AcasăEditorialViitorul - Dinamo, meci pentru podium!

Viitorul – Dinamo, meci pentru podium!

La doar doua zile dupa esecul contra Astrei, ne asteapta un nou meci foarte dificil impotriva celor de la Viitorul. Una dintre cele mai bune echipe din liga 1, cu un joc ofensiv, placut ochiului, o echipa careia ii place sa paseze, sa aiba posesia, sa isi domine adversarul. Venim dupa o perioada nefasta, iar daca vrem sa obtinem un loc pe podium, cred ca ar fi timpul sa ne revenim, sa aducem acasa cele trei puncte pentru a nu pierde legatura cu primele trei locuri.
Viitorul – Dinamo, un meci al orgoliilor, in care putem demonstra ca avem valoare pentru a juca in acest playoff, de totul sau nimic pentru noi. Nu trebuie sa uitam ca intalnim echipa „regelui”, echipa care isi vinde foarte scump pielea in meciurile impotriva noastra, iar in altele preferand sa joace un fotbal de curtea scolii, lasand echipa adversa sa isi faca jocul, sa se impuna intr-o maniera destul de deranjanta pentru ceilalti participanti la competitie. Cred ca in acest playoff s-a observat destul de clar ca Dinamo nu e nevoita sa lupte doar cu echipa adversa, suntem nevoiti sa luptam impotriva tuturor, a cumetriilor, a arbitrilor, a jocurilor de culise s.a.m.d. Intradevar, nici jocul echipei nu ne-a permis sa speram la mai mult, sa ne faca sa credem ca Dinamo are forta de a se lupta la titlu in acest moment, insa ceea ce ma linisteste si imi da sperante pentru viitor e faptul ca Dinamo joaca pe teren, bine, rau nu conteaza, nu apelam la tot felul de tertipuri pentru a ne atinge obiectivele, iar campionii adevarati sunt cei care lupta pana la final, care au reusit sa obtina ceva prin munca si daruirea lor si nu prin ajutor venit din toate partile.

Sa revenim la meci, care din punctul meu de vedere va fi unul incins, majoritatea conducatorilor, antrenorilor si jucatorilor de la Viitorul avand trecut fcsb-ist, cred ca ne va astepta o atmosfera ostila din partea lor. Daca la noi se vede clar o scadere de turatie in acest playoff, fata de sezonul regulat, acelasi lucru putem observa si la cei din Ovidiu. Jocul lor arata bine, insa se vede lipsa experientei si lipsa unui varf autentic pe fazele de atac. Desi au posesia in majoritatea timpului, nu pot finaliza posesia prin gol sau prin ocazii periculoase. Au inceput playoff-ul cu probleme, Gouloun si Boly nereusind sa formeze un cuplu de fundasi redutabili, cel dintai fiind dat afara de rege. Se pare ca plecarea lui Mitrea cantareste mai mult decat se asteptau cei de acolo. De asemenea, Pecanha are un debut execrabil in poarta Viitorului, ingropandu-i practic in mai multe partide. Lipsa lui Cernat de la jumatatea terenului le da batai de cap, acolo fiind incercati rand pe rand, Marin, Nedelcu sau chiar Hodorogea, insa acestia nu au reusit sa se ridice la nivelul asteptat. Inaintea meciului de astazi au cateva absente care ne pot ajuta. Cernat este in continuare accidentat, Rusu s-a accidentat in debutul partidei de la Tg Mures, Lui Banel i-a fost reziliat contractul, iar Pecanha sunt sigur ca nu va fi folosit. In viziunea mea un prim 11 al celor de la Viitorul ar putea arata astfel. Tordai – Benzar Hodorogea Boly Ganea – Filip Marin De Luas – Chitu Hagi Tanase. Vedem foarte bine ca in acest prim 11 lipseste talia, lipseste un jucator puternic pe faza de atac, care ar putea pune presiune pe fundasii nostrii centrali. Cred ca se vor baza foarte mult pe jocul la firul ierbii, a verticaliza foarte mult si a venii din linia a doua cu Marin sau De Lucas. Cred ca daca vom inchide foarte bine mijlocul terenului si vom reusi sa ii dominam pe cei trei din linia lor mediana, jocul va decurge in favoarea noastra, pentru ca nu vad ca Tanase, Hagi sau Chitu sa ne puna probleme la eventualele centrari venite din lateral. Astept ca in acest meci, mijlocasii nostrii centrali care au fost absenti la meciul cu Astra, sa apara in joc si sa isi puna amprenta asupra partidei.

Noi avem patru absenti, Batin, Rotariu, Filip si Bicfalvi. In privinta mea doar doi dintre acestia puteau fi titulari in partida de astazi, Rotariu si Filip. Batin nu cred ca poate emite pretentii la titularizare tinand cont de ce a aratat in meciurile in care a fost folosit, iar Bicfalvi, la fel ca si restul echipei e intr-o scadere de turatie evidenta. Dupa cum a spus si Mircea Rednic ne asteptam sa vedem fete noi, sa vedem jucatori care vin cu un nou suflu, cu dorinta de afirmare, fiecare avand sansa la titularizare. Daca in meciul cu Astra linia de mijloc a fost slaba, neputand recupera mingii, lasand mijlocasii adversi sa vina peste fundasii nostrii centrali, iar pe faza ofensiva nereusind sa creeze panica pentru apararea adversa, ma astept la schimbari in linia de patru din spatele varfului, cat si inchizatorul sa fie altul. Suferim, asta observam cu totii, suferim in toate compartimentele. Daca pana la meciul cu Astra laudam cu totii evolutia fundasilor centrali, ceea ce mi se pare cam urat, sa avem cuvinte de lauda doar la adresa fundasilor centrali, e clar ca jocul nu merge. Am vazut ca si ei au avut probleme, nefiind ajutati nici de mijlocasi dar nici de fundasii de banda. Avem probleme in flancul drept al apararii, acolo unde Hanca si Marc, nu reusesc sa se impuna, sa aibe un joc defensiv bun si mai apoi sa ajute si atacul. Pe partea stanga  Filip face meciuri bune, doar pe faza defensiva, urcarile lui in atac fiind tot mai rare si mai neclare. Jucatorii ofensivi de banda nu reusesc sa scoata adversarii din joc, sa aduca centrari bune pentru atacanti, sa creeze acea superioritate de care avem nevoie. In centru Anton, Palic, Ekeng, evolueaza cam singuri, Ekeng cu foarte multe mingii pierdute in partida de vineri, Anton luptandu-se cu morile de vant, iar Palic mai absent din meci ca niciodata.

Ne lipseste omogenitatea, ne lipseste acel joc de echipa pe care il practicam in sezonul regulat. Baietii nu se mai gasesc pe teren, nu mai reusesc sa paseze, nu mai reusesc sa formeze acele triunghiuri de pase cu care eram obisnuiti. In multe momente ale jocului, vad un Dinamo de pe vremea lui Stoican, care joaca la intamplare, la alibi si joaca doar cand ii permite adversarul, in rest suntem dominati meci de meci. Pentru jocul din aceasta seara in opinia mea un prim 11 bun ar arata astfel. Cerniauskas – Hanca Mevlja Puljic Olteanu – Nedelcearu – Lazar Palic Anton Romario – Gnohere. Singurele modificari fata de partida cu Astra fiind aparitiile lui Olteanu, Lazar si Gnohere. Ma astept sa fie folosit Nedelcearu, care face o treaba foarte buna pe faza defensiva, recuperand foarte bine mingiile, iar prin prezenta lui in primul 11 ma astept ca atat Olteanu cat si Hanca sa fie mult mai prezenti pe faza ofensiva, Nedelcearu fiind un jucator cu profil defensiv, poate acoperi urcarile celor doi. Desi atat Essombe cat si Gnohere sunt iesiti din forma, in aceasta seara cred ca il vom vedea din primul minut pe Bizon. Sunt sigur ca inca mai are de demonstrat, iar pasa proasta prin care trece se datoreaza doar problemelor care nu au nicio legatura cu latura sportiva. Ratand un transfer nu poate decat sa te motiveze, sa demonstrezi ca esti mai bun de atat si ca ce s-a intamplat in sezonul regulat sa fie doar o incalzire pentru playoff. Nu e timpul pierdut, inca ai sanse sa ne demonstrezi ca meriti sa imbraci tricoul alb rosu. Un plus cred ca va venii din partea lui Olteanu, care ne-a demonstrat in partidele jucate ca poate face foarte bine ambele faze, fiind printre putinii jucatori ai echipei noastre care iese cu mingia la picior din propria jumatate, reusind sa aduca un plus in partea stanga. Pe Lazar sper sa il vad evoluand la fel de bine ca in partida cu Botosaniul, care imi lasa impresia ca voi vedea din nou acel jucator din anii trecuti. Sper ca Anton cu Palic sa traga la aceeasi caruta, ajutati fiind de Nedelcearu, daca jucatorii isi vor indeplini cu succes cerintele tactice sunt sigur ca vom pleca cu toate cele trei puncte. Au calitatea de a reveni, de a demonstra ca sunt jucatori demni de Dinamo. Diseara invingem si sper ca aceasta victorie sa fie incununata cu un joc bun! Avem nevoie de cele trei puncte pentru a mentine legatura cu cele trei echipe din fata noastra si pentru a ne distanta de cei de la Viitorul, avem nevoie de victorie pentru a fi mai aproape de indeplinirea obiectivului, un loc pe podium.

Avem forta de a revenii, avem fani, avem antrenor, ne lipseste dorinta, care sper sa o regasim in aceasta seara. Dinamo joaca pe teren si atat!

loading...
Articolul precedent
Articolul următor
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

82,000FaniÎmi place
15,100AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare