Prima luptă pentru finală!

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Echipa U19 are astăzi prima luptă pentru calificarea în finala Ligii Elitelor U19.

Un ultim sezon pentru echipa U19, care va fi înlocuită în sezonul următor de echipa de tineret, în noua competiție organizată de FRF. Însă putem încheia parcursul în competiția juniorilor cu o nouă calificare în finală. Astăzi este prima manșă din semifinala cu Universitatea Cluj.

Dinamo a încheiat pe locul secund un play-off plin de dramatism, în care echipa noastră a obținut biletele pentru semifinală în urma unui succes fabulos, în deplasare cu Fcsb, 5-2, un meci în care Dinu Daniel Constantin, poreclit ”Dayro” a marcat nu mai puțin de 5 goluri într-o repriză.

Dinamo și Universitatea Cluj s-au întâlnit în această fază a competiției în mai multe rânduri, Cluj fiind de mai multe ori reprezentanta ”Vestului” în semifinalele Ligii Elitelor, în vreme ce Dinamo și Farul (Viitorul) au fost de cele mai multe ori din seria de Est.

Este cu adevărat o performanță faptul că Dinamo a ajuns în această faza a competiției, ținând cont de faptul că au fost atât de multe probleme la CCJ în ultimii ani, nu doar ceea ce s-a întâmplat în această stagiune. Este rodul unei munci incredibile depuse de Gică Mihali, care poate obține în premieră biletele pentru finală.

Meciul dintre Dinamo și Universitatea Cluj, din prima manșă a semifinalei Ligii Elitelor, se va disputa pe stadionul ”Granitul”, începând cu ora 12:00. Voi fi prezent la stadion, voi încerca să vă ofer informații în timp real de la fața locului și totodată voi reveni cu imagini și filmări de la meci, pozele urmând să fie realizate de colega mea, Alexandra Mihaela Soigan.

Sperăm într-un rezultat pozitiv, sperăm în luarea unei opțiuni serioase pentru calificarea în finală!

HAI DINAMO!

Victorie convingătoare pentru echipa secundă! Marcatori de la prima echipă

Dinamo II și Clinceni II s-au întâlnit ieri după-amiază pe stadionul ”Prefabricate” din Intrarea Vrabiei, într-un meci contând pentru play-outul ligii a treia.

Dinamo II a  avut în garnitura de start o serie de jucători cu experiență la prima echipă, precum Ahmed Bani, Andreas Mihaiu sau Marco Ehmann.

Fara-Stelea, Ehmann, Turcin, Hîldan, Penescu, Stan, Doncioiu, Mihaiu, Celar, Bani

Rezerve: Constantin, Burloi, Marinescu, Munteanu, Flaugiu, Spînu, Rotaru

Primul atac al echipei noastre a fost un contraatac purtat de Bani și Doncioiu a fost finalizat de tânărul dinamovist aflat sub comanda lui MIhai Dobre la U17. În minutul 6 Dinamo obține lovitură de pedeapsă, portarul l-a agățat pe atacantul nostru, o fază bună de contraatac. Claudiu Stan a executat și a marcat cel de-al patrulea gol din 2022.

S-a văzut încă din primele minute faptul că avem mai mulți jucători cu experiență în față și fiecare faza de contraatac reprezenta un adevărat pericol la poarta adversă. Dinamo a purtat o serie de atacuri poziționale în primul sfert de oră al primei reprize, fără pericol la poarta adversă, deși aveam și talie. De remarcat agresivitatea antrenorului de la Clinceni, care a fost constant cu gura pe jucătorii săi.

Au urmat câteva minute modeste de joc, în care cei din Clinceni au avut mai mult inițiativa, de abia în minutul 27 am consemnat următoarea ocazie a noastră, Mihaiu a rămas singur cu portarul, dar lobul a fost blocat, iar Stan nu a putut finaliza. Însă în minutul 28, Andreas Mihaiu marchează un super gol, o super execuție de la marginea careului.

Din păcate, s-a făcut 2-1 peste câteva minute, efectiv portarul nostru a scăpat mingea la o simplă centrare, iar balonul a intrat în poartă. Greu de explicat o asemenea gafă, păcat pentru tânărul nostru portar. Dinamo conducea ostilitățile fără niciun fel de probleme, dar așa s-a tot întâmplat în acest sezon la echipa secundă. Gafe nepermise și erori individuale care ne costă.

Până la urmă, a fost 2-1 la pauză pentru Dinamo. Clinceni a avut cea mai mare ocazie a startului de repriza secundă, bara l-a salvat pe Fara la o lovitură de cap de la marginea careului. Burloiu a intrat la pauza meciului în teren.

Celar putea să marcheze și el primul gol pentru Dinamo, a ezitat undeva din unghi, mingea deviată s-a dus și ea în transversală, două bare în primele 5 minute din repriză secundă.

În minutul 60, Sorin Colceag a mai efectuat 2 schimbări, au intrat Spînu și Munteanu, Stan și Turcin au ieșit.

După o fază frumoasă lucrată de Ahmed Bani, care a luat mingea la picior de la 30 de metri de poartă noastră, a pătruns singur și a marcat pentru 3-1, acțiune individuală frumoasă, deși dacă ar fi ratat, ar fi fost criticat, deoarece a fost faza de 3 contra 1. Dinamo în sfârșit putea obține prima victorie din 2022.

S-a făcut 4-1 în minutul 77, o centrare în forță a lui Mihaiu a fost reluată în poartă de un jucător al Clinceniului, după ce portarul a trecut pe lângă balon. Victorie convingătoare a băieților antrenați de Sorin Colceag, care au dominat meciul categoric, deși și cei din Clinceni au avut câteva momente bune de joc.

În minutul 42 la o nouă fază fixă, așa cum s-a tot întâmplat în 2022, primim gol pe final de meci și se face 4-2

Dinamo trece peste Clinceni în clasament în urmă acestui succes, prima victorie a echipei noastre în 2022!

HAI DINAMO!

loading...

Lasă un răspuns