AcasăEditorialBotoșani-DINAMO: Emoții și dramatism! Cum ar putea arăta primul 11

Botoșani-DINAMO: Emoții și dramatism! Cum ar putea arăta primul 11

Botoșani și Dinamo se întâlnesc în această seară într-o adevărată finală pentru evitarea retrogradării.

După startul nefericit din play-out, cu un singur punct în primele trei etape, fiecare meci a devenit precum o finală pentru Dinamo. Fiecare punct pus în joc contează enorm și poate fi diferența între salvare și deznădejde. Așa se întâmplă când în trei puncte sunt nu mai puțin de 5 echipe. Diferența între primul loc care asigură supraviețuirea fără baraj și ultimul loc din clasament este de trei puncte, astfel că fiecare duel dintre aceste echipe capătă alte proporții.

Astăzi mergem la Botoșani, un stadion unde nu ne-am simțit grozav în decursul timpului, deși împotriva echipei gazde de astăzi avem procentaj de 100% în actualul sezon, 1-0 și 2-0.  Cele două echipe s-au mai întâlnit în principala competiţie internă de 25 de ori, fiecare şi-a trecut în cont câte 10 victorii, iar alte cinci partide s-au terminat la egalitate. Palmares cu FC Botoşani gazdă: 13 meciuri – 7 succese FC Botoşani – 2 remize – 4 victorii Dinamo.

Pe de altă parte, Botoșani este o echipă total schimbată față de ultima noastră confruntare directă și Bogdan Andone are la dispoziție un alt lot, o echipa mult mai solidă. O singură înfrângere au suferit moldovenii în 2024 pe teren propriu, 1-2 cu Sepsi OSK (29 februarie), an calendaristic în care au mai înregistrat pe „Municipalul” din Botoşani patru succese şi două rezultate de egalitate.

Ambele echipe vin după rezultate dramatice în runda precedentă, Botoșani a primit gol în prelungiri la Sibiu, deși erau în superioritate numerică, în vreme ce Dinamo a primit gol de la Craiova, deși a controlat ostilitățile 80% din timp. Câte un egal care nu a ajutat pe niciuna dintre combatante, astfel că Dinamo are două puncte avans față de gazdele de astăzi.

Așa cum a spus la conferința de presă imediat după meciul cu Craiova, Zeljko Kopic va opera astăzi câteva schimbări în formula de start, pentru că la 72 de ore distanță față de acest meci, Dinamo va avea o altă partidă, de această dată pe teren propriu cu Voluntari.

CUM AR PUTEA ARĂTA PRIMUL 11:

De data aceasta este foarte greu de anticipat cu adevărat cum va arăta primul 11 trimis de Kopic, dar probabil vom vedea câteva schimbări. În defensivă nu are ce schimbări să facă Kopic, ținând cont de faptul că Edgar Ie este accidentat, prin urmare trebuie să tragă de trio-ul format din Josue-Patriche-Velkovski. În dreapta, mă aștept să îl vedem pe Costin, în stânga probabil Amzar, îi va alterna pe cei doi fundași de bandă. La centru este posibil să îl vedem pe Iglesias în locul lui Pavicic, lângă Gnahore.

În față, Politic mă aștept să fie titular astăzi în atac, posibil Bani în locul lui Milanov, iar Hakim să joace vârf. Este doar o formulă posibilă, poate nu vor fi atât de multe schimbări, dar să nu uităm că avem și meci cu Voluntari peste 3 zile, o partidă pe care nu avem voie să o ratăm, mai ales că este pe teren propriu.

Dinamo trebuie să arate mult mai bine astăzi, cred că Botoșani este peste Craiova ca nivel de joc momentan, sper să nu fie niciun fel de factor arbitrajul astăzi, să nici nu conteze faptul că este Găman la centru. Dinamo trebuie să fie echipa mai bună și la final, când tragem linie, să plecăm din Moldova cu trei puncte enorme, în lupta noastră pentru supraviețuire.

,,A fost dificil pentru noi, cred că am jucat bine în prima repriză, am avut control ofensiv al partidei, ne-am creat șanse. În repriza a două la fel, am avut ceva oportunități, nu e ușor când primești gol în ultimul minut, dar trebuie să analizăm situația, am făcut asta și să pregătim meciul de mâine. Toată echipa e pregătită, am avut recuperare bună, doar Edgar este indisponibil, e o accidentare mai gravă, nu poate juca. Botoșani a jucat bine în ultima vreme, ne așteaptă o nouă provocare, un nou meci greu.

Eu conduc echipa, toată lumea poate avea o opinie, eu știu care era ideea noastră, cum să ne apărăm, cum să apărăm centrarile ,la ultima fază nu ne-am apărat bine, trebuia să reacționăm mai bine la ultima fază.

Nu a fost o situație similară, putem analiza golurile încasate cu Petrolul, Oțelul sau cu Craiova, sunt probleme defensive, reacții negative, trebuie să fim mai concentrați, să comunicăm mai bine, jucătorii în acele momente trebuie să aibă responsabilitate și să ne apărăm mai bine. Nu am simțit că a fost vorba de teamă, am jucat bine, am fost mai bine decât în primul meci de la Craiova, am avut ocazii, am încercat în prima repriză să fim periculoși dar și în a doua, când nu marchezi golul doi, se poate întâmplă asta.

Dacă ne era frică, nu atacăm, am avut ocazii, trebuia să reacționăm mai bine, nu e vorba de teamă, nu a fost o reacție prea bună.”, a spus Kopic în cadrul conferinței de presă.