Ce a făcut diferența în victoria de la Botoșani

Stiri Dinamo

Scris de:

Dusan Uhrin se poate declara un antrenor fericit după victoria echipei noastre din disputa cu Botoșani, din deplasare.

Chiar și în inferioritate numerică, împotriva unui arbitraj incredibil de ostil, Dinamo reușește să obțină toate punctele puse în joc. Dusan Uhrin s-a arătat foarte mulțumit la finalul partidei și a spus ce a făcut diferența:

,,Este o victorie importantă, dar a fost vorba despre atitudine, atitudinea a făcut diferența. Am vorbit cu jucătorii înainte de meci și le-am spus că nu mă interesează dacă vom reuși să câștigăm sau nu, dar vreau să joace bine. Au jucat foarte bine, am avut mai multe ocazii decât Botoșani, sunt bucuros pentru asta, dar nu pentru cartonașele roșii primite, trebuie să avem mai multă grijă.

Cu un om în minus, nu credeam că putem câstiga. Le-am spus la pauză că în primele 10-15 minute trebuie să jucăm cu răbdare și trebuie să jucăm repede, să jucăm fotbal. Nu am schimbat nimic la pauză, după schimbarea lui Torje.

Nu am emoții pentru baraj, șansele sunt 50-50, dacă vom juca așa și ne vom concentra, avem șansa noastră. Nu am o preferință cu cine să jucăm la baraj. Nu vreau să vorbesc despre echipele din liga secundă, după ce vom afla numele adversarului de la baraj, o să vorbesc mai mult.

Nu vreau să vorbesc despre ce va fi, despre viitor, este o perioadă complicată pentru noi și trebuie să rămânem în prima ligă, sper să ne salvăm, dar nu depinde doar de noi. Dacă vom juca bine, ne vom salva!” , a declarat Dusan Uhrin la conferință de presă de după meci!

,,Trebuie să ne respectăm blazonul”

Golul lui Crețu a fost poate cel mai important al serii, deoarece i-a permis lui Dinamo să ia toate cele trei puncte la Botoșani.

La finalul jocului, unul în urma căruia echipa noastră a ajuns la trei victorii consecutive, jucătorul de 22 de ani, s-a declarat fericit pentru cele trei puncte obţinute.

De asemenea, Creţu a trimit un avertisment viitoarei echipe cu care Dinamo se va întâlni la barajul de retrogradare – promovare.

”Sunt fericit că am înscris primul gol în Liga 1 pentru Dinamo. Sper să o ţin tot aşa şi să joc cât mai mult la echipă. Am venit să ne facem treaba şi să ne pregătim mental pentru ce urmează, adică pentru baraj.

Îi urmărim pe cei de la Liga a doua, dar trebuie să avem încredere în noi. Până la urmă suntem o echipă de Liga 1 şi trebuie să ne respectăm blazonul”, a declarat Creţu, după meci.

Jonathan Rodriguez: ”Nu contează cu cine jucăm la baraj, trebuie să câștigăm”

Jonathan Rodriguez a dat pasa de gol la reușita a doua a lui Pierret și, per total, a fost unul dintre cei mai buni jucători de la Dinamo.

„E o victorie frumoasă, aveam nevoie de această victorie pentru a ajunge în formă bună la baraj. Trebuie să jucăm bine pentru că urmează meciuri foarte importante. Botoșani joacă ofensiv, iar am încercat cu toate armele noastre, a ieșit bine.

Gândul meu e la Dinamo, să ne salvăm, și vedem mai departe. Nu contează cu cine jucăm la baraj, trebuie să câștigăm”, a spus Jonathan Rodriguez.

CITESTE SI:

Pierret la primele goluri: ,,Sper că arbitrul își va da seama după ce va revedea imaginile”

Prima luptă pentru finală!

loading...

Lasă un răspuns