DINAMO-UTA: Meci care poate avea miză! Ce variante are Uhrin

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Dinamo și UTA se întâlnesc în ultima etapă din play-out, o partidă care poate avea miză.

Însă este o condiție extrem de complicată astfel încât acest lucru să devină realitate, ar trebui că în partida dintre Chindia și Gaz Metan, care se dispută cu trei ore înainte, să avem parte de o uriașă surpriză. Practic, cu o oră înainte de startul partidei vom cunoaște care este miza meciului cu arădenii. Doar un alt test de pregătire, înainte de baraj, ori o partidă care ne poate duce cu un loc mai sus în clasament, astfel încât să evităm duelul cu Universitatea și să întâlnim pe Chiajna sau Slobozia?

Totodată, acest lucru se poate întâmpla dacă Dinamo reușește să o învingă pe UTA, o echipă care nu are niciun fel de obiectiv în acest moment. Singura miză ar fi să urce un loc în clasament, să treacă peste Craiova, care o întâlnește pe Sepsi în ultima rundă. Astfel, s-ar putea ca la 20:30 să avem un meci între două echipe fără miză cu adevărat.

Chiar dacă va fi așa, partida este una de pregătire în perspectiva barajului, un ultim meci în care Uhrin poate vedea la treabă și alți jucători, ori să realizeze ultimele ”reglaje” înainte de duelurile decisive de la finalul lunii.

Runda a 9-a din play-out programează unul dintre cele mai importante dueluri din fotbalul autohton, cel dintre Dinamo (18 titluri) şi UTA Arad (de 6 ori campioană).

Cele două echipe s-au mai întâlnit de 77 de ori în principala competiţie internă, de 38 de ori s-au impus dinamoviştii, de 20 de ori au câştigat arădenii, iar alte 19 jocuri s-au terminat la egalitate.

Palmares cu Dinamo gazdă: 39 de meciuri – 22 succese Dinamo – 10 remize – 7 victorii UTA.

Primul meci a avut loc pe 14 noiembrie 1948, Dinamo – ITA Arad 2-0, goluri marcate de Carol Bartha şi Alexandru Petculescu. Au urmat 10 partide la rând în care gruparea bucureşteană nu a cunoscut gustul succesului, șase dintre ele încheiate cu victorii ale arădenilor.

Duşan Uhrin vs. Ionuţ Badea în toate competiţiile: 4 jocuri – 3 victorii Uhrin – o remiză.

Tehnicianul arădenilor a evoluat ca jucător la Dinamo în trei sezoane (2000/01, 2003/04, 2004/05), câştigând titlu cu gruparea bucureşteană la finele ediţiei 2003/04.

Ce variante are Uhrin! Așa cum cunoaștem deja, Uhrin nu se poate baza pe Grădinaru și Pierret, eliminați la Botoșani, din păcate, Grădinaru va absenta și în prima manșă de la baraj, dar Pierret va fi apt. Irobiso poate juca astăzi, dar este un semn de întrebare dacă va juca la baraj, el urmează să fie chemat la comisii, detalii în articolul de mai jos.

Situație incredibilă cu Irobiso

Cosmin Matei va fi și el menajat în acest meci, pentru a fi sigur că poate evolua fără probleme la baraj. Bordusanu este și el apt de joc, dar există posibilitatea să îl vedem titular pe Geani Crețu totodată, astfel încât să nu se riște cu Antonio.

Uhrin are varianta să folosească cuplul de fundași centrali pe care se bazează la baraj, Carp cu Jovanovic, Esanu în poartă, Moura în dreapta, Filip stânga, Ivanov ar putea intra în locul lui Pierret lângă Rodriguez. Torje intr-un flanc, iar Crețu sau Bordusanu în celălalt. În atac, dacă vrea să joace cu doi atacanți, are posibilitatea să îi folosească din nou pe Morar și Irobiso. Totodată, pentru o variantă mai sigură ar fi ca Ivanov să joace în spatele vârfului, iar Răuță să joace lângă Rodriguez.

Putem vedea mai multe modificări în primul 11, să fie menajați mai mulți jucători, poate să vedem jucători precum Radu, Mihaiu sau alții evoluând mai mult.

Sper să fim prezenți în număr cât mai mare pe stadion, mai avem două oportunități să ne vedem cu bătrânul stadion Dinamo, înainte de a ne muta din Ștefan cel Mare. Vremea se anunță superbă la ora de start a partidei, vom avea temperaturi foarte ridicate în București, astfel stadionul Dinamo ne așteaptă!

E ultimul meci. Jucătorii care intră trebuie să-mi arate tot ce au mai bun și să ne pregătim pentru disputa de la baraj. Nu sunt probleme cu accidentările, doar suspendările ne pot pun probleme. Grădinaru a fost suspendat. La fel și Sebi Moga (n.r. antrenor secund). Pentru mine e o greșeală să iei roșu, am discutat despre asta cu ei.

Nu mă interesează cu cine vom juca la baraj, eu vreau doar să-mi pregătesc echipa. Probabil vom juca împotriva lui U Cluj, dar nu asta e important. Nu mă concentrenez foarte mult pe meciurile din Liga 2, mă concentrez doar pe echipa noastră, nu contează cu cine vom juca la baraj. Suntem concentrați, nu pot spune că nu suntem pregătiți”, a spus Dușan Uhrin.

loading...

Lasă un răspuns