Arădenii nu vin în vacanță: ,,Pentru mine nu este un ultim meci”

Stiri Dinamo

Scris de:

La ora la care vor intra pe gazon contra arădenilor, „câinii” vor știi dacă mai au miza locului 13.

Chindia joacă înaintea lor pe teren propriu, cu Gaz Metan și, în mod normal, va lua punctele ce îi va scoate în cale un adversar ceva mai abordabil din Liga 2-a.

În proporție foarte mare, antrenorul piteștean Ionut Badea va fi înlocuit pe banca arădeană de Ilie Poenaru. Astfel, Badea vrea să lase o ultimă impresie plăcută înainte de plecare

„Este evident că starea motivațională, după ce UTA a reușit să rămână în Liga 1, a fost la cote mai puțin așteptate, dar echipa s-a concentrat și a făcut jocuri cu mai multă consistență și mă gândesc aici în special la ultimul meci.

Partida cu Dinamo are are o importanță atât pentru suporterii noștri cât și pentru club, în eventualitatea obținerii unui loc mai bun, care ar atrage după sine mai mulți bani din drepturile tv. Pentru mine nu este un ultim meci, ci un meci de campionat care trebuie tratat foarte bine și mă aștept ca lucrurile acestea să se întâmple pe teren vineri seara. Este un meci oficial, nu i-aș da absolut deloc o conotație de vacanță.

Jucăm împotriva unei echipe cu o istorie foarte mare în spate, la fel ca și a noastră. Deci motivația acestei partide pentru mine există, la fel și pentru jucători”, susține Badea conform Prosport.

Pentru UTA e greu de anticipat cu ce gânduri și formulă de joc va intra pe teren Dinamo. „E decizia lor, mă interesează mai puțin acest aspect, am în vedere toate posibilitățile pe care le au pe posturi.

Strategia a fost făcută în funcție de ce au jucat până acum și, indiferent de jucătorii care o să apară, o să abordăm meciul la fel. Deci nu există din partea noastră o lipsă de interes sau gândirea conform căreia Dinamo ar putea proteja niște jucători de dragul acestor două meciuri de baraj.

Dacă aș fi în locul lui Dusan Uhrin, m-aș gândi, evident, la meciurile de baraj și e normal să fie așa, dar – în același timp – nici nu aș periclita cu un eșec care să dea moralul jos echipei în vederea celor două partide decisive pentru sezonul lor”, a adăugat Badea, care și-a legat marea partea carierei de fotbalist de gruparea din Ștefan cel Mare.

„Dinamo face parte din viața mea, acest lucru nu se poate schimba. E o istorie în spate, însă viața de antrenor m-a făcut să înțeleg că există doar profesionalismul și important e să faci maximum pentru clubul la care activezi în momentul ăsta. Nu aș putea spune că este neapărat special, decât prin prisma a ceea ce am trăit aici la UTA și trăiesc în continuare”, a mai afirmat Badea, care a cucerit trei Cupe ale României și un campionat în tricoul „câinilor”.

„E ultimul meci. Jucătorii care intră trebuie să-mi arate tot ce au mai bun și să ne pregătim pentru disputa de la baraj. Nu sunt probleme cu accidentările, doar suspendările ne pot pun probleme. Grădinaru a fost suspendat. La fel și Sebi Moga (n.r. antrenor secund). Pentru mine e o greșeală să iei roșu, am discutat despre asta cu ei. Nu mă interesează cu cine vom juca la baraj, eu vreau doar să-mi pregătesc echipa.

Probabil vom juca împotriva lui U Cluj, dar nu asta e important. Nu mă concentrenez foarte mult pe meciurile din Liga 2, mă concentrez doar pe echipa noastră, nu contează cu cine vom juca la baraj. Suntem concentrați, nu pot spune că nu suntem pregătiți”, a spus Dușan Uhrin.

Gabriel Moura: „E o situație dificilă acolo, dar de ce nu? Au jucat bine în ultimele două-trei meciuri, iar poate noi învingem UTA și se schimbă echipa cu care vom juca. Dar, așa cum am zis, nu contează cu cine jucăm, noi trebuie să ne facem treaba. După meciul de ieri (n.a. marți), va fi U Cluj în proporție de 80%, dar nu contează cu cine jucăm. Dacă suntem toți concentrați, vom obține un rezultat bun. Am văzut câteva părți din meciul cu Hermannstadt, ambele echipe sunt bune, însă, dacă noi ne facem treaba, atunci ne vom salva”, a spus fundașul dreapta al „câinilor”.

CITESTE SI:

DINAMO-UTA: Meci care poate avea miză! Ce variante are Uhrin

Situație incredibilă cu Irobiso

loading...

Lasă un răspuns