Un stadion nou cere o echipă puternică

Editorial

Scris de:

 Vestea atât de așteptată de către suflarea dinamovistă a venit: Stadionul Dinamo va fi reconstruit, astfel că până în 2020 vom avea o arenă nouă.

 Însă inevitabil m-am gândit și la echipa noastră, mai ales că prima persoană care a reacționat la aflarea acestei vești a fost chiar Ionuț Negoiță. Are tendința de a apărea în prim plan la marile victorii, deși meritele în acest caz au tins spre zero. Poate s-a gândit și el la promisiunea făcută. Acum ceva timp declara că nu mai este dispus să investească la Dinamo, dacă nu se va construi un stadion nou.

„Singurul lucru pe care îl pot spune este că dacă nu se construiește un stadion pe care să plătim chirie, că acum, dar să fie al lui Dinamo, să avem condiții decente, practic nu mai avem viitor. În ceea ce mă privește, eu nu mai investesc absolut nimic”

După comunicatul emis vineri, reiese că vom avea stadion, chiar și fără pistă. Nostradamus a avut dreptate. Mă întreb dacă există vreo profeție și în privința lui Negoita, dacă va începe să investească bani și în crearea unei echipe puternice. A fost extrem de preocupat de rezolvarea situației stadionului, toată suflarea dinamovistă a fost implicată, dar acum atenția trebuie acordată și echipei, deoarece stadionul nou, trebuie să găzduiască meciuri importante, să fie locul în care Dinamo va sărbători mari victorii. Ori cu managementul actual, indiferent pe ce stadion vom evolua, lucrurile nu se vor schimba. Peste trei ani am discuta de aceleași probleme și de nevoia unor transferuri în luna septembrie. Problema de fond rămâne.

CITESTE: CSM Fagaras-DINAMO BUCURESTI: Victorie in prima etapă pentru campioni!


La Dinamo totul se realizează pe termen scurt, numai dacă ne gândim la seria întreagă de jucători ale căror angajamente expiră vara viitoare, ne luăm cu mâinile de cap, la care adunăm și fotbaliștii ce vor rămâne în ultimul an de angajament și vom continua în aceeași zonă. Viitorul nu mai pare atât de sumbru, vineri am înregistrat o victorie importantă, dar la fel ca în disputele de pe teren, trebuie să mergem din victorie în victorie. Următorul pas, să fie puse bazele creării unei formații capabile să se bată la campionat.

Dacă va fi construit un stadion nou, asta nu înseamnă automat că vom fi și noi puternici. Ai perspective mai bune, vei avea o bază solidă, te poți baza meci de meci pe 10-15 000 de spectatori pe stadionul tău, să îți asiguri un venit și din vânzarea de bilete, dar asta nu îți garantează automat performanță. Vei reuși asta în momentul în care vei avea o strategie pe termen măcar mediu, să investești în aducerea de jucători care să nu semneze pe unul sau doi ani, să nu mai tot transferi jucători în septembrie, să nu mai vinzi jucători la prima strigare. Asta ar fi pentru început.

Ideea că vom avea un stadion nou ne face fericiți, dar și mai fericiți vom fi în momentul în care Dinamo va fi din nou acolo sus.

Citeste: Tha’er Bawab și-a găsit echipă și va pleca de la Dinamo

loading...

Lasă un răspuns