Editorial

Printre victoriile marete obtinute de Dinamo de-a lungul timpului, un duel care a intrat in istorie si poate a definit o generatie de dinamovisti, este duelul cu Internazionale Milano.

Va prezint istoria acelui duel, sintetizata perfect in cartea “Epopeea cainilor rosii”. Inainte de duelul cu Inter din turul II al Cupei UEFA, Dinamo trecea de Levski Spartak Sofia din Bulgaria, cu 4-2 la general, golurile dinamovistilor fiind inscrise de Dudu Georgescu de doua ori, Dragnea si Augustin. Astfel, Dinamo intalnea marele Inter.

“Cand s-a aflat ca adversarul era INTERNAZIONALE MILANO, nimeni nu dadea vreo sansa elevilor lui Dumitru Nicolae-Nicusor si Cornel Dinu. Internazionale Milano, o mai veche cunostinta a dinamovistilor, cu toate ca nu mai formau aceeasi echipa ca pe vremea lui Helenio Herrera, reprezenta totusi o forta in fotbalul continental. Mereu prezenta in fazele finale ale cupelor europene, Inter avea in lotul sau un jucator austriac de mare valoare, Prohaska, si o serie de internationali italieni, ca: Bordon, Baresi, Serena, Altobeli, Oriali, Marini si Bergomi. In acel moment detinea 12 titluri si 2 Cupe ale Italiei, iar pe plan extern era dubla castigatoare a CCE si a Cupei Intercontinentale.

Primul meci are loc la Milano pe o vreme rece si inchisa. Dinamo detine controlul jocului si in minutul 14, bucurestenii vor rata prima mare ocazie a meciului cand Dudu Georgescu reia peste poarta din 6 metri. Peste doua minute, Custov, care va face meciul vietii, suteaza imprecis. Jocul este echilibrat, dar in minutul 24 vine golul gazdelor marcat de PASINATO, in urma unei lovituri libere executate de Prohaska, de la aproximativ 20 de metri de poarta lui Moraru. Dinamo nu se descurajeaza si ataca in continuare. In minutul 39 vine egalarea, Orac il pune intr-o excelenta pozitie de sut pe CUSTOV, a carui lovitura puternica de la 18 metri, trimite balonul in plasa portii lui Bordon. Dupa pauza, Dinamo chiar putea trece in avantaj, dar Custov, ramas singur cu portarul, este blocat. In final, se termina 1-1 pe faimoasa arena milaneza , rezultat care ii deschidea frumoase perspective pentru calificare.

DINAMO: Moraru- I. Marin, Bumbescu, Dinu, Stanescu- Custov, Augustin, Dragnea, Talnar (84′ Stredie), D. Georgescu, Orac.

Meciul retur dintre Dinamo si Inter a fost un meci de neuitat, de o frumusete si un dramatism cum rar se intalnesc. Dinamo a evoluat in aceeasi formula. Moraru- I. Marin, Dinu, Bumbescu, Stanescu- Augustin, Custov, Dragnea(Stredie)- Talnar, Georgescu, Orac.

Meciul a inceput cu Dinamo in atac, Custov reia in bara in minutul 7. Inter isi arata clasa si rateaza doua ocazii importante. Treptat insa Dinamo trece la carma jocului. Orac il pune la grea incercare pe Bordon, dar in minutul 30, Orac intreprinde o actiune pe centru, schimba inspirat cu Talnar, centreaza si DUDU GEORGESCU marcheaza cu capul de la 6 m: 1-0. Repriza a doua incepe nefericit, ALTOBELLI inscrie din apropiere cu un sut plasat 1-1. Italienii joaca dur, asteptand parca prelungirile. Talnar mai trimita o data in bara lui Bordon in ultimul minut al timpului regulamentar. Astfel, urmeaza prelungirile. Inter marcheaza in prelungiri pe PROHASKA, din lovitura libera de la 18 metri, 1-2.

Acum, Dinamo condusa pe teren propriu, se dezlantuie pur si simplu, sufocandu-i pe italieni, care bat in retragere. Echipa dinamovista preseaza, evolueaza intr-o maniera exemplara si publicul simte acest lucru!. In minutul 101, Talnar centreaza de pe partea dreapta si AUGUSTIN reia cu capul in plasa: 2-2. Dinamo, sustinuta de public, preseaza, in speranta obtinerii victoriei. Astfel, in minutul 107, Dudu GEORGESCU recupereaza un balon in marginea careului, se deplaseaza pe aripa dreapta, centreaza pe partea opusa si ORAC din plonjon inscrie pentru 3-2!!!.A FOST CU ADEVARAT, UN MECI MEMORABIL”