AcasăEditorialVICTORIEEE!!! Dinamo ÎNVINGE în prelungiri! POLITIC, CE JUCĂTOR

VICTORIEEE!!! Dinamo ÎNVINGE în prelungiri! POLITIC, CE JUCĂTOR

Dinamo și Botoșani s-au întâlnit în această seară pe ,,Arcul de Triumf” în ultimul meci al rundei cu numărul 5.

Fanii dinamoviști au umplut și de această dată micuța arena de lângă mănăstirea Cașin, din nou roșu a fost predominant, peluza la înălțime ca de fiecare dată în acest sezon.

Ovidiu Burcă a operat câteva schimbări în formula de start, a surprins în primul rând cu titularizarea lui Răzvan Patriche, dar și cu Josue lângă căpitanul din sezonul trecut, Giafer și Rici au trecut pe banca de rezerve. Costin a fost urcat la mijlocul terenului, în vreme ce Bani a fost folosit în spatele unicului vârf, Hakim Abdallah.

Dinamo: Golubovic – G. Moura, Patriche, Homawoo, Amzăr – Cr. Costin, Larrucea, N. Roșu – D. Politic, Abdallah, A. Bani
Rezerve: Dujmovic – Bena, C. Ilic, Gregorio, Țîră, D. Iglesias, V. Borcea, Giafer, R. Grigore
Antrenor: Ovidiu Burcă

FC Botoșani: Ducan – Mutombo, J. Pius, Țigănașu – G. David, Ed. Florescu, Dican, M. Cioiu – A. Dragu, S. Camara, Pinson
Rezerve: Ureche – Adams, Hebling, Șeroni, Drole, Zabou, Creț, M. Roman II, Cărăușu
Antrenor: Marius Croitoru

Lovitura de start a fost dată de Luka Cindric și Daniel Stanciuc de la echipa de handbal

Luka Cindric – CS Dinamo

Daniel Stanciuc-CS Dinamo

Dinamo cu un start bun de meci, o acțiune foarte frumoasă în flancul stâng, recentrare în careu, dar din păcate nu a fost nimeni la primire. În minutul 8 o nouă acțiune frumoasă purtată de Politic, mingea a ajuns la Costin, care a încercat un șut la colțul lung, care s-a dus destul de mult pe lângă. Un ritm foarte bun al echipei noastre în primele 10 minute, nu a mai fost acel joc static.

O mică scăpare în apărare în minutul 12, ne putea costa serios, dar Patriche a avut o intervenție de lider, de căpitan, dintr-o poziție în care puteam primi gol.

În minutul 15, Ahmed Bani execută bine o lovitură liberă, cu efect, portarul Ducan vede mingea târziu și respinge în corner. Din cornerul rezultat, mingea trimisă de Gorka s-a scurs pe lângă poartă. Imediat după, Denis Politic are o acțiune personală de toată frumusețea, a driblat doi jucători și a fost faultat la marginea careului, dar în unghi. Bani a trimis direct, dar mingea s-a dus mult pe lângă poartă, o faza fixă irosită, dintr-o poziție bună.

Dinamo a dominat autoritar startul de meci, mult mai bună prestația băieților noștri față de partidele precedente, trebuia să vină și golul care să confirmă evoluția bună. Din păcate, Nelut Roșu a acuzat o problema musculară și nu a mai putut continua, astfel că a fost înlocuit cu Dani Iglesias în minutul 25. După startul de meci foarte reușit, au urmat minute bune de joc mort, în care nu am reușit să mai punem presiune, din păcate, Hakim undeva pierdut în atac, Mutombo și Pius l-au anihilat fără probleme.

În minutul 32, după o acțiune superbă a lui Costin, mingea ajunge la Denis Politic, acesta reușește să își așeze mingea pe stângul ,a trimis din voleu, dar Ducan a respins, uriașă oportunitate pentru marcatorul din runda trecută.

0-0 la pauză, o prima jumătate de repriză bună, dar după ieșirea lui Nelut Roșu, parcă am pierdut ceva odată cu intrarea lui Dani Iglesias, nu spun că este singurul motiv, dar Dinamo nu a mai avut același tempo. Ovidiu a fost nemulțumit și a decis să îl trimită în teren pe Gregorio în locul lui Hakim, îmi pare rău să o spun, un atacant care a arătat foarte rău.

Gregorio a reușit să scoată două lovituri libere de la marginea careului, mai mult decât a reușit Hakim în toată repriza, dar Dinamo parcă a cedat inițiativa în startul reprizei secunde, lipsea parcă ceva la mijlocul terenului. Un sfert de ora fără ocazie pentru Dinamo, din nou foarte puține ocazii create.

În minutul 62, Denis Politic a fost iar aproape de gol, o execuție incredibilă din voleu, după o centrare a lui Bani, dar mingea s-a dus în bară. IAR ÎN BARĂ!!! INCREDIBIL, avem și ghinion, la aceeași poartă în care și Gorka a trimis în bară. Tot 0-0, dar Dinamo mult mai vie, mai prezentă în joc. Dinamo presează, dar nu vine golul, galeria cânta tot mai puternic.

În minutul 76 a intrat în teren și Cătălin Țîră în locul lui Ahmed Bani, Burca forțează cu doi atacanți în speranța golului. Din păcate, unii jucători au cedat fizic, cum ar fi Politic, la poate cel mai bun meci al lui.

În minutele de prelungiri, Dinamo forțează tot în zona lui Politic, mingea dusă de Gregorio ajunge la același Politic, care șutează în forță, dar pe centrul porții.

A VENIT ȘI GOLUL VICTORIEI, DENIS POLITIC FACE O MINGE SENZAȚIONALĂ ÎN STÂNGA ȘI MINGEA INTRĂ ÎN SFÂRȘIT ÎN POARTAAAA!!

loading...
Articolul precedent
Articolul următor
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

80,000FaniÎmi place
13,500AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare