmată și pentru RD1948! 

Thomas Chesneau a evoluat în 17 meciuri din sezonul trecut pentru Concordia Chiajna şi a fost unul dintre remarcaţii echipei ilfovene. Însă, în noua stagiune, portarul nu a bifat decât o prezenţă în echipă. 

Din cauza regulii U-21, francezul a pierdut poarta, în campionat fiind preferaţi tinerii Alexandru Silveanu şi Marius Aldescu, ambii în vârstă de 18 ani. Astfel, Chesneau a fost nevoit să rămână pe banca de rezerve.

Thomas Chesneau a fost format de PSG, fiind crescut în academia parizienilor încă de la vârsta de 11 ani. El chiar a fost în lotul primei echipe în sezonul 2019-2020, fiind al treilea portar al echipei, după Gianluigi Buffon şi Alphonse Areola.

La finalul sezonului 2020, francezul nu a mai fost păstrat în lot devenind liber de contract. Portarul a fost dus la Concordia de agentul său, fiind bucuros că a primit încă o şansă să îşi arate calităţile.

loading...

Lasă un răspuns