AcasăEditorialBanii privați sau cum a abordat Dinamo atragerea de venituri în club...

Banii privați sau cum a abordat Dinamo atragerea de venituri în club de la suporterii săi în 2023

Sportul profesionist, în special fotbalul are obligatoriu nevoie de alinierea la realitățile actuale ale nevoilor financiare ale fenomenului, în special pe aria de venituri (vom analiza ulterior în detaliu și aria de cheltuieli dacă există interes în acest sens).

Așa că, pentru o conectare corectă la realitatea finanicara a fotbalului anului 2024 avem câteva puncte la care conducerea SC Dinamo 1948 Sa trebuie să se se uite cu ce rezultate a făcut acest lucru în 2023.

Să purcedem așadar la analizarea pe zona de venituri a echipelor din Liga 1, conform propriilor declarării financiare depuse atât la Ministerul Finanțelor, cât și la LPF&FRF pentru licențierea în curs de efectuare. Revin și cu menționarea unui aspect foarte important: anul analizat este anul contabil, adică ianuarie 2023 – decembrie 2023.

Avem 3 categorii de venituri pe care mi-am propus să le analizez, individual și cumulat (întrucât FRF a dat libertatea cluburilor de a include/exclude detaliile din fiecare categorie):

 1. Venituri din bilete și abonamente în 2023
 2. Venituri din activități comerciale în 2023
 3. Alte venituri din exploatare în 2023
 1. Venituri din bilete și abonamente în 2023

Cluburile cu cele mai mari venituri în 2023 din atragerea la stadion a suporterilor sunt:

 1. Rapid București – 11.3 milioane RON
 2. FC FCSB – 10.4 miloane RON
 3. Dinamo București – 5.4 milioane RON
 4. CSU Craiova – 5.1 milioane RON

Să detaliem un pic contextul și rezultatul:

 • Categoria venituri din bilete și abonamente 2023 a reprezentat pentru Dinamo jumătate de sezon în Liga 2 și jumate în Liga1;
 • Cu toate acestea, un loc 3 în rezultatele financiare, după Rapid și FCSB reprezintă o mare bilă pozitivă pentru suporterii alb-roșii, stadionul Arcul de Triumf fiind evident un atu comparativ cu trecutul de până în 2022;
 • Capacitatea stadionelor Arena Națională (54.000 locuri) și Giulești (14.100 locuri) i-au ajutat pe rivalii tradiționali în a depăși Dinamo la această categorie de venituri;
 • Având o capacitate teoretică de 8.200 locuri și una reală de doar 7.200 spectatori (scăzând locurile tampon și peluza oaspeți ce în multe meciuri nu a fost ocupată deloc semnificativ) Arcul a devenit “casa lui Dinamo în 2023, suporterii dinamoviști răspunzând cu “sold-out” în circa 90% din meciuri;
 • Da, Dinamo a folosit și Arena Națională în 5 meciuri în 2023 (cu CSA Steaua în playoff L2, în barajul cu Argeșul și în meciurile cu FCSB, FCU și CFR în Liga 1), ce au reprezentat un boost de spectatori și deci de venituri;
 • Dinamo are potențial imens de upgrade venituri pe viitorul pe termen scurt dacă situația sportivă ne ajută, Național Arena fiind evident necesară în meciurile importante, cu Arcul Rămânând prima opțiune pentru majoritatea meciurilor;
 • 2024 trebuie să reprezinte pentru Dinamo păstrarea relației contractuale cu Arcul de Triumf și maxim 2-3 meciuri pe Național Arena, pentru atragerea la stadion a unor fani ce nu merg regulat la meciuri, dar care își doresc că 2-3 ori pe sezon să vadă totuși echipa în derby-uri.
 • Situația ne mai arată că persectiva unei viitoare Arene Dinamo de 25.000 locuri este soluția de viitor, atât realistă cât și necesară ca răspuns la iubirea dinamovistilor pentru Dinamo!
 1. Venituri din activități comerciale în 2023

Activitățile comerciale reprezintă un subiect sensibil și mult-discutat, unde Dinamo a fost în 2023 deficitară, situația fiind în continuare la fel și în 2024, deși promisiunile Red & White Management au tot curs, fără a deveni realitate încă.

 • Dinamo pierde în continuare sume nu mari, ci foarte mari, realitatea comercială fiind în prezent la sub 10% din potențialul teoretic al lui Dinamo, evident superior Rapidului în ceea ce privește bazinul de suporteri și ce ar putea câștiga clubul de la aceștia printr-un magazin online și un shop fizic cu produse Dinamo așa cum au giuleștenii!
 • Cu doar 922.000 lei încasați în 2023 din merchandising Dinamo este departe de top 5, acolo unde același Rapid, dar și Sepsi, Farul și CSU Craiova câștigă bani frumoși;
 • Totodată, contractul cu Macron intră în 2024 în ultimul an, iar după câțiva ani grei în care această companie ne-a suportat totuși pierderile financiare majore pe care I le-au generat anii 2020-2022 prin Pablo Cortacero și Dorin Serean (circa 2.5 milioane RON), se ajunge cumva la un moment zero în curând, când clubul poate exploata și alte piste, fiecare cu plusuri și minusuri;
 • Un element extrem de important îl reprezintă și dispută comercială pe care SC Dinamo 1948 a avut-o cu AFC Dinamo “Badea” în anii 2021-2023 pe tema siglei, comercializarea acesteia, rebrandingl eșuat, momentan subiectul fiind îngropat sub scuză “nu se poate schimba nimic cât suntem în insolvență”, dar nu pare să existe dorința din partea oficialilor Red & White de a mai intra în dispută cu Nicolae Badea pe acest subiect. Ca să nu mai menționăm de faptul că între timp, soția acestuia din urmă a lansat prin firma Bitolia o campanie masivă de publicitate pentru propriul magazin în care vinde produse cu stema cu câinii și toți banii atrași de la suporterii dinamoviști din acesta situație menținută intenționat încurcată NU intră în clubul nostru.
 • Alte venituri din exploatare în 2023
 • Însă pe lângă veniturile din merchandising menționate, Dinamo pierde bani din lipsa de la Stadionul Arcul de Triumf a punctelor de comercializare mâncare și băutură la meciuri, minibarul de la tribuna VIP fiind evident inaccesibil marii majorități a suporterilor.
 • Categoria “Alte venituri” include și activitățile externalizate de ticketing și marketing, definiția din manualul de licențiere al FRF fiind: “toate celalalte venituri din exploatare, incluzând veniturile din activitățile cum ar fi subvențiile, închirierile, dividendele și venituri din operațiuni având altă natură decât fotbalul”.
 • Așa se explică probabil de ce aici există diferențe majore între cluburi, cu Petrolul declarând peste 10,8 milioane lei iar Poli Iași 18.900 lei.

Concluzii:

 • Dinamo în 2023 ocupă un loc de jumătatea clasamentului veniturilor din aceste arii, locul 8, mult sub potențialul real, irosind posibilități pe care generosii suporteri dinamoviști își doresc să le ofere clubului;
 • Dinamo în 2024, prin conducerea executivă, trebuie să reechilibreze urgent balanța pe venituri între ce primește de la suporterii săi (sumele din abonamente și bilete) și ce bani atrage prin muncă și acțiuni proprii pe zona de merchandising din produse, activități și toate celalalte surse de comercializare;
 • Și ca un obiectiv esențial pentru termen mediu (sfârșit de 2024, început de 2025): trebuie rupt lanțul prin care AFC Dinamo “Badea” subordonează și chiar căpușează veniturile pe care SC Dinamo 1948 SA le-ar putea avea, demarând și implementând acel rebranding ce se arată absolut necesar pentru evoluția clubului.
loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

82,000FaniÎmi place
15,100AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare