AcasăEditorialAnaliza. Linia defensiva.

Analiza. Linia defensiva.

Revenirea lui Ioan Andone ridica un mare semn de intrebare asupra liniei defensive. In ultimii ani echipa noastra a suferit in defensiva, transferand jucatori sub mediocrii, care nu evoluasera la nivel inalt si in niciun caz nu s-au ridicat la nivelul asteptarilor.In ultimii ani am inceput prin a transfera jucatori precum Asanovic, Adi Popa 2, Durimel jucatori de la echipe retrogradate, fundasi centrali fara prestatii extraordinare in prima liga din Romania. Odata cu venirea lui Daniel Stanciu, am reusit transferuri care, cel putin pe hartie pareau excelente. Au venit Machado ( Fc Brasov) fundas curtat de multe formatii din Liga 1, Andrei Marc ( Ceahlaul ) un fundas tanar de perspectiva care era dorit si de rivala noastra, Gordan Bunoza ( Pescara ) imprumut, Serghino ( Brasov). Jucatori cu nume, cu foarte multe meciuri in prima liga, toti credeam ca vom avea o defensiva de netrecut, insa realitatea a fost cu totul alta. Singurul care a confirmat a fost Bunoza, insa el a revenit la Pescara. Apoi Serginho, Machado, reusind sa reziste doar jumatate de sezon in tricoul alb rosu. Transferurile nereusite de Stanciu si-au spus cuvantul, acesta din urma plecand de la Dinamo, in locul acestuia venind Dinu Gheorghe, iar pe banca echipei fiind instalat Mircea Rednic.

Odata cu venirea celor doi, performanta era garantata. Ne asteptam la transferuri cu nume, transferuri care sa ne readuca acea siguranta defensiva si un joc ofensiv excelent.

Prima mutare era cea a lui Patrice Feussi, la acel moment fundasul dreapta al viceicampioanei Romaniei. Parea un transfer excelent tinand cont ca Fai nu reusise sa aiba evolutii constante. Apoi au venit transferurile lui Miha Mevlja si Ante Puljic, doi fundasi ale caror nume nu ne spuneau foarte multe. Daca pe Puljic il mai vazusem trecator in meciurile celor de la Dinamo Zagreb in Champions League, despre Miha Mevlja chiar nu stiam nimic, in momentul transferului, incepand sa caut despre el.

In prima parte a sezonului, cuplul de fundasi centrali a fost format in marea majoritate a meciurilor din Marc si Mevlja. Dupa primele partide mi-am dat seama ca Mevlja este un fundas de calitate. Un fundas elegant, fara a da dovada de foarte multa forta sau o viteza iesita din comun, insa cu un plasament excelent, lucru esential in jocul unui fundas central. Pe de alta parte, Marc a parut un fundas neexperimentat, alternand evolutiile bune cu cele mai putin bune, iar evolutiile slabe l-au costat locul de titular. Atunci, cred ca am descoperit ce jucator am transferat, Ante „The Iron Man” Puljic. Doamne ce fundas! Uneori ma intrebam ce cauta in Romania. Imbatabil in jocul aerian, foarte bun in duelurile 1 contra 1, era de netrecut, dupa fiecare meci, pe el il laudam cel mai mult. Acum multi intelegeam de ce Mircea Rednic a insistat pentru el, de ce i-a acordat rabdare si incredere, acesta rasplatindu-l cu evolutiile sale. Cu Mevlja si Puljic in centrul defensivei, cu Filip in banda stanga si cu Fai in dreapta, parea ca avem dupa multi ani o defensiva solida.  E adevarat ca au fost unele meciuri in care defensiva a evoluat slab, imi aduc aminte rapid meciul de la Craiova, unde am fost invinsi cu scorul de 3-1, insa toata echipa a avut o prestatie slaba. Insa era clar un cuplu sudat, un cuplu ce se completa perfect. In pauza de iarna Fai a fost transferat la Standard Liege, pe o suma mica in comparatie cu prestatiile avute de el, insa intrand in ultimele 6 luni de contract, am fost nevoiti sa il vindem pentru a obtine ceva bani pe el.

In locul sau a fost adus Sergiu Hanca. Un dinamovist convins, un jucator care poate evolua atat ca fundas dreapta, fundas stanga, mijlocas central sau de banda. Un fel de jolly joker intr-o echipa. Evolutiile sale au fost sub asteptari, din punctul meu de vedere avand un mare minus pe faza ofensiva, achitandu-se destul de bine de sarcinile defensive in majoritatea partidelor pe care le-a disputat.

Per total, evolutia fundasilor in acest sezon a fost una satisfacatoare, putine fiind partidele in care acestia au avut o evolutie slaba. Cred ca evolutiile slabe au venit pe seama evolutiei echipei, mai ales in partidele contra Astrei din playoff, ambele partide lasandu-ne un gust amar.

Ce se va intampla in aceasta vara? Va ramane Puljic? Se aude ca si Filip ar avea o oferta de la o echipa din strainatate. Andone a spus ca s-a facut oferta pentru Puljic, acesta acceptand oferta financiara, singurul impediement ramanand ok-ul celor de la Gent.

Deja am vazut ca au aparut liste de transferuri, cu nume importante, unele poate adevarate altele mai putin adevarate. Spre surpinderea mea pe aceste liste se afla doar un fundas central. Un anume Bura, din liga a doua portugheza, fundas de 1.97 m, presa din Portugalia avand cuvinte frumoase la adresa sa. Pentru mine nu suna atat de bine, fundasii centrali inalti pot fi adevarati stalpi de control in defensiva, fiind foarte buni in jocul in aerian dar exista riscul ca in duelurile 1 contra 1 sa fie foarte usor depasiti, lipsiti de viteza, nu foarte mobili, iar in opinia mea avem nevoie de fundasi centrali cu viteza si buni cu mingea la nivelul gazonului. Insa daca Puljic ramane cred ca pe acest post am fi acoperiti, acolo mai avem variantele Nedelcearu si Marc. Spre surprinderea mea, nu se incearca aducerea unui fundas dreapta, acolo unde momentan ii avem pe Hanca si pe Corbu. Corbu cu foarte putine meciuri in tricoul nostru, insa evolutii bune, nu a dezamagit insa nici nu cred ca este un jucator pe care te poti baza in cazul in care Hanca este suspendat sau accidentat. Singurul despre care s-a discutat, singurul nume care a fost pomenit in presa sportiva din Romania a fost cel a lui Claudiu Belu. Insa a ramas doar la stadiul de speculatie. Avem nevoie neaparata de un fundas dreapta, sa aduca acel plus pe faza ofensiva de care avem atata nevoie, observandu-se cu ochiul liber ca acolo am suferit foarte mult in acest playoff.

Dar ideea principala al acestui sezon, legat de faza defensiva fiind venirea lui Andone. In precedentele sale mandate la Dinamo, echipa suferind foarte mult in defensiva, incasand foarte multe goluri. Norocul daca putem spune a venit din partea atacantilor, acolo unde aveam nume precum Bratu, Niculescu, Danciulescu, Cristea. O forta ofensiva incredibila care reusea sa repare gaurile din defensiva.

Ramane de vazut, cum va reusi Andone sa lege aceasta defensiva? Va ramane Puljic? Va pleca Filip? Cert este ca Andone este un antrenor experimentat, un antrenor in care avem incredere si speram ca va continua munca lui Rednic.

Astept cu nerabdare transferurile unor fundasi, pentru a le analiza impreuna.

 

Dinamo negociaza cu Milevski!

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

80,000FaniÎmi place
13,500AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare