AcasăEditorialSituație incredibilă cu Irobiso

Situație incredibilă cu Irobiso

Dinamo a fost dezavantajată de arbitraj în acest play-out, dar echipa noastră poate avea în continuare de suferit din cauza arbitrilor.

În partida cu Craiova de pe teren propriu, a fost viciere de rezultat, Irobiso trebuia să primească o lovitură de pedeapsă în prima repriză, însă atacantul nigerian nu a primit nimic și la finalul partidei a răbufnit.

„Nu vreau să vorbesc despre arbitraj. Ce a făcut arbitrul astăzi a fost o rușine, o mare, mare rușine, dar nu vreau să vorbesc despre asta acum, ci despre mine și echipa mea. Asta este”, a spus Irobiso după înfrângerea suferită de Dinamo cu FCU Craiova pe 8 aprilie.

Christian Irobiso (28 ani), atacantul nigerian de la Dinamo, a fost chemat la Comisia de Disciplină a Federației Române de Fotbal, după ce a fost reclamat de CCA, pentru declarațiile de la finalul partidei Dinamo – FCU Craiova, scor 1-2.

Dinamo se pregătește pentru barajul de menținere/promovare în Liga 1, programat în dublă manșă pe 22 și 29 mai, însă „câinii roșii” au din nou emoții în privința atacantului lor. Ședința Comisiei de Disciplină va avea loc pe 18 mai.

„Prin prezenta, Christian Irobiso este chemat la şedinţa Comisiei de Disciplină şi Etică a Federaţiei Române de Fotbal, în ziua de 18 mai 2022, ora 16:00, la sediul Federaţiei Române de Fotbal din str. Vasile Şerbănică nr. 12, sector 2, în calitate de pârât în contradictoriu cu Comisia Centrală a Arbitrilor în calitate de reclamant privind cauza – sesizare cu privire la declaraţia apărută în ediţia online a gsp.ro şi preluată de mass-media”, a arată într-un comunicat postat de FRF.

Dacă va fi suspendat, Dinamo riscă să nu se poată baza pe serviciile lui Irobiso în cele mai importante meciuri din acest sezon, cele de la baraj.

Cine va arbitra partida dintre Dinamo si UTA

Dinamo și UTA se întâlnesc în ultima etapă din play-out, o partidă care poate avea miză într-un singur mod.

Arbitrajul a fost un element extrem de important pe tot parcursul sezonului, fiind multe meciuri efectiv stricate de manierele de arbitraj. Săptămâna trecută a fost doar cel mai recent episod despre felul în care Dinamo a fost măcelărită de fluierasi.

Acum întâlnim pe UTA pe teren propriu, sperăm să încheiem play-outul cu un rezultat pozitiv, însă cu siguranță asta nu se poate întâmpla, dacă nu avem parte de un arbitraj corect.

Din păcate, pentru acest meci avem o brigadă condusă de Iulian Călin, care va fi ajutat la cele două tușe de Romică Birdes și Marin Nicușor.

Iulian Călin este un arbitru pe care îl cunoaștem destul de bine, el a condus partida de la Cluj, ultima din sezonul regular, în care l-a eliminat pe Filip înainte de pauză. Dar este cunoscut pentru ceea ce s-a întâmplat în 2018, la un meci între Sepsi și Dinamo, când a refuzat echipei noastre o lovitură de pedeapsa evidentă și ulterior l-a eliminat pe Nistor.

De fiecare dată spun să avem parte de arbitraje corecte, dar de fiecare dată nu se întâmplă acest lucru.

,,La Botoșani, Dinamo a arătat cel mai bine de la repreluarea lui Dusan Uhrin. A câștigat meritat în fața „croitorașilor” cei zbuciumați mai mult pe lângă decât pe teren.

…Jucând cu un om mai puțin o repriză întreagă! Dă, Doamne, să dureze… Două cuvinte și despre arbitru. Care arbitru? A fost o moroiță de om negru. Și la exterior, și la interior. Pus pe japcă împotriva lui Dinamo pe față. Faulturi date invers, două hențuri „clasice” la același Șeroni, unul în careu, nevăzute de la doi metri, cartonașe și eliminări căutate cu obstinație împotriva lui Dinamo.

O mare vină a acestor arbitraje clare contra lui Dinamo în hoție continuată o poartă conducerea lui Dinamo! Care nu protestează, nu pune presiune pe cca, nu face scandal ca alte conduceri și „fluierașii” își văd nestingheriți de „tema” dată de cine ascultă ei… O moroiță ca ăsta la baraj „rezolvă” retrogradarea… fluierând! Fără probleme de conștiință… Că de unde nu e, nici Dumnezeu nu cere…” a spus Dinu in Fanatik.

„De mulți ani n-am mai văzut… Lumea a trecut foarte ușor peste asta pentru că Dinamo a câștigat. Iese afară din teren (n.r. Balthazar Pierret)… Păi, cum l-a lovit Pap? Părerea mea este că acolo e de portocaliu (n.r. ori cartonaș galben ori cartonaș roșu). Iese afară din teren…

Păi, el mai știa, săracul? Eu cred că nici nu mai știa pe unde este. Păi, băi, al patrulea arbitru, dacă ești profesionist…Și eu cred că Vassaras, așa cum îl cunosc, l-a chemat și i-a zis: «Băi, tu ce faci acolo?». Păi, te duci la băiat și îi spui: «Cum te simți, ești în regulă?».

E și greșeala celor de pe bancă, doar Sebi Moga s-a dus acolo ca să fie lângă jucător. Cum adică reprezentantul lui Dinamo să nu fie lângă jucător, acolo la margine?”, a spus Florin Prunea în cadrul emisiunii ProSport Live.

CITESTE SI:

,,Trebuie să se gândească foarte bine atunci când vor juca aceste meciuri de baraj”

Serdean câștigă un nou proces

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

82,000FaniÎmi place
15,100AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare