VICTORIE PENTRU DINAMO! Festival de goluri

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Dinamo și Blejoi s-au întâlnit în această după-amiază în al treilea meci de pregătire al echipei noastre.

După ce au fost anulate partidele cu Progresul și Slatina, Dinamo s-a reorientat și a organizat un meci amical împotriva celor de la CS Blejoi, din liga a treia. Meciul s-a jucat pe CNF Buftea, terenul unde Dinamo s-a și antrenat în această perioadă. Accesul fanilor a fost interzis.

Ovidiu Burca a început în următoarea formulă de joc:

Oncescu- Moura, Patriche, Giafer, Demici- N. Roșu, I. Roșu- Borcea, Bani, Ghezali- Țîră

Rezerve: Dujmovic, Bena, Ionescu, Cune, Bobea, A. Irimia, Amzar, Șerban, Pop, Delciu, Florescu

Dinamo a remizat în precedentele două meciuri amicale, trebuia să vină și prima victorie din 2023.

Festival de goluri!

Dacă în meciurile precedente ne-am remarcat prin numărul foarte mare de ocazii ratate, Dinamo a avut apetit ofensiv sporit în prima parte și am speculat la maxim oportunitățile create. Cătălin Țîră a deschis scorul rapid, după ce a speculat o minge bâlbâită în careu.

Același Cătălin Țîră a scos penalty-ul din care s-a făcut 2-0 și tot Țîră putea face tripla, dar a ratat singur cu portarul. Borcea a fost și el aproape de gol, dar până la urmă a marcat pentru 3-0 cu un șut frumos la colțul lung. 4-0 s-a făcut după o acțiune superbă de atac, Ghezali a centrat perfect în față porții și Țîră a făcut 4-0. Triplă pentru atacantul lui Dinamo, care pare în pole position pentru un loc de titular în partea a doua a sezonului.

În partea a două au fost și câteva schimbări, au intrat și din tinerii crescuți de Dinamo, dar am rămas în 10 oameni după o greșeală a lui Nelut Roșu, iar Giafer a faultat la 35 de metri de poartă și a primit roșu direct. Andrei Florescu a marcat pentru 5-0 pe final și astfel reușim o victorie frumoasă per total.

loading...

Lasă un răspuns