AcasăEditorialVoluntari-DINAMO: Să continuăm seria pozitivă! Cum ar putea arăta primul 11

Voluntari-DINAMO: Să continuăm seria pozitivă! Cum ar putea arăta primul 11

Dinamo are astăzi șansă să mai adune punct sau puncte, însă misiunea nu va fi una ușoară.

Dinamo se deplasează astăzi la Voluntari, dacă putem să îi spunem deplasare, pe un stadion unde mii de dinamoviști vor veni să își susțină favoriții. Peluza oaspeților mai are foarte puține bilete rămase, în vreme ce la T1 vom vedea o mare de alb-roșu, lângă celebrii fani din comuna de lângă București, care își împart viață alături de Voluntari.

Însă dincolo de ceea ce se va întâmplă în tribune, vom avea  un duel complicat în teren, întâlnim o echipă surpriză a startului de sezon. Mulți se așteptau că Voluntari să fie o echipa mult slăbită după plecarea lui Ciobotariu, au plecat și o serie de jucători de bază, precum Meleke, Costin, Popa, dar cu toate acestea, a rămas acolo un nucleu care evoluează împreună de câțiva ani buni și Voluntari are o medie de vârstă ridicată, primul 11 în jur de 30 de ani are media de vârstă.

Sunt câțiva jucători trecuți bine de prima tinerețe fotbalistică, precum Nemec, Armas sau Răduț. Pe alții îi știm de ani buni, Crepulja, Boboc sau Ricardinho, un om de bandă care poate crea mult pericol. Și cei intrați pe parcurs mare parte au bine peste 30 de ani. Voluntari a cedat în rundă trecută la Criova cu scorul de 3-1, ofensiv se pare că accidentarea lui Merloi, autor a 3 goluri în primele 3 etape, a avut un impact în jocul gazdelor de astăzi.

  • FC Voluntari n-a mai pierdut pe teren propriu de pe 12 februarie 2023, cu FCSB (1-2), au urmat 5 victorii şi 4 rezultate de egalitate.
  • Ilfovenii s-au bazat pe 20 de fotbaliști în primele 5 runde, dintre care 10 au fiecare peste 100 de prezență în Superligă.
  • FC Voluntari are 4 victorii și o remiză în ultimele 5 meciuri din L1 jucate pe teren propriu: victorii cu Rapid, FC Botoșani (de două ori) și Mioveni, egal cu Petrolul.

Dinamo vine după o victorie dramatică, 1-0 în minutele de prelungiri, Dennis Politic a fost autorul moral al golului, dar dincolo de gol, a avut o prestație solidă, așa cum au avut și alți jucători. Asta nu înseamnă că Ovidiu Burcă nu va opera anumite schimbări în formula de start, una forțată de accidentare, cealaltă de prestația modestă.

CUM AR PUTEA ARĂTA PRIMUL 11!

Tind să cred că vom avea un sistem de joc asemănător cu ce am avut luni seară pe ,,Arcul de Triumf”. În linia defensivă nu mă aștept la schimbări, deși aici există un mic semn de întrebare, o să revin asupra lui. Adnan titularul de drept în poartă, Moura și Amzar în benzi, în vreme ce cuplul Patriche-Josue trebuie să îi facă față lui Adam Nemec. La mijloc probabil vom avea cuplul spaniol format din Gorka și Dani, nu cred că Ilic va juca din primul minut din prima, mă aștept să între astăzi pe parcurs, într-un final.

Spuneam de semnul de întrebare, Ghezali se antrenează cu echipa, dar cred că va fi pe banca astăzi, mă aștept să între pe parcurs, deși parcă ar sună bine cu Ghezali în spatele lui Gregorio, Costin și Politic în benzi, dar depinde de starea fizică a lui Ghezali, cât de bine se simte după o perioadă de recuperare.

Nu cred că opțiunea de a fi folosit în bandă este cea mai bună, să joace în flancul drept, Costin să îl înlocuiască pe Moura în flancul drept al apărării, mai degrabă cred că Ghezali are nevoie de libertate de exprimare. Dacă va putea juca din primul minut, atunci Ahmed Bani va fi rezervă în premieră, ceea ce mulți fani au cerut. Dar aici depinde de Ghezali, dar și de Ovidiu, dacă este dispus să ia această decizie.

Mă aștept la un meci foarte complicat, Voluntari este o echipă solidă a campionatului, experiența lor va fi un atuu, dar și Dinamo vine cu entuziasm și cu un public care o poate ajută în momentele grele ale jocului. Mă aștept la un meci reușit, eu cred că ținând cont de context, un rezultat de egalitate este unul pozitiv, dar cum ar fi să câștigăm, să evoluăm cu Petrolul (poate) pe Arena poate sâmbătă seară.

  • Dinamo a bifat 16 victorii în cele 21 de meciuri directe din competiția internă, ilfovenii având 3 victorii, alte două meciuri s-au încheiat la egalitate.

„Întâlnim o echipă omogenă, solidă, ne va aștepta un joc destul de dificil. Până la meciul cu FCU Craiova pierdut de ei, au învins adversare de calibru. Voluntari a jucat bine cu Rapid. E încă început de sezon, apar fluctuații de formă. După un meci mai puțin reușit, în general echipele se mobilizează. Mâine vom întâlni un Voluntari la capacitate maximă, atenți. Îl știu și pe Ilie, îmi e coleg la licența Pro, e un antrenor ambițios, care a demonstrat că poate face lucruri importante în România. Noi ne construim totul pe o stare de spirit extraordinară, pe o organizare foarte bună în toate momentele jocului”

„Cred că mâine vor fi foarte mulți dinamoviști prezenți în tribune, un lucru care cred că nu le displace nici celor de la Voluntari. E o echipă care nu are foarte mulți suporteri și sunt convins că fanii noștri vor fi alături de noi în număr foarte mare”, a transmis antrenorul echipei noastre.

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

80,000FaniÎmi place
13,500AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare