AcasăCS DinamoVICTORIE URIASA IN CHAMPIONS LEAGUE! Acestia sunt supercampionii nostri!

VICTORIE URIASA IN CHAMPIONS LEAGUE! Acestia sunt supercampionii nostri!

Dinamo a mers in Finlanda cu gandul clar de a reveni cu punct sau puncte, ce se pot dovedi decisive in lupta pentru calificare. Adversarii nostri din aceasta seara nu sunt nicidecum slabi, au remizat in primele doua partide din prima lor participare in CL, egal acasa cu Ademar Leon si in deplasare in Elvetia, cu Wacker Thun.

Meciul a fost echilibrat, cu goluri de o parte si alta, nicio echipa nu a reusit sa se detaseze pe tabela, in primele 15 minute a fost cam aceeasi idee, Cocks inscria si Dinamo reusea sa egaleze la faza urmatoare. Moussavi in mod surprinzator a fost cel mai bun marcator in prima parte, cu trei reusite, pivotul iranian avand mai degraba sarcini defensive. Cu 10 minute inainte de pauza, Cocks avea un gol avans, 11-10, semn ca partida avea sa fie echilibrata pana la final. Din pacate, fiecare gol al nostru isi gasea imediat replica pe tabela, cred ca avem mare nevoie de Saeid, nu functioneaza asa cum ma asteptam Missaoui.

Pe final de repriza au intrat Sandru si Kuduz, antrenorul Constantin Stefan a folosit la linia de 9 metri pe Bannour, Allouini si Komogorov. Din pacate, au fost si destul de multe eliminari in prima parte, dar si multe aruncari de la 7 metri pentru finlandezi, Taminnen fiind fara greseala, procentaj de 100%.

Un moment important a fost in minutul 28, la 15-13 pentru finlandezi, omul reprizei pentru Dinamo, Alireza Moussavi, a marcat si a scos si o eliminare, readucand pe Dinamo la un gol distanta. Totusi, Dinamo nu a gestionat bine superioritatea numerica si adversarii s-au desprins la 17-14, noroc cu Gavriloaia care a marcat in ultimele secunde. Astfel, ca la finalul reprizei tabela indica 17-15.

Inceputul reprizei secunde nu a fost deloc mai bun, Dinamo a fost de neregasit in startul actului secund, niciun gol in primele 5 minute si doua goluri pentru finlandezi, care s-au desprins la 19-15. Descat a spart gheata, Dinamo avea nevoie de o revenire, dar in continuare apararea nu a facut fata, nici Missaoui, nici Grigoras nu au reusit sa apere mare lucru, dar nici blocul defensiv nu a fost asa cum ne asteptam, prea multe goluri primite, 20 in 35 de minute. Din pacate, nu au fost multe imbunatatiri si finlandezii au reusit sa se mentina constant la 4 goluri in fata noastra si din pacate, Savenco a fost si el eliminat. 23-19 si 20 de minute de foc pnetru Dinamo. Dinamo nu a avut niciun fel de replica pentru Ronnberg, finlandezul marcand 9 goluri din actiune in 40 de minute.

Dinamo a avut o tresarire la mijlocul reprizei, am reusit dupa foarte mult timp sa nu mai primim gol din atac pozitional si am revenit la doua goluri diferenta. Finlandezii au cerut time-out, dar Dinamo a reusit inca o data sa se apere mai bine si sa ii duca pe finlandezi in pasivi, iar imediat pe contraatac Alouini a marcat din nou. Din nefericire, imediat pe revenirea noastra am mai avut parte de o eliminare, Komogorov de aceasta data. Finlandezii au marcat, dar Bannour a marcat senzational de la 9 metri, primul gol din repriza a doua pentru Bannour. Szasz a facut si el un meci bun in atac, 3 goluri in repriza a doua si astfel Dinamo arata ca reintra cu sanse de a obtine victoria in Finlanda. 29-28 pentru finlandezi cu 10 minute inainte de final. Se anunta un final incendiar! Kuduz a dus un atac din poarta in poarta si a marca primul gol, ce a dus situatia de pe tabela la egalitate, 29-29. Am avut si sansa sa trecem in avantaj, dar aruncarea lui Komogorov a fost blocata. Au urmat cateva atacuri ratate de o parte si de alta, la ei s-a simtit oboseala, iar Stefan a cerut time-out, simtind ca jucatorii se hazardeaza putin in atac, din dorinta de a trece pentru prima data in avantaj.

Bannour a fost cel care a marcat pentru 30-29 si Dinamo era pentru prima data in avantaj. Tamminen a readus-o insa pe Cocks la egalitate, 30-30 cu 6 minute inainte de final! Bannour a fost de neoprit pe final de meci, aruncarile sale nu aveau nicio sansa de a fi blocate. Un moment cheie a fost cu 4 minute inainte de final, Cocks a ratat atacul si Dinamo putea sa se desprinda la doua goluri! Szasz a scos un 7 metri, iar Zulfic putea sa marcheze un gol decisiv, dar a ratat, lucru rar pentru el la 7 metri.

Desi am criticat faptul ca nu am avut poarta in prima parte, Stefan Grigoras a fost si el extrem de solid pe final de meci si a blocat cateva aruncari ale gazdelor. Aveam din nou sansa de a merge la doua goluri avans. Am ratat din nou si Ronnberg a marcat. 31-31, am ratat cateva oportunitati si le-am irosit. Szasz a marcat cu 40 de gsecunde inainte de final!!! Fault in atac al finlandezilor la atac si DINAMO A CASTIGAT IN FINLANDA!! 31-32!! Prima victorie in deplasare pentru DINAMO IN CHAMPIONS LEAGUE!!Bannour cu 6 goluri a fost cel mai bun marcator!!!