Cine ne arbitrează în această seară! Detalii despre bilete

Stiri Dinamo

Dinamo are astăzi ultimul meci oficial din 2022.

Echipa noastră joacă în deplasare la Buzău cu Unirea Slobozia, meci din etapa a treia a fazei grupelor din Cupa României. Un ultim test pentru echipa noastră înainte de pauza competițională de aproape 3 luni de zile, în care vor fi multe schimbări în club și la echipă

Meciul din această seară se joacă la Buzău, deoarece partida a fost programată la ora 19:00 și gazdele de la Slobozia nu beneficiază de instalație de nocturnă. Fanii dinamoviști au alocate 400 de bilete pentru acest meci și ele pot fi achiziționate de la casă de bilete rezervată oaspeților. Costul unui tichet este de 10 RON.

CCA a anuntat brigada de arbitri pentru acest meci. Astfel, arbitru central a fost desemnat Vadana Sorin (Cluj-Napoca). Acesta va fi ajutat de asistenții Tudor Răzvan Claudiu (Craiova) și Suciu George (Câmpia Turzii). CCA l-a desemnat observator pe Comănescu Adrian (Râmnicu Vâlcea).

Vadana Sorin va arbitra în premieră un meci al echipei noastre, este arbitru din lotul ligii a doua, să sperăm că nu va fi depășit de miza partidei.

Slobozia-DINAMO: Un ultim test și o ultimă oportunitate! Ce soluții are Burcă

,,Venim tare din spate, nu cedăm”

Dinamo a învins pe Brașov și un aport incredibil de important l-a avut Iulian Roșu.

Mijlocașul central era rezervă sau lăsat în afara lotului în startul sezonului, dar a avut un rol din ce în ce mai important în ultimele etape. Mijlocașul central spune că Dinamo trage tare să recupereze distanța:

„Venim tare din spate, nu cedăm, în ciuda eșecurilor de la începutul sezonului care atârnă greu. Dacă începeam acum sezonul, nu aveam probleme la play-off, eram de podium! Eu nu doresc răul nimănui, e postul Crăciunului, mă bucur pentru mine și pentru Dinamo”, a declarat Iulian Roșu pentru GSP.

,,Pe mine chiar m-au impresionat fanii lui Dinamo. Până să vin la Dinamo aveam o percepție greșită… Vă spun că niciodată fanii nu ne-au certat la înfrângeri. Mesajul galeriei a fost mereu să ținem capul sus și să luptăm mai departe” a mai spus acesta.

Iulian Roșu a semnat cu Dinamo în vară, într-o perioada de incertitudine. Era un jucător cu un C.V. destul de interesant, un fotbalist trecut pe la FCSB, Rapid sau Astra, cu destul de multe meciuri în prima ligă, dar mai degrabă în liga a doua. Însă dacă ne uităm pe traiectoria carierei, nu părea că vine pe un trend ascendent.
În primele etape, Iulian Roșu nu prindea nici măcar banca de rezerve.

Primele lui minute, dacă pot fi numite minute, au venit în meciul cu Unirea Slobozia din campionat, când a fost eliminat după un singur minut de joc. Părea că este final de drum pentru mijlocașul central de 28 de ani. Însă Burcă nu a renunțat și după acel moment, i-a oferit și mai mult credit.

Primul meci că titular a fost în Cupa României în partida cu Craiova, încheiată la egalitate 0-0 și după o prestație foarte bună, în care era aproape să și marcheze, Iulian Roșu a început să primească tot mai mult credit din partea lui Ovidiu Burcă.

A început să între tot mai mult în teren, a intrat cu Metaloglobus și Slatina câte un sfert de oră, dar partida care i-a schimbat situația, a fost meciul din Cupa României cu Sepsi. A intrat în partea a doua și a revitalizat un atac suferind, reușind să creeze primul gol, să marcheze, practic să fie ,,one man show” în atac. A fost răsplătit cu un loc în primul 11 cu Dumbrăvița și a marcat un nou gol.

Titular cu Iași, a fost din nou titular ieri la Brașov și a marcat un gol superb, dar tot el a obținut lovitura de pedeapsă în minutul 13. Din nou decisiv.

Evoluțiile lui Iulian Roșu din luna noiembrie i-au adus titlul de jucătorul lunii noiembrie, având peste 50% din voturile exprimate pe grupul de facebook Radio Dinamo1948! De la un jucător care nu prindea banca de rezerve la un jucător care a devenit decisiv pentru Dinamo. Absolut incredibil parcursul lui! Un element care atrage în prestațiile lui îl reprezintă agresivitatea pozitivă pe care o are în teren, acel spirit de câine pe care noi știm să îl apreciem.

Felicitări, Iulian Roșu!

,,E foarte important să știi că poți schimba ceva pe parcursul meciului, jucătorii care intră îți pot decide meciul. Cred că fiecărui antrenor îi este greu să îi facă pe jucători să înțeleagă că sunt importanți, în mintea lor este impământenită ideea că dacă nu joacă nu sunt importanți, dacă nu sunt pe foaia de 20 de jucători, nu au valoare.

Eu cunosc foarte bine, nu am fost un jucător care a fost mereu în lumina reflectoarelor, am experimentat toate ipostazele în care a fost un jucător, acord importanță tuturor jucătorilor. Unii astăzi nu joacă, nu sunt în lot, dar știu că pot decide un meci pe viitor. Borcea si Iulian Rosu au strâns din dinți, am văzut că suferă, și-au dorit foarte mult să marcheze, să se simtă importanți. M-am bucurat pentru noi, pentru echipă, să ai jucători și întorci capul pe banca să îl alegi.” Ovidiu Burcă