Concluziile lui Uhrin după înfrângerea cu Rapid! Care este obiectivul echipei

Dinamo  a pierdut primul meci de la revenirea lui Dusan Uhrin pe banca tehnică.

Antrenorul lui Dinamo a analizat prestația echipei în înfrângerea cu Rapid, un prim meci după doar câteva antrenamente cu noul lot, pe care îl are la dispoziție. Uhrin consideră că este imposibil ca echipa să obțină ceva, în condițiile în care am început de la 2-0, dar oferă un plus echipei pentru prestația din partea a doua a jocului, dar cere jucătorilor să joace așa timp de 90 de minute:

,,Am început foarte rău acest meci, e imposibil pentru mine de gestionat când luăm 2 goluri în 6 minute. Nu mă gândesc la concentrare, mă gândesc la greșeli, am vorbit despre importanța fazelor fixe, despre greșelile individuale, dar sunt aici de 4 zile și nu pot să îmbunătățesc toate aspectele jocului.

Însă sunt mulțumit de jucători pentru ce au arătat în repriza a două, au încercat să lupte, aș fi vrut să văd Dinamo așa timp de 90 de minute, nu doar 45 de minute, nu este suficient. Am pierdut, e un rezultat rău, dar trebuie să vedem ce vom face în meciul următor cu Sepsi. Sper ca o parte dintre jucătorii accidentați se vor recupera pentru acest meci, avem nevoie de cei mai buni jucători”, a spus Dusan Uhrin în cadrul conferinței de presă de după meciul pierdut cu Rapid.

Uhrin este realist după meciul pierdut cu Rapid, șansele pentru evitarea barajului sunt extrem de mici și antrenorul lui Dinamo crede că echipa poate spera la mai mult, doar în cazul unui serii pozitive de victorii, o misiune care se anunță însă cumplit de grea:

,,Prima repriză mi-a lăsat o impresie foarte rea, dar în a doua parte am început să văd că există ceva calitate, sper că jucătorii vor îmbunătăți jocul și vor dori să lupte. Dacă vrei să câștigi meciuri, trebuie să dai 100%, să lupți, să ai atitudine. În prima repriză nu am văzut asta.

Am fost nervos pe arbitraj, pentru că mi s-a părut că a fost atinsă mingea cu mâna în zona careului, nu știu dacă a fost penalty, eu am primit cartonaș galben, dar jucătorii Rapidului nu au primit galbene pentru intervențiile mai dure.

Va fi greu să evităm barajul anul asta, trebuie să începem să câștigăm, fără victorii, nu ai ce să discuți. Trebuie să câștigi 3 meciuri la rând, atunci am putea vorbi despre așa ceva. Cred că înainte de orice, trebuie să fim pregătiți pentru baraj. Va fi și acolo foarte dificil. Nu am nicio problema că nu a fost Iuliu Mureșan prezent la meci” a mai spus Dusan Uhrin în cadrul conferinței de presă.

,,Nu dă niciun fel de siguranță echipei”