Veste buna pentru Adi Mihalcea

Stiri Dinamo

Scris de:

Dinamo se pregateste de reluarea competitiei la jumatatea lunii.

Echipa noastra mai are de disputat 12 partide in campionat si cel putin 2 in Cupa Romaniei, astfel ca pana la finalizarea play-out-ului in week-endul 1-2 august, Dinamo are de disputat foarte multe meciuri intr-un ritm infernal.

De aceea, Adrian Mihalcea, care nu a avut inca sansa debutului pe banca tehnica, are nevoie de toti jucatorii la dispozitie. O veste buna in acest sens este faptul ca s-a rezolvat situatia lui Filip Mrzljak. Desi initial erau sanse aproape nule ca el sa continue dupa incheierea intelegerii din data de 30 iunie, mijlocasul croat a semnat prelungirea contractului pana la finalul sezonului. 

Chiar daca evolutiile jucatorului nu au fost la cel mai inalt nivel, odata cu plecarea lui Nistor, au fost tot mai putine solutii la mijlocul terenului si este nevoie de toti jucatorii, mai ales ca se va juca din 3 in 3 zile.

18 meciuri in Liga I si 1 unul in Cupa Romaniei are Mrzljak pentru Dinamo

1 gol a reusit in victoria 2-0 de pe teren propriu cu Gaz Metan Medias

Antrenamente fara cantonament!

Antrenament Dinamo

In protocolul semnat inainte de inceperea pregatirilor, echipele se obligau sa tina jucatorii in cantonament o perioada lunga de timp. Insa acest lucru era imposibil si Dinamo a fost prima echipa care nu a respectat aceasta decizie, insa fara a fi in pericol de penalizare in plan sportiv. Intre timp, masura a fost anulata si jucatorii de abia de acum vor avea parte de un regim liber, sa vina la antrenamente, dar sa nu mai ramana in cantonament. De astazi se va intra in ciclu normal de pregatire, fiind mai putin de 2 saptamani pana la reluarea competitiei.

Echipele din Liga 1 trebuie sa-si asume responsabilitatea daca se intampla ca vreunul dintre jucatori sau membri ai staff-ului tehnice se va infecta cu COVID-19. In cazul in care clubul isi asuma raspunderea de a renunta la cantonamentul inchis, acesta intocmeste proceduri proprii, care sa stabileasca masuri pentru protejarea participantilor la activitatea sportiva.

In ultima saptamana s-a discutat despre posibilitatea organizarii unui meci amical cu Rapid, dar Dinamo incearca sa dispute si un meci amical cu o echipa de play-off, dupa cum a anuntat Dani Coman: ”Trei meciuri ar fi foarte bine venite, timpul nu ne permite si vom face doar unul sau doua. Am stabilit un amical cu Rapidul, dar sa vedem daca putem juca.

Discutiile au fost ca sa jucam doar cu echipele de Liga 1, care au facut trei testari. Si Rapid a facut, sa vedem daca vom putea juca. Am vorbit si cu Dinamo pentru un amical. Ramane de vazut”, a declarat Dani Coman la Digi Sport Special.

loading...

Lasă un răspuns