Calificare fără emoții în finală! Dinamo spre un nou trofeu

CS DinamoEditorialStiri Dinamo

Scris de:

Echipa de handbal a sărbătorit miercuri, în sala Dinamo, titlul de campioană câștigat, care asigură participarea echipei noastre în următoarea ediție a Champions League.

A fost un titlu câștigat de Dinamo fără mari emoții, sărbătoare după meciul cu Steaua, una lipsită de fast, am mai explicat de ce, nu reiau, însă sezonul nu s-a încheiat atunci și Dinamo este în luptă pentru un nou trofeu. De fapt, în luptă pentru event.

Astăzi a început Final Four-ul Cupei României, acolo unde Dinamo a întâlnit-o în prima semifinală a zilei pe Minaur Baia Mare, una din formațiile care ne-a administrat o înfrângere în acest sezon, de altfel singură echipă care ne-a învins în campionat.

Dinamo avea de luat o revanșă,  dar mai ales să își asigure biletele pentru finala de mâine, unde ne așteaptă Dobrogea Sud sau Steaua.

A fost o primă repriză fabuloasă din partea băieților noștri, care au fost excelenți pe faza de atac. După un start de repriză echilibrat, Dinamo a început să se distanțeze pe tabelă după minutul 10 și în ultimele minute am dus diferența la 7 goluri, 21-14 pentru băieții antrenați de Xavi Pascual.

Ghionea a fost cel mai bun marcator în prima parte, cu 4 goluri, urmat de Gurbindo și Racotea, fiecare cu câte 3 goluri.

Dinamo avea 30 de minute în care trebuia să mențină diferența, astfel încât să ne asigurăm prezența mâine, în finala mare, începând cu ora 18:00. Repriza a doua a început mai slab din punct de vedere ofensiv, am văzut o ratare cu poarta goală a celor de la Baia Mare, dar Ghionea și Negru au fost din nou la datorie.

Deși înainte de meci, Xavi Pascual spunea că Baia Mare este favorita turneului, probabil din dorința de a-i motiva pe jucători, Dinamo nu a avut adversar, cu 10 minute înainte de final aveam o diferență de 10 goluri avans, calificare fără emoții în finala de mâine, unde probabil va fi o cu totul altă atmosferă și probabil un duel mai echilibrat, deși Dinamo are de departe cel mai puternic lot din Liga Națională.

Scor final: DINAMO-BAIA MARE: 33-23 (21-14) 

Valentin Ghionea a fost din nou cel mai bun marcator dinamovist și astăzi, liderul echipei, cel mai în vârstă jucător din lot, continuă să impresioneze și să fie un jucător de bază al lui Dinamo. Racotea și Negru au avut câte 4 goluri, Gurbindo, Bizau și Kuduz câte 3 reușite.

HAI DINAMO!

CITESTE SI:

Cuvinte dure din partea lui Uhrin la final de play-out: ,,Catastrofă”

Mesajul lui Uhrin înainte de dubla de la baraj! Ce le cere fanilor

Muzeul sufletului meu

loading...

Lasă un răspuns