Amical programat înainte de meciul cu Fcsb

Stiri Dinamo

Scris de:

Dinamo se pregătește de meciul cu Fcsb de duminică viitoare, pe stadionul Dinamo.

Va fi un meci extrem de important pentru echipa noastră, care este obligată să obțină puncte în următoarele meciuri, mai ales după rezultatul surpriză al mediesenilor din această seară, care au învins în deplasare pe UTA.

Dinamo este într-o situație disperată în clasament, dar nu este timp de pierdut, vor veni în următoarele zile noi jucători, pe care Flavius vrea să îi testeze într-un meci amical, miercuri, de la ora 14:30, cu Popești Leordeni, pe stadionul Dinamo, conform GSP.

Nu știm încă datele referitoare la acces și dacă putem transmite meciul, vom reveni cu mai multe detalii în următoarele zile. Dinamoviștii vor intra sâmbătă în cantonament pentru meciul cu Fcsb, de pe stadionul Dinamo!

Vin întăririle înainte de derby!

Dinamo a pierdut primul meci oficial din 2022, însă echipa noastră trebuie să se regrupeze și să obțină cât mai multe puncte din următoarele dispute.

Dinamo a arătat însă promițător în meciul cu Argeș, datele o demonstrează (puteți citi mai multe în articolul de mai jos), însă în continuare echipa are nevoie de intăriri, mai ales de la mijloc în sus.

ANALIZĂ: Putem avea speranță

Până acum, au fost aduși în general jucători pentru a întări defensiva, dar Dinamo nu are suficiente soluții pentru a crea pericol și a duce mingea în treimea adversă. Dar lucrurile se vor schimba pentru meciul următor, când nu vom mai avea 5 rezerve.

Din ultimele informații, așa cum a anunțat și Răzvan Zăvăleanu, Jonathan Rodriguez vine la Dinamo, un mijlocaș central care a trecut pe la Botoșani și CFR, acesta vine sub formă de împrumut, alături de Dusan Celar, un atacant extrem de puțin cunoscut în Liga I, dar nu numai. Acesta a fost adus pentru echipa secundă a clujenilor și nu este foarte tânăr, va împlini 26 de ani în luna februarie, însă are un fizic de vârf de careu, are 1.91.

,,E vorba de ore până când vom rezolva transferurile a doi jucători de la CFR, Jonathan Rodriguez și Dusan Cellar, împrumut până în vară. Discutăm tot așa destul de avansat cu Ivanov de la Craiova, ar fi finalul de campanie, am acoperit toate posturile, tot ce era nevoie, acum doar să se integreze și să joace la valoarea lor. Ne-am înțeles bine cu CFR pe tema celor doi și lucrurile merg bine”, spunea administratorul judiciar vineri.

Însă nu doar ei sunt pe lista lui Dinamo, Ivanov, mijlocașul central de la Craiova, care a ieșit din planurile lui Reghecampf, este așteptat să ofere un răspuns la începutul săptămânii.

Deși au fost ceva confuzii, Dusan Mandic va veni și el la Dinamo, însă din informațiile RD1948, el este văzut mai degrabă ca o soluție pentru a evolua în bandă, datorită vitezei, a calităților pe care le-au remarcat cei din staff. Conform GSP, el ar ajunge in Bucuresti marti sau miercuri.

Cine este vârful care urmează să vină la Dinamo

Asa cum v-am anuntat in exclusivitate, Flavius Stoican va primi întăriri pentru zona ofensivă, acolo unde echipa a suferit în ultima perioadă.

Deși se credea  această campanie de transferuri se  încheia odată cu parafarea înțelegerilor cu Jonathan Rodriguez și Dușan Cellar și Nikola Mandic, lucrurile stau puțin diferit, Dinamo va mai aduce încă un atacant, un jucător francez care va veni pe aceeasi filieră pe care a venit și mijlocașul Balthazar Pierret.

De asemenea, discuțiile pentru aducerea lui Ivanov de la Craiova sunt în continuare de actualitate. Sursele Radio Dinamo 1948 ne-au spus că Dinamo este foarte aproape de a ajunge la o înțelegere cu un vârf din Franța.

Dinamo își întărește atacul cu atacantul african Desire Segbe Azankpo, care în ultimii doi ani a evoluat în ligile inferioare din Franța, conform GSP.

Din informațiile GSP, vârful născut în Benin este în tratative avansate cu Dinamo. El a evoluat în ultima jumătate de an la USL Dunkerque, locul 19 din 20 în Ligue 2, eșalonul secund francez, echipă în tricoul căreia a înscris un singur gol în 16 meciuri.

Înainte de a evolua pentru USL Dunkerque, Azankpo a evoluat pentru mai multe echipe din ligile inferioare din Franța (FC Villefranche, SAS Epinal, AS Pagny, Le Puy Foot), dar a avut și experiențe în afara Hexagonului, la FK Senica (Slovacia) și Oldham Athletic (Anglia).

Cea mai bună perioadă a avut-o la FC Villefranche, pentru care a contribuit decisiv la 10 goluri în 23 de meciuri (de 6 ori a înscris, de 4 ori a pasat decisiv).

Desire Segbe Azankpo are 14 meciuri pentru prima reprezentativă din Benin, în tricoul căreia a debutat în mai 2014, la câteva zile după ce împlinise 21 de ani. Ultima dată a apărut la națională în noiembrie 2021, când a prins 5 minute pe teren într-un meci cu Madagascar, câștigat de Benin cu 2-0.

loading...

Lasă un răspuns