Un ultim test înainte de derby! Ultimele informații

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Dinamo este în pregătiri pentru meciul de duminică seară din campionat, cu Fcsb, de pe stadionul Dinamo.

Echipa noastră este de departe formația care a operat cele mai multe schimbări la nivel de lot, chiar dacă în iarnă să spunea că vor fi 4-5 mutări maxim, numărul jucătorilor transferați a crescut de la o săptămâna la alta. Încă mai sunt așteptați să vină fotbaliști, dar probabil jucătorii care sunt acum în lot, vor fi în lot pentru meciul de duminică.

Flavius Stoican a programat la mijlocul săptămânii un meci amical, împotriva unei echipe de liga a treia, Popești Leordeni. Este un ultim test înainte de derby, să nu uităm că Dinamo a disputat doar două meciuri de pregătire în perioada cantonamentului,iar o parte dintre jucători nici nu au evoluat până acum pe stadionul Dinamo, doar din postura de oaspeți, trebuie să se familiarizeze cu terenul. Terenul nu se va prezența oricum prea bine în derby, pentru că în București a fost extrem de frig în ultimele zile, temperatura va crește în următoarele zile, dar oricum puține grade peste 0.

Meciul cu Popești Leordeni NU va fi transmis live, însă noi de la Radio Dinamo1948, vă vom oferi pe seară un rezumat video al meciului, care va fi disponibil doar pe canalul de Youtube! La finalul partidei, vă vom oferi și o scurtă cronică a meciului de la stadion.

Iuliu Mureșan anunță rezolvarea cazurilor Filip și Iliev

Iuliu Mureșan a lămurit ieri situațiile lui Filip și Iliev. „Nu s-a schimbat situația lui Filip. El nu mai vrea să joace la Dinamo. Nici Iliev nu mai vrea. E foarte greu să îi lăsăm liberi. Au experiență, sunt cotați cu o anumită valoare. Nu putem să îi lăsăm chiar așa, liberi. Vedem. Sunt lucruri la care se lucrează, negocieri.

Eu, personal, le-aș da drumul. Nu mai vor să rămână, e clar. Ei vor renunța la niște bani și probabil le vom da drumul. E o chestiune de două zile”

„Au venit 3 jucători de la CFR. Cristiano Figueiredo, care se antrenează deja de câteva zile cu noi. Cu Jonathan Rodriguez am semnat aseară și a mai venit un atacant sârb, Celar, care nu a jucat, dar are calități, și sper să ne ajute. Cu ceilalți mai sunt discuții. Ar putea să mai vină un atacant și un mijlocaș.

Nu îngreunează situația financiară, pentru că au plecat jucători care aveau salarii măricele. Cei care au venit au salarii mai mici sau la același nivel, deci nu am depășit. Foarte mulți jucători au fost folosiți la Dinamo în acest sezon, asta dovedește o instabilitate.

S-au schimbat și antrenorii și fiecare are ideile lui. Am jucat cu tineri în startul sezonului, după care am cules ce am putut în ultimele 4 zile din perioada de transferuri din vară. A venit și Mircea Rednic cu 6 jucători, după care pe 5 dintre ei tot el i-a pus pe lista de transferuri. A trebuit să schimbăm, pentru că vedeți care e situația din clasament”, a spus Iuliu Mureșan, la Fotbal Club. de la Digisport.

loading...

Lasă un răspuns